Jak zrealizować swoje postanowienia noworoczne?

,

Chyba każdy na jakimś etapie życia postawił sobie cele do osiągnięcia w nadchodzącym roku. Postanowienia noworoczne pojawiają się co roku, ale czy faktycznie udaje się nam je zrealizować? Co zrobić, aby o postanowieniach noworocznych nie zapomnieć już tydzień po sylwestrze?

Po co nam postanowienia noworoczne?

Z jakiegoś powodu nie udawało nam się osiągnąć naszych celów. Być może był to brak czasu, może lenistwo albo brak środków finansowych. Zrozumienie problemu pomaga w postawieniu sobie realistycznych przyrzeczeń noworocznych i rozplanowanie kolejnych kroków. Nie da się tego zrobić podczas przyjęcia sylwestrowego, ponieważ wymaga dokładnego i czasem krytycznego przemyślenia swojego zachowania i warunków życiowych. Jest to jednak pierwszy krok do tego, aby postanowienia noworoczne zostały wypełnione.

Realistyczne postanowienia noworoczne

Niezależnie od tego, czy chodzi o odchudzanie, czy o rzucenie palenia, nie można stawiać sobie zbyt surowych celów. To właśnie ich nierealistyczny charakter sprawia, że nie udaje nam się ich osiągnąć. Cierpliwość i wytrwałość są niestety kluczem do powodzenia w postanowieniach noworocznych. Zamiast stawiać sobie za cel zrzucenie 30 kilogramów, co niechybnie skończy efektem jo-jo, warto zaplanować sobie racjonalne odchudzanie, które ma szansę powodzenia. 

Rozplanowanie postanowień noworocznych

Rok ma aż dwanaście miesięcy, więc nie ma potrzeby zakładać, że uda nam się osiągnąć nasz cel już w styczniu. Małymi krokami prędzej dojdziemy do celu, niż rzucając się na głęboką wodę, od razu rozbijając o skały. Jak rozplanować swoje postanowienia noworoczne?

– Zdrowa dieta wymaga przyzwyczajenia i wytworzenia nowych nawyków życiowych. Plan kilograma-dwóch miesięcznie będzie bardziej skuteczny niż 5 kilogramów na minusie w pierwszym miesiącu, a w następnym stagnacja.

– Jeżeli trudno nam z dnia na dzień rzucić palenie, można powoli ograniczać ich liczbę w ciągu dnia. To samo tyczy się alkoholu oraz niezdrowych pokarmów, od których jesteśmy uzależnieni.

– Nauka języków wymaga czasu. 5-10 minut dziennie codziennie ma większe szanse powodzenia i wytrwałości w postawionych celach niż godzina dziennie, która w niedługim czasie po prostu będzie męczyć.

– Aktywność fizyczna jest kluczem do dobrego samopoczucia. Dla osób całkowicie nieaktywnych lepiej będzie zacząć od spacerów lub