Błędy w odchudzaniu

Brak efektów odchudzania – nie popełniaj wciąż tych samych błędów

,

Za brak efektów odchudzania mogą być odpowiedzialne różne problemy zdrowotne. Jednak w większości przypadków przyczyną problemów są błędy popełniane przez osoby usiłujące zgubić nadmiar kilogramów. Czego nie robić podczas diety, aby efektywnie stracić na wadze?

Przesadny perfekcjonizm

Przez kilka dni skrupulatnie trzymasz się planu diety, aż w końcu nieopatrznie zdarzy Ci się zjeść kawałek ciasta, który koleżanka przyniosła do pracy. Po powrocie do domu dokładasz do niego jeszcze czekoladę, garść chipsów i popijasz wszystko słodkim napojem, bo przecież i tak cały plan na ten dzień legł w gruzach. Brzmi znajomo?

W momencie rozpoczęcia diety często jesteśmy pełni zapału. Chcemy pożegnać się ze słodyczami, alkoholem, niezdrowymi przekąskami i dołączyć do grona ludzi, którzy żyją fit. Prawda jest jednak taka, że złe nawyki pielęgnowane miesiącami, a często i latami trudno ot tak od siebie odsunąć. W drodze do szczupłej sylwetki z pewnością nie raz zdarzy Ci się upaść. Daj sobie do tego prawo i nie pozwól, aby pojedyncze błędy żywieniowe mogły Cię pogrążyć. Zdarzyło Ci się zjeść całą czekoladę albo kawałek ciasta? Trudno. Nie rób sobie wyrzutów, które zechcesz zajeść kolejnymi smakołykami. Weź głęboki oddech i kolejne posiłki zjedz już zgodnie z planem. Jeśli masz taką możliwość, w trakcie najbliższych kilku dni zaplanuj sobie dodatkową aktywność, dzięki której spalisz pochłonięte kalorie i w tygodniowym bilansie kalorycznym drobne błędy w odchudzaniu nie będą miały większego znaczenia.

Głodówka – skutki uboczne

Mimo, że sporo mówi się o negatywnym wpływie niskokalorycznych diet, dla wielu osób, które chcą szybko stracić kilogramy wciąż najlepszym wyborem wydaje się być głodówka. Skutki uboczne nie zachęcają jednak, aby korzystać z tej formy odchudzania. Co powoduje głodówka? Skutki uboczne to m.in.:

  • niedobory witamin i składników odżywczych, które obniżają odporność i mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie
  • zmęczenie, bóle głowy, problemy z koncentracją związane z niskim poziomem cukru we krwi
  • zaparcia powodowane niską podażą błonnika
  • spowolnienie metabolizmu
  • utrata masy mięśniowej
  • wzrastające ryzyko efektu jo-jo po zakończeniu diety
  • zaburzenia miesiączkowania.

Co jeszcze powoduje głodówka? Skutki uboczne mogą przyczynić się do zatrzymania procesu odchudzania. W związku z niską podażą kalorii organizm ogranicza ich wydatkowanie. Dręczą nas zachcianki, odczuwamy zmęczenie, a waga i tak nie spada.

Błędy żywieniowe

Zdrowe produkty nie zawsze są niskokaloryczne

Podjadasz orzechy, a do owsianki dodajesz suszone owoce i nasiona? Te składniki są bogate w wiele cennych składników odżywczych, ale na diecie odchudzającej trzeba dokładnie monitorować ich ilość. Dostarczanie zbyt dużej liczby kalorii za pośrednictwem zdrowych produktów to często popełniane błędy w odchudzaniu. Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy jak dużo kalorii dostarcza sobie w słodzonych napojach, sokach czy alkoholu. Także owoce mogą okazać się wysokokaloryczne, szczególnie jeśli mówimy o jedzonych w dużych ilościach winogronach czy bananach.

