ciemieniucha u dziecka

Ciemieniucha u dzieci: jak pielęgnować delikatną skórę głowy malucha, aby się jej pozbyć?

,

ciemieniucha u dziecka

Skorupiaste lub tłuste, łuszczące się płaty na skórze głowy dziecka. Nie bolą ani nie pieką, ale powodują powstawanie grudek i łusek, najczęściej koloru żółtego, które niełatwo usunąć. Ciemieniucha u dziecka to problem głównie estetyczny, ale warto wiedzieć, jak łagodnie i skutecznie z nim walczyć.

Ciemieniucha – przyczyny

Najczęściej dotyczy dzieci w wielu niemowlęcym, jednak może także występować w późniejszych latach. Jest to nic innego jak łojotokowe zapalenie skóry występujące przede wszystkim na głowie, chociaż bywa, że rodzice znajdują ją również na uszach, w okolicach nosa i powiek. Dermatolodzy nie znaleźli jednej definitywnej przyczyny jego występowania, ale:

 • najczęściej wymienia się infekcję grzybiczą, szczególnie przez szczep Malassezia furfur oraz
 • nadczynność gruczołów łojowych spowodowaną hormonami, które nadal krążą w organizmie dziecka jeszcze z życia płodowego. Gruczoły nadmiernie wydzielają tłustą substancję zwaną sebum
 • nie są za nią odpowiedzialne bakterie ani nieodpowiednia higiena.

O ile u starszych dzieci i u dorosłych, przestarzałe komórki skóry głowy zwyczajnie odpadają i tworzy się nowa ich warstwa, u małych dzieci zlepiają się w klastry i tworzą nieestetyczne grudki.

Ciemieniucha u dziecka może przybrać formę łagodną do umiarkowanej, gdzie grudki są widoczne, jednak nie obejmują obszaru poza górną częścią skóry głowy i nie są widoczne na pierwszy rzut oka, do zaawansowanej, w której obserwuje się grubą, brązową skorupę. Warto jednak pamiętać, że ciemieniucha jest przejściowa, a skóra dziecka musi się dopiero nauczyć, jak radzić sobie z przesuszeniem oraz wyregulować własne mechanizmy wydzielania sebum.

Jak pielęgnować ciemieniuchę?

Nawet jeśli nie jest to stan zagrażający bezpośrednio zdrowiu dziecka, warto pamiętać o kilku rzeczach, których nie należy robić, pielęgnując skórę głowy niemowlęcia. Całkowicie ignorowana ciemieniucha utrudnia oddychanie skórze głowy, co może w przyszłości powodować problemy dermatologiczne i wywołać konieczność stosowania leków przeciwzapalnych. Dlatego lepiej od razu postawić na pielęgnację. Przede wszystkim:

 • nie wyczesujemy ciemieniuchy na sucho, chyba że płatki same już odczepiły się od skóry i wystarczy je jedynie usunąć. Wyczesywanie na sucho przyczepionych kawałków może być zbyt agresywne i podrażnić skórę malucha.
 • Do wyczesywania nie stosujemy grzebieni ani szczotek używanych przez innych domowników. Ewentualne podrażnienia mogą ulec nadkażeniu. Szczotki i grzebienie dla dorosłych mają również ostrzejsze końcówki, więc łatwiej o skaleczenia delikatnej skóry głowy maluszka.
 • Stosujemy środki natłuszczające, które zmiękczą łuski i umożliwią ich wyczesanie. Tego drugiego kroku nie robimy jednak na siłę.
 • Nie dopuszczamy do nadmiernego przegrzewania, a więc nie zakładamy czapeczki bez potrzeby (np. gdy nie ma ryzyka przewiania), a także stosujemy opaski i chustki wyłącznie z naturalnych, oddychających materiałów.
 • Skóra dziecka nie powinna być pozostawiona sama w sobie. Należy ją nawilżać, aby istniejące grudki nie ulegały dalszemu stwardnieniu.

preparaty na ciemieniuchę

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Najlepszym sposobem na pielęgnację ciemieniuchy jest natłuszczanie jej naturalnymi olejami na kilka godzin przed kąpielą. Podczas zabaw w wodzie można oliwkę umyć szamponem, co częściowo pomoże pozbyć się zgrubiałych łusek, które już odpadły, ale utrzymują się we włosach. W następnym kroku można już użyć miękkiej szczoteczki lub grzebyka przystosowanego dla niemowlęcia. W ciągu dnia również warto zastosować preparaty natłuszczająco-nawilżające, szczególnie jeśli widzimy, że część łusek może być już usunięta.

Dziecka nie należy przegrzewać, ponieważ może to wpływać na nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Dotyczy to zarówno zakładania zbyt grubych czapek na spacery lub czapek w ogóle, jak i zakładania zbyt wielu warstw odzieży. Przegrzewanie będzie jedynie nasilało ciemieniuchę.

Jeżeli oleje spożywcze nie zdają egzaminu, warto sięgnąć po preparaty dedykowane maluchom. Dobrze, aby zawierały dużo składników nawilżających, jak w Emolium żel na ciemieniuchę. Kwas laktobionowy jest pomocny w złuszczaniu, a kwas hialuronowy zmiękczy i nawilży skórę glowy. Innym składnikiem, który będzie przydatny w pielęgnacji ciemieniuchy, jest alantoina (obecna w znanym od wielu lat kosmetyku Alantan maść), ponieważ łagodzi i regeneruje podrażnioną skórę. Co jeszcze może znaleźć się w produkcie do pielęgnacji główki dotkniętej ciemieniuchą?

 • Olea Europea Fruit Oil – czyli olej z oliwek o działaniu regenerującym, natłuszczającym i nawilżającym
 • Helianthus Annuus Seed Oil – olej słonecznikowy
 • Prunus Amygdalus Dulcis Oil – olej ze słodkich migdałów
 • Carthamus Tinktorius Seed Oil – olej z krokosza bawarskiego, który wspomaga regulację wydzielania sebum przez gruczoły.
 • Skwalan – emolient
 • Tokoferol – witamina E o działaniu anty wolnorodnikowym
 • Pantenol– łagodzi stany zapalne, zapobiega wysuszaniu skóry głowy, prowitamina B5 znana z popularnych produktów na poparzenia słoneczne
 • Gliceryna– wygładza, nawilża
 • Inulina – wspomaga mikrobiom skóry, dzięki czemu działa probiotycznie

Ciemieniucha u dzieci – kiedy zgłosić się do pediatry?

Ciemieniuszka nie powinna powodować problemów zdrowotnych u dziecka, jednak dobrze, aby rodzice wiedzieli, kiedy powinni zgłosić się do lekarza.

Stosowanie domowych technik i produktów z apteki z reguły niweluje nieestetyczny wygląd główki dziecka. Jeżeli jednak, pomimo stosowania prawidłowej pielęgnacji oraz dostępnych w sklepie środków, ciemieniucha nie ustępuje albo wręcz się powiększa, należy zgłosić się do pediatry. Być może drożdżaki, które były pierwotną przyczyną jej wystąpienia, nasiliły swoją działalność i będą potrzebne produkty dostępne na receptę. Ponadto, jeżeli ciemieniucha przenosi się na inne partie głowy, to jest na uszy, twarz (szczególnie należy uważać na okolice oczu), kark i szyję, należy skonsultować się ze specjalistą.

kosmetyki dla dzieciemolientylinomag płyn na ciemieniuchęducray kelual emulsja babybene żel