noworoczne odchudzanie

Jak zacząć dietę? Tym razem spełnisz noworoczne postanowienia

,

Koniec roku to często czas podsumowań, ale i snucia planów na przyszłość. Wiele osób obiecuje sobie wtedy walkę z nadprogramowymi kilogramami, a potem szybko porzuca te plany. Jak zacząć dietę, aby tym razem osiągnąć swój cel i dotrzymać noworocznego postanowienia? Przygotowaliśmy kilka cennych rad na dobry początek.

Jak skutecznie zacząć odchudzanie? Dobra motywacja to podstawa

Zanim rozpoczniesz noworoczne odchudzanie, odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego właściwie to robisz? Dobra motywacja to podstawa każdego działania. Warto uzmysłowić sobie, że odchudzamy się dla siebie i to nie tylko dla urody, ale też dla zdrowia. Weź do ręki długopis, a następnie zapisz na kartce wszystkie korzyści, jakie możesz uzyskać, dzięki wprowadzeniu do swojego życia zdrowych nawyków żywieniowych oraz ćwiczeń:

  • lepsze samopoczucie
  • zmniejszenie ryzyka chorób serca lub cukrzycy typu 2
  • większa sprawność fizyczna podczas wykonywania codziennych czynności
  • obniżenie cholesterolu
  • zgrabniejsza sylwetka
  • poprawa kondycji
  • możliwość realizowania nowych pasji takich jak np. chodzenie po górach, długie wycieczki rowerowe
  • delikatny zarys mięśni brzucha
  • pozbycie się niechcianych motylków na ramionach

i wiele innych.

Nie ograniczaj się, na swojej kartce możesz wypisać zarówno istotne zmiany, jak i drobne korzyści, które mają dla Ciebie znaczenie. Wracaj do tej listy zawsze wtedy, gdy dopadnie Cię kryzys, aby uświadomić sobie, że nawet jeśli nie widzisz jeszcze spektakularnych efektów, to co robisz ma sens. Pamiętaj też, aby nie oczekiwać od siebie zbyt wiele. Ustalony cel powinien być realny do osiągnięcia, co w oparciu o rady dietetyków oznacza utratę nie więcej niż 3-4 kilogramów w miesiącu.

Jak zacząć odchudzanie w głowie? Nie rezygnuj i nie zmuszaj się!

Zastanawiając się: jak skutecznie zacząć odchudzanie, myślimy przede wszystkim o ograniczeniach, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć. Nie ma co się oszukiwać, utrata kilogramów nigdy nie jest prosta. Nie ma więc sensu dodatkowo jej sobie utrudniać, nakładając na siebie liczne zakazy i ograniczenia. Są osoby, które z dnia na dzień potrafią odmówić sobie jedzenia określonych produktów i skrupulatnie będą się tego trzymać. W większości przypadków tak się jednak nie dzieje. Rezygnowanie z całych grup produktów często sprawia, że mamy na nie wzmożoną ochotę. Co więcej, istnieje ryzyko, że po kilku dniach skrupulatnego trzymania się zakazu, nagle dosłownie rzucimy się na jedzenie. Dlatego, jeśli nie przemawiają za tym wskazania medyczne, stawiaj raczej na umiar niż całkowitą eliminację. Jak zacząć odchudzanie w głowie? Ograniczenia najlepiej wprowadzaj stopniowo stosując metodę małych kroków. Nie możesz zrezygnować z czekolady? Spróbuj nie jeść jej więcej jak 3-4 kostki dziennie. Z czasem możesz zastąpić czekoladę mleczną gorzką, a potem co drugi dzień zamiast czekolady jeść np. owoce z jogurtem naturalnym. To lepsze rozwiązanie niż stosowanie całkowitego zakazu, który Cię przerasta. Szczególnie jeśli po kilku dniach bez słodyczy zdarza Ci się zjeść całą czekoladę lub paczkę ciastek naraz.

Podobnie sprawa wygląda z ćwiczeniami. Zamiast zmuszać się do aktywności sprzyjających odchudzaniu, lepiej skupić się na formach ruchu, które sprawiają nam przyjemność. W przypadku aktywności fizycznej najważniejsza jest regularność. Niewiele dadzą nawet najbardziej intensywne ćwiczenia, które porzucimy po kilku treningach.

Odchudzanie od nowego roku – wprowadzaj zmiany etapami

Popularne odchudzanie od nowego roku, często kończy się już w połowie stycznia. Dlaczego? Bo wiele osób od razu chce diametralnie zmienić cały swój styl życia. A kiedy okazuje się to zbyt trudne, wraca do dawnych przyzwyczajeń. Wprowadzanie zmian stopniowo każe nam dłużej poczekać na efekty, ale też zwykle są one bardziej trwałe. Myślenie o odchudzaniu w kategorii procesu z ustaloną data startu i zakończenia często prowadzi do efektu jo-jo lub właśnie poddania się gdzieś po drodze. Warto potraktować odchudzanie nieco inaczej. Jak zacząć odchudzanie w głowie? Traktując je jako naukę dokonywania świadomych wyborów, które pozostaną z nami na zawsze. Dlatego jeśli rozpoczynasz odchudzanie od nowego roku nie spiesz się i nie poganiaj hasłami w stylu: muszę schudnąć 10 kilogramów do wiosny. Wprowadzaj kolejne zmiany w swoim tempie. Nie masz siły, żeby biec przez 30 minut? Spaceruj. Nie potrafisz zmniejszyć zawartości talerza? Na początek zmień sposób przygotowywania posiłków np. zamiast panierowania grilluj, zamiast śmietany używaj jogurtu naturalnego. Nagradzaj wszystkie swoje sukcesy, niech nawet małe zmiany będą powodem do dumy.

Noworoczne odchudzanie – zidentyfikuj swój problem

Pomijając stany chorobowe, większość osób zmagających się z nadprogramowymi kilogramami po prostu przyjmuje za dużo kalorii, w stosunku do tego, ile wydatkuje ich organizm. Przyczyny tego problemu bywają jednak różne. Zastanów się, co jest Twoim największym problemem i poszukaj rozwiązania. Oto kilka przykładów:

Jem wieczorem, bo w dzień nie mam czasu

Rano szybka kawa, w pracy sałatka i obfita kolacja późnym wieczorem – taki sposób żywienia musi się skończyć przyrostem wagi. Jak zacząć dietę w takim przypadku? Kluczem do sukcesu jest planowanie. Przygotuj śniadanie wieczorem, a rano tylko wyjmij je z lodówki. Zdrowy obiad możesz ugotować na 3 dni, a każdą z porcji schować w pudełku do lodówki. Jeśli w pracy naprawdę nie masz czasu, możesz sięgnąć po gotowe koktajle odchudzające zamiast posiłku.

Kiedy nie wiem co zjeść, jem niezdrowo

Kiedy jesteśmy głodni i potrzebujemy szybkiego zastrzyku energii, najczęściej bez zastanowienia sięgamy po wysokokaloryczne przekąski lub wysoko przetworzoną żywność. Dlatego w ramach noworocznego odchudzania dobrze przygotować sobie w głowie gotowe scenariusze i zaplanować, co zrobimy w konkretnych sytuacjach.

Na przykład:
Kiedy następnym razem zapomnę śniadania, w sklepie osiedlowym zamiast drożdżówki kupię twarożek i grahamkę.

Jem zdrowo, ale czy dietetycznie?

Wysokokaloryczna dieta kojarzy nam się ze słodkimi drożdżówkami, czekoladą, tłustymi mięsami, żywnością typu fast food. Ale niekoniecznie musi tak być.  Być może odżywiasz się zdrowo. Jesz dużo sałatek, które obficie oblewasz oliwą, na śniadanie wybierasz musli z suszonymi owocami, a w ciągu dnia podgryzasz orzechy. Lubisz domowe pesto i pełnoziarniste kanapki z łososiem oraz awokado. Jak skutecznie zacząć odchudzanie, jeśli już teraz świadomie wybierasz produkty? Nawet jeśli w Twojej diecie dominuje zdrowe jedzenie, może ona być wysokokaloryczna. Odchudzanie od nowego roku rozpocznij od sprawdzenia, ile tak naprawdę kalorii spożywasz w trakcie dnia. Bo to właśnie ich nadwyżka odkłada się w postaci boczków.

Ciągle czuję głód i podjadam

Staraj się spożywać posiłki regularnie co 3-4 godziny i wypijaj minimum 2 litry płynów dziennie. Zwracaj uwagę nie tylko na kaloryczność produktów, ale także ich indeks glikemiczny. Wybieraj produkty z niskim indeksem glikemicznym, które nie powodują nagłego wzrostu poziomu insuliny we krwi i stopniowo uwalniają energię. Wprowadź do diety więcej błonnika i białka, dzięki czemu posiłki będą bardziej sycące. Przyczyną podjadania może być też tzw. jedzenie z nudów. Kiedy jesz, staraj się skupić wyłącznie na tej jednej czynności. Unikaj bezmyślnego jedzenia przekąsek np. podczas oglądania telewizji czy czytania.

O tym jak zacząć dietę, warto porozmawiać również ze specjalistą. Dietetyk pomoże ustalić odpowiedni plan żywieniowy i udzieli cennych wskazówek. Z kolei lekarza pierwszego kontaktu możemy poprosić o skierowanie na badania takie jak: morfologia, badanie poziomu cukru czy TSH. W ten sposób skontrolujemy swój stan zdrowia oraz wykluczymy choroby, które mogą mieć wpływ na wagę – należą do nich m.in. zaburzenia w pracy tarczycy i cukrzyca.

Przeczytaj również jak zrealizować inne postanowienia noworoczne – tutaj.

odchudzanie dla zapracowanychdieta sirtjak schudnąć bez ćwiczeńwspomaganie odchudzaniepreparaty na odchudzanie