Niejedzenie śniadania

Zdecydowanie lepiej ograniczać ilość jedzenia na talerzu niż ilość posiłków w trakcie dnia. Jeśli już chcemy z czegoś zrezygnować lepiej, żeby była to kolacja niż śniadanie. Błędy żywieniowe bardzo często polegają na niejedzeniu śniadania. Skonsumowanie pierwszego posiłku zaleca się w trakcie jednej, maksymalnie dwóch godzin od przebudzenia. Jego obecność w menu pomaga regulować poziom cukru we krwi, co z kolei zmniejsza napady głodu oraz ochotę na słodycze w trakcie dnia. Warto również pamiętać, że niejedzenie śniadania w perspektywie długoterminowej może prowadzić do wystąpienia cukrzycy. Ponadto śniadanie dodaje energii i pomaga rozpocząć dzień w dobrym nastroju.

Mała ilość białka w diecie

Produkty wysokobiałkowe doskonale sprawdzają się na diecie odchudzającej. Są sycące, dzięki czemu hamują głód, będący jedną z najczęstszych przyczyn łamania zasad diety. Białko powinno pojawić się również w posiłku jedzonym po treningu, aby wspomóc budowę mięśni. Pierś z kurczaka dostarcza dużą ilość białka przy niskiej zawartości tłuszczu. Twarożek lub białkowa jajecznica nadają się na kolację, a jogurt naturalny ze świeżymi owocami na deser. Tuńczyk lub łosoś to świetne źródła białka i kwasów omega-3. Dużą zawartość białka mają też rośliny strączkowe.

Nieregularne jedzenie

Żyjąc szybko lub pracując na zmiany, częstym problemem staje się niregularne jedzenie. Niestety zapominanie o obiedzie w pracy może skończyć się zbyt obfitym posiłkiem po powrocie do domu lub sięganiem po niezdrowe przekąski w międzyczasie. Co więcej, nieregularne jedzenie sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. W trakcie długich przerw pomiędzy posiłkami organizm magazynuje rezerwy w obawie, że będzie musiał sporo poczekać na kolejną dawkę jedzenia. Podczas odchudzania bardzo ważne jest dokładne planowanie zakupów i potraw na kolejny dzień. Dobra organizacja ułatwia odchudzanie i pomaga uniknąć pokus czy zachcianek. Jeśli brakuje nam czasu pełnowartościowy posiłek można zastąpić stosując np. koktajle odchudzające, które nie wymagają długiego przygotowania, a jednocześnie dostarczają niezbędnych składników odżywczych.

Brak efektów odchudzania a brak ruchu

Czy można schudnąć bez ruchu? Można. Właściwie postawione pytanie brzmi jednak: czy warto? Ćwiczenia fizyczne chronią przed utratą masy mięśniowej oraz spadkiem tempa metabolizmu podczas diety. W trakcie różnego rodzaju aktywności spalamy kalorie, dzięki czemu chudniemy szybciej, a także otrzymujemy zastrzyk endorfin, co poprawia samopoczucie. Aktywność fizyczna podczas odchudzania ma jeszcze jedną ważną zaletę. A mianowicie kiedy tracimy sporą ilość kilogramów w krótkim czasie, skóra nie nadąża z przystosowaniem się do nowych warunków i mniejszej objętości tkanki tłuszczowej. W rezultacie zamiast wymarzonej sylwetki obserwujemy w lustrze obwisłą skórę, widoczną głównie w okolicy brzucha i ramion. Aby temu zapobiec, dobrze od początku diety wspomóc się treningiem siłowym. Ćwiczenia oporowe umożliwiają wymodelowanie sylwetki i wypracowanie atrakcyjnego zarysu mięśni. Podobnie jak z ilością ucinanych kalorii z codziennego jadłospisu, tak z ilością ćwiczeń również nie warto przesadzać. Zbyt duża częstotliwość i intensywność treningów może skończyć się zakwasami i szybko zniechęcić do ruchu. Warto też pamiętać, że mięśnie potrzebują odpowiedniego czasu na regenerację.

Narzekasz na brak efektów w odchudzaniu? Zerknij na powyższą listę i sprawdź czy wymienione błędy w odchudzaniu nie dotyczą Ciebie.

preparaty na odchudzaniewspomaganie odchudzaniaprodukty dietetyczneoczyszczanie organizmuleki na odchudzanie