kreatyna hydrolizowana

Hydrolyzed keratin – INCI

,

hydrolyzed keratin

Keratyna hydrolizowana – działanie

Cząsteczka białka mająca zdolność do przenikania w głąb łodygi włosów w celu ich wzmocnienia. Zmniejsza efekt ich puszenia się, zwiększa elastyczność. Łączy się z cząsteczkami naturalnej keratyny występującej we włosach, paznokciach i skórze.

Keratyna występuje w postaci dużych cząsteczek, ale jej hydrolizowanie umożliwia rozbicie jej łańcucha i przeniknięcie do osłonki włosów. Najczęściej pozyskiwana jest z białka wełny, jedwabiu czy pszenicy. Może mieć pochodzenie roślinne lub zwierzęce.

Funkcje: zmniejsza łamliwość, minimalizuje uszkodzenia, zwiększa połysk. Pośrednio nawilża poprzez utworzenie filmu na powierzchni włosa – zapobiega odparowaniu wody.

Polecana dla osób z włosami kręconymi, kędzierzawymi, suchymi i uszkodzonymi. W pielęgnacji PEH szczególnie przydatna osobom z włosami wysokoporowatymi. Zobojętnia ładunki elektryczne, dzięki czemu włosy się nie elektryzują.

Hydrolizat keratyny uchodzi za substancję bezpieczną do stosowania w kosmetykach oraz niealergizującą. Bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących naturalnie. Niekomedogenny.

Na liście składników kosmetycznych znaleźć ją można pod nazwą Hydrolyzed Keratin (niekiedy z dopiskiem powder lub solution oraz źródła pochodzenia keratyny).

Keratyna hydrolizowana na włosy

Dzięki formie hydrolizowanej, keratyna wnika głęboko w łuskę włosa, gdzie wypełnia luki w jego budowie. Tym samym wzmacnia go i pomaga utrzymać nawilżenie. Wspomaga minimalizowanie uszkodzeń związanych z ekspozycją na promienie UV, przesuszeniem przy stylizacji, oraz po zabiegach chemicznych. Włosy stają się łatwiejsze do rozczesywania. Uzupełniając utracone aminokwasy, zwiększa objętość włosów.

W przypadku hydrolizowanej keratyny nie zaleca się stosowania jednocześnie wielu produktów z nią, ponieważ może to prowadzić do przeproteinowania włosa. Można w ten sposób osiągnąć efekt ciężkich, a nie dociążonych, a wręcz tłustych włosów. Włos przeciążony proteinami jest również bardziej podatny na niszczenie i łamanie. Jeżeli wybierany jest szampon keratynowy, odżywka lub maska powinny zawierać w sobie głównie emolienty, aby domknąć łuskę włosa. Podobnie jest w przypadku stosowania jednocześnie środków do pielęgnacji i stylizacji z keratyną – gdy będzie ich za dużo, włos nie będzie wyglądał zdrowo. Hydrolizat keratyny znaleźć można również w kosmetykach stosowanych po myciu, tj. mgiełkach i odżywkach bez spłukiwania.

Keratyna hydrolizowana na paznokcie

Keratyna jest białkiem wchodzącym w skład nie tylko włosów, ale i skóry oraz paznokci, dlatego jest częstym dodatkiem do kosmetyków przeznaczonych właśnie do nich. Wypełnia ubytki na powierzchni paznokcia, wzmacniając i uodparniając go przed dalszymi uszkodzeniami. Dzięki zastosowaniu keratyny hydrolizowanej w odżywkach i lakierach paznokcie stają się gładkie, odzyskują naturalny połysk, rzadziej się rozdwajają. Hydrolizowana keratyna nadaje się do regeneracji płytki po zabiegach manicure hybrydowego czy żelowego.

Keratyna hydrolizowana na rzęsy

Hydrolizowana keratyna bywa dodawana do kosmetyków przeznaczonych do rzęs i brwi. Działa w ten sam sposób, jak w przypadku włosów: wnikając w ich głąb, wzmacnia je, pogrubia i pośrednio nawilża. Stają się mocniejsze, bardziej odporne na uszkodzenia. Tego typu odżywki, w zależności od składu i przeznaczenia można stosować pod tusz do rzęs i pomadę do brwi lub po profesjonalnych zabiegach laminacji. Keratynę hydrolizowaną można również spotkać w specjalistycznych tuszach do rzęs, które łączą w sobie funkcje kosmetyku z działu kolorówki oraz pielęgnacji.

Hydrolizat keratyny znaleźć można w takich kosmetykach jak: