termofor na brzuch

Termofor na brzuch – kiedy stosować i jaki wybrać?

,

termofor na brzuch

Termofory pozwalają poczuć przyjemne ciepło w chłodny dzień, ale przede wszystkim pomagają w leczeniu wielu różnych dolegliwości. Termofor na brzuch pozwoli łagodzić dolegliwości bólowe występujące na skutek zapalenia pęcherza, menstruacji, niestrawności lub kolki niemowlęcej. Ciepłe okłady przyniosą także ulgę przy przewlekłych bólach pleców i wspomogą regenerację mięśni po treningu. Jaki rodzaj termoforu wybrać i kiedy warto skorzystać z jego rozgrzewających właściwości?

Jak działa termofor?

Przykładanie do ciała termoforu to prosty sposób, aby wykorzystać lecznicze działanie ciepła, które rozszerza naczynia krwionośne i limfatyczne. Pobudza przepływ krwi i zmniejsza napięcie mięśniowe.

Podstawową funkcja termoforów jest po prostu ogrzewanie ciała. Z czego wiele osób chętnie korzysta jesienią i zimą. Emitowane ciepło można wykorzystać, aby rozgrzać przemarznięty organizm i zapobiegać w ten sposób objawom przeziębienia lub np. poradzić sobie z zimnymi stopami marznącymi na skutek problemów z krążeniem.

Termofory przykłada się najczęściej w okolice brzucha, aby zagłodzić odczuwany ból i dyskomfort. Ciepło działa rozluźniająco i uspokajająco oraz wspomaga pracę jelit. Miejscowe nagrzewanie ciała łagodzi także bóle stawów. Wspomaga dolegliwości bólowe powodowane przewlekłymi urazami oraz regenerację mięśni po treningu.

Termofor – zastosowanie:

  • bóle brzucha
  • przeziębienie, grypa
  • bóle zatok
  • zapalenie pęcherza
  • niestrawność
  • bóle menstruacyjne
  • kolki niemowlęce
  • ból pleców
  • napięcie mięśniowe
  • zakwasy
  • problemy z zasypianiem.

Termofor na wodę i nie tylko – rodzaje termoforów

Termofor na wodę to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych i najtańszych termoforów dostępnych w sprzedaży. Aby termofor na wodę był bezpieczny w użytkowaniu, przed każdym zastosowaniem warto sprawdzić jego szczelność. Specjaliści zalecają też, aby nie wlewać do wnętrza termoforu wrzątku, ale wodę o temperaturze około 80 stopni Celsjusza. Zagrożeniem może być stary zużyty termofor, dlatego warto sprawdzać jego stan i w razie potrzeby wymienić na nowy.

Alternatywą dla termoforów na wodę są termofory suche z naturalnym wypełnieniem w postaci np. ziaren pszenicy lub pestek wiśni. W celu podgrzania termofor należy umieścić w piekarniku lub mikrofali. Modele tego typu utrzymują ciepło przez około godzinę, a przy tym równomiernie i stopniowo oddają temperaturę. Te same termofory można użyć również do przygotowania zimnych okładów, wkładając je wcześniej do zamrażalnika. Zimne okłady mogą sprawdzić się w przypadku świeżo powstałych urazów, stłuczeń, gorączki, ukąszeń owadów.
Dla dzieci chętnie wybierane są tzw. warmies, czyli pluszowe misie pełniące funkcję termoforu i sprzedawane w wielu różnych kształtach zwierząt i postaci z bajek. Są higieniczne, a ich stosowanie nie stwarza ryzyka poparzenia jak ma to miejsce w przypadku klasycznych modeli napełnianych wodą. Podobnie jak naturalne termofory z ziarnami zbóż i pestkami owoców działają także termofory żelowe.

W sprzedaży dostępne są ponadto termofory elektryczne, które posiadają możliwość regulowania temperatury. Przed użyciem trzeba je jednak naładować. Najdłużej trzymają ciepło.

Termofor na ból brzucha

Wiele osób na co dzień zmaga się z wzdęciami lub zaparciami, które mogą powodować uczucie ciężkości i uciążliwy dyskomfort. Termofor na bol brzucha działa kojąco. Pomaga rozluźnić jelita, w których nagromadziło się zbyt dużo powietrza. Łagodzi także nadmierne skurcze jelit.

Termofor na zapalenie pęcherza

Przyczyną zapalenia pęcherza jest zakażenie bakteryjne, które prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Ze względu na budowę anatomiczną infekcja częściej rozwija się u kobiet. O zapaleniu pęcherza najczęściej świadczą częste wizyty w toalecie, a także pieczenie i dyskomfort w trakcie oddawania moczu. Pojawia się także uczucie ciągłego parcia na pęcherz. Objawem choroby może być także dokuczliwy ból w dolnej części brzucha.

W leczeniu najczęściej wykorzystuje się preparaty z furazydyną, które działają bakteriobójczo, hamują namnażanie się drobnoustrojów i rozwój infekcji. W trakcie kuracji niezbędne jest picie dużej ilości płynów, aby wspomóc proces oczyszczania organizmu. Stosowane są też napary ziołowe o właściwościach moczopędnych i antybakteryjnych, m.in. z brzozy czy pokrzywy oraz nasiadówki z wykorzystaniem np. szałwii, krwawnika, liści nawłoci. Przykładanie termoforu w dolnej części brzucha w pobliżu kości łonowej działa przeciwbólowo. Korzystnie wpływa na krążenie krwi, łagodzi dyskomfort i wspomaga proces powrotu do zdrowia

Nawracające infekcje pęcherza zawsze należy leczyć pod okiem specjalisty. Aby zmniejszyć ryzyko występowania choroby, profilaktycznie stosuje się żurawinę bogatą w proantocyjanidyny.

Termofor na bóle miesiączkowe

Termofor na bóle miesiączkowe to jeden z domowych sposobów praktykowanych jeszcze przez mamy i babcie. Stanowi naturalną alternatywę dla tabletek przeciwbólowych i rozkurczowych.
W trakcie menstruacji dochodzi do złuszczania się nabłonka macicy. Skurcze macicy pomagają go usunąć, ale jednocześnie powodują ból. Przyczyną bolesnych miesiączek może być nadmiar prostaglandyn naturalnie wytwarzanych, aby pobudzić skurcze macicy. Nagłe pojawienie się intensywnych dolegliwości bólowych u kobiet, które wcześniej ich nie doświadczały, warto skonsultować z lekarzem. Może być to objaw zaburzeń hormonalnych lub chorób takich jak m.in. endometrioza, stan zapalny przydatków, stan zapalny szyjki macicy, mięśniaki macicy, niedoczynność tarczycy.

Ból często występuje jeszcze przed wystąpieniem krwawienia lub w trakcie pierwszych dni okresu. W przypadku kiedy krwawienie jest obfite, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ działanie termoforu może dodatkowo je zwiększyć. Termoforu na bóle miesiączkowe nie należy wówczas stosować dłużej niż przez kilka minut. Okłady powinny być ciepłe, ale nie gorące. Ponieważ bólowe miesiączkowe może nasilać także stres, oprócz przykładania termoforu warto sięgnąć po napary ziołowe uspokajające i łagodzące skurcze mięśni m.in. z nagietka, rumianku lub melisy.

Termofor na wątrobę

Ból w okolicy wątroby najczęściej pojawia się po obfitych i tłustych posiłkach. Nadmiar jedzenia sprawia, że wątroba staje się przeciążona i nie nadąża z produkcją żółci w ilości potrzebnej do strawienia dostarczonego pokarmu. Warto mieć wtedy pod ręką termofor.

Na wątrobę korzystny wpływa mają preparaty z wyciągiem z karczocha, ostropest plamisty, środki na bazie choliny lub flawonoidów sojowych. Trawienie wspomagają też dodawane do potraw zioła, np. majeranek, koper włoski, kminek. Ciepły okład zadziała rozkurczowo i usprawni przepływ krwi oraz żółci, aby wątroba sprawniej mogła poradzić sobie z nadmiarem tłustego jedzenia.

Przeciążona wątroba zwiększa swoja objętość. Nieprzyjemne kłucie w boku odczuwane po jedzeniu to efekt jej nacisku na otrzewną i unerwione tkanki znajdujące się w sąsiedztwie. Termofor na wątrobę należy przyłożyć po prawej stronie pod łukiem żebrowym.

Termofor na kolki niemowlęce

Suche termofory, które ogrzewają brzuszek to jeden z domowych sposobów wykorzystywanych przez rodziców do łagodzenia objawów kolki niemowlęcej. Jej przyczyn upatruje się w niedojrzałości układu pokarmowego i nerwowego dziecka. Do występowania kolki może prowadzić alergia na białko mleka krowiego, a także nadmierne połykanie przez dziecko powietrza w trakcie karmienia. Ciepło działa kojąco i uspokajająco. Pobudza ruchy perystaltyczne jelit i pomaga układowi trawiennemu poradzić sobie z nadmiarem gazów.

Termofor na plecy

Terapia ciepłem może pomóc w łagodzeniu bólu pleców, który często towarzyszy osobom wykonującym pracę biurową i prowadzącym siedzący tryb życia. Przyczyną dolegliwości jest zwykle nadmierne napięcie mięśni, które ciepło pomoże rozluźnić. Termofor na plecy zmniejsza napięcie mięśni, łagodzi sztywność stawów, redukuje ból w okolicy szyi, karku, czy lędźwi (np. pas ogrzewający z naturalnym wypełnieniem).

U osób aktywnych ciepłe okłady warto wykorzystać na zakwasy, aby zmniejszyć dyskomfort i przyspieszyć regenerację mięśni po treningu. Zwiększenie przepływu krwi oraz rozszerzanie się naczyń limfatycznych pod wpływem ciepła ułatwia odprowadzenie toksyn i zmniejsza dolegliwości powodowane zgromadzeniem nadmiaru kwasu mlekowego.

Działanie ciepła pomaga ponadto w walce z zaburzeniami snu. Jego wpływ uspokaja i relaksuje. Może zredukować problemy z zasypianiem powodowane nadmiarem stresu w trakcie dnia.

Termofor – przeciwwskazania

Nieprawidłowe korzystanie z termoforów może prowadzić do oparzeń. Dotyczy to przede wszystkim uszkodzonych i nieszczelnych termoforów na wodę. Ale oparzenie może spowodować także termofor podgrzany do zbyt wysokiej temperatury i za długo przykładany do skóry.

Działanie termoforu rozszerza naczynia krwionośne i pobudza przepływ krwi w związku z czym może nasilać krwawienie. Należy więc zachować ostrożność podczas stosowania go na bóle miesiączkowe, a także bóle brzucha. Termoforu nie należy stosować w przypadku dolegliwości powodowanych przez wrzody żołądka czy zapalenie woreczka żółciowego.

Warto pamiętać o odpowiednim stosowaniu termoforów w przypadku urazów. Na świeże stłuczenia, siniaki czy obrzęki należy stosować zimne okłady. Działanie ciepła może nasilać stan zapalny np. w obrębie stawów. Sprawdza się jednak w przypadku dolegliwości bólowych mięśni i stawów o charakterze przewlekłym. Rozluźnia nadmierne napięcie mięśni i odpręża.

Korzystanie z termoforu nie jest wskazane w okresie ciąży, ponieważ może nasilać ryzyko poronienia. Z rozwagą należy używać ich u osób starszych, niemowląt i małych dzieci.

Przeciwwskazaniem do stosowania termoforów mogą być choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia termoregulacji ciała, cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroba nowotworowa.