kwas benzoesowy

Benzoic acid – INCI

,

benzoic acid

Kwas benzoesowy – właściwości

Kwas benzoesowy często znaleźć można w kosmetykach do spłukiwania, bez spłukiwania oraz w produktach chemii gospodarczej. Jest to konserwant, który uniemożliwia występowanie i rozwój bakterii, grzybów oraz wirusów w preparacie.

Dozwolony jest do stosowania w produktach w określonym stężeniu i wtedy też uznany jest za niealergizujący oraz bezpieczny do stosowania. W większym niż dozwolone oraz w przypadku nieodpowiedniego stosowania może powodować podrażnienia skóry oraz oczu. Co to oznacza? Jeśli producent zastosował w swoim produkcie kwas benzoesowy w stężeniu dozwolonym w kosmetykach do spłukiwania, a nie będzie on spłukiwany, może to z czasem wywoływać reakcje uczuleniowe lub podrażniać.

Jest niekomedogenny, nie wywołuje alergii, we właściwym stężeniu jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Ciężarne panie powinny, jak w przypadku innych kosmetyków, zwracać uwagę na swoje indywidualne preferencje i reakcje skórne.

Benzoic acid ma pochodzenie syntetyczne, choć występuje naturalnie w produktach roślinnych. W kosmetykach występuje w postaci czystej lub soli sodowej.

Na liście składników INCI znajdziemy go jako Sodium Benzoate (sól sodowa kwas benzoesowego), Benzoic Acid, ale inne nazwy tego konserwantu to Natrii Benzoas, Benzoan Sodny, Benzoate of Soda, Benzoesaure, Sodium Benzoic Acid. W żywności określany jest często symbolem E211.

Benzoic acid w kosmetykach

Kwas benzoesowy pełni funkcję konserwującą w kosmetykach i żywności. Przedłuża ich trwałość jeszcze przed otwarciem oraz po. Co istotne, zapobiega rozwojowi bakterii, które mogą być wtłoczone do kosmetyku przez palce czy gąbeczki (np. w kremie do twarzy, masłach do ciała, podkładach do twarzy). Zapobiega rozwojowi pleśni w okresie trwałości określonym przez producenta.

Kwas benzoesowy jest szeroko stosowany w kosmetykach i produktach higienicznych typu:

  • Płyny do płukania jamy ustnej (w stężeniu maksymalnie 1,7% czystego kwasu benzoesowego)
  • Produkty do spłukiwania: szampony, odżywki, maski do włosów, żele i płyny do kąpieli i pod prysznic, żele, kremy i pianki do golenia (w stężeniu maksymalnym 2,5%)
  • Produkty bez spłukiwania: kremy do twarzy, kosmetyki do demakijażu bez spłukiwania (wody micelarne, mleczka), kosmetyki do pielęgnacji ciała, kosmetyki do makijażu, do paznokci (w kosmetykach bez spłukiwania maksymalne stężenie wynosić może 0,5%).

Kwas benzoesowy

Używany w nadmiernych ilościach kwas benzoesowy, jak wszystko, może oczywiście być szkodliwy dla skóry i błon śluzowych. Stosowanie go w kosmetykach w Unii Europejskiej jest ściśle regulowane, dlatego pomijając pewne indywidualnie występujące reakcje uczuleniowe, kosmetyki z jego dodatkiem są bezpieczne dla większości użytkowników.

Benzoic acid znaleźć można między innymi w kosmetykach: