czy w ciąży można pić kawę

Czy w ciąży można pić kawę?

,

czy w ciąży można pić kawę

Tak, o ile ciężarna nie ma indywidualnych przeciwwskazań medycznych, takich jak np. nadciśnienie ciążowe, może jak najbardziej pozwolić sobie na wypicie kawy w ciąży. Kofeina nie wpływa negatywnie na płód, nie wywołuje wad wrodzonych, nie jest również bezpośrednim powodem występowania poronień.

Ciężarną obowiązują jednak ograniczenia dotyczące ilości kofeiny na dzień, i to kofeiny, która pochodzi zarówno z kawy, jak też innych produktów, np. herbaty, czekolady, kakao czy napojów gazowanych. Dozwoloną ilością kofeiny w ciągu dnia dla kobiety ciężarnej jest 200-300 mg na cały dzień.

Nadmierna ilość kofeiny może mieć negatywny wpływ na poziom ciśnienia tętniczego, które gdy jest za wysokie stanowi zagrożenie dla życia płodu i mamy, a także może być przyczyną niedoborów niektórych składników witaminowych i mineralnych.

Witaminy dla kobiet w ciąży

[show_products product=”263065, 263497, 275997, 205287 „]

Kawa dla ciężarnej

Kawa rozpuszczalna ma więcej kofeiny niż ziarnista i mielona. Jest również uważana za napój gorszej jakości niż tradycyjna. Na zawartość kofeiny w filiżance ma również wpływ sposób parzenia.

Kawa sama w sobie jest zdrowa, a w przypadku przyszłych mam, może być naturalnym sposobem na podniesienie poziomu energii w tym wymagającym dla niej czasie. Dla własnego bezpieczeństwa warto kwestię tę omówić ze swoim lekarzem prowadzącym lub położną. Jeśli przyszła mama bardzo lubi smak kawy i nie ma problemu z poziomem energii na co dzień, może bez obaw spożywać dobrej jakości kawę bezkofeinową.