co to jest deficyt kaloryczny

Co to jest deficyt kaloryczny?

,

co to jest deficyt kaloryczny

Deficytem kalorycznym nazywamy stan, w którym do organizmu dostarczanych jest mniej kalorii niż zużywamy na codzienne czynności. Deficyt kaloryczny uznawany jest w dietetyce za najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na schudnięcie, pod warunkiem, że kalorii nie jest też zbyt mało. Co to znaczy?

Dla każdego człowieka liczba potrzebnych mu do przeżycia kalorii będzie inna. Do stwierdzenia optymalnej dla schudnięcia liczby kalorii posługujemy się dwiema zmiennymi: podstawową przemianą materii i całkowitą przemianą materii.

Tę pierwszą (PPM) oblicza się za pomocą wagi i wzrostu oraz płci i wieku pacjenta. Liczba, którą otrzymujemy oznacza liczbę kalorii minimalną dla nas do prawidłowego funkcjonowania i przeżycia bez uwzględnienia stopnia aktywności fizycznej. Nie zaleca się spożywania mniejszej niż ta liczby kalorii ze względu na możliwe zaburzenia przemiany materii.

Drugą wartość (CPM) oblicza się nieco inaczej. Potrzebne do tego są: wiek, płeć, wzrost, masa ciała oraz współczynnik aktywności fizycznej (od pacjenta leżącego w łóżku do osoby wyczynowo uprawiającej sport). Całkowita przemiana materii oznacza liczbę kalorii potrzebną dla utrzymania obecnej masy ciała. Analogicznie, jej przekroczenie skutkować będzie przybraniem kilogramów.

Wielu dietetyków uważa, że kluczem do zdrowego, permanentnego i bezpiecznego schudnięcia jest utrzymanie deficytu kalorycznego pomiędzy tymi dwiema wartościami. Nie będzie to dieta cud, nie umożliwi bardzo szybkiej utraty masy ciała, ale też nie sprawi, że organizm pozbawiony zostanie energii do działania.

W Internecie można znaleźć wiele kalkulatorów PPM i CPM, które pozwolą określić najlepszy dla nas deficyt kaloryczny. Możemy również wybrać się na wizytę do dietetyka klinicznego, który nie tylko dobierze dietę do naszego stanu zdrowia, ale i pomoże utrzymać motywację w dążeniu do wymarzonej sylwetki.

Przeczytaj o zdrowych sposobach na schudnięcie: