czy można brać witaminę D latem

Czy można brać witaminę D latem?

,

czy można brać witaminę D latem

Witamina D nie bez kozery nazywana jest witaminą słońca. Pod wpływem promieni ultrafioletowych organizm sam ją syntetyzuje, do czego nie potrzeba wcale zbyt długiej ekspozycji. Przy odpowiednim nasłonecznieniu wystarczy nawet 15 minut przebywania na powietrzu, aby zapewnić sobie optymalną jej dawkę.

Istnieją bardzo konkretne zalecenia względem profilaktyki niedoboru witaminy D w okresie od jesieni do wiosny. Wątpliwości jednak budzi kwestia suplementacji witaminy D również w lecie, kiedy słońce świeci i mamy w naszej szerokości geograficznej dość prosty dostęp do naturalnej witaminy D.

Suplementację obecnie zaleca się prowadzić przez cały rok w odpowiedniej dawce lub ilości jeśli dostarczanie jej ze słońcem lub dietą jest niewystarczające. Najlepiej określić to za pomocą badań laboratoryjnych polegających na pobraniu próbki krwi i oznaczeniu jej stężenia.

Wybierz najlepszy dla siebie suplement bądź lek

Z pewnością suplementację letnią zaleca się wobec noworodków i niemowląt, których skórę należy bezwzględnie chronić przed uszkodzeniem wywołanym promieniami ultrafioletowymi. Wystawianie ich ultra delikatnej skóry na działanie słońca może mieć niekorzystne konsekwencje, dlatego w ich przypadku zdecydowanie zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. To jednak może prowadzić do ograniczonej syntezy cholekalcyferolu.

W przypadku suplementacji witaminy D przy niedoborach, bardziej liczy się regularne stosowanie zalecanej przez lekarza dawki a nie kilkurazowe przyjęcie bardzo dużej ilości. Jest to związek, który potrzebuje czasu, aby krew się nim wysyciła. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że z czasem poziom witaminy D (suplementowanej za pomocą syntetycznego cholekalcyferolu i ergokalcyferolu) zostanie wyrównany do prawidłowego.

Ile czasu suplementować witaminę D latem? Na to pytanie powinien dokładnie odpowiedzieć nam lekarz na podstawie wyników badań krwi, naszej wagi, wzrostu oraz diety i stylu życia. Jeśli bowiem mamy możliwość zaczerpnąć nieco słońca w ciągu dnia w letnich miesiącach, być może dawka stosowana w leczeniu naszego niedoboru będzie mogła zostać zmodyfikowana.

Przeczytaj tutaj, czym jest witamina D, w jaki sposób się metabolizuje i gdzie znajdziemy jej źródła dietetyczne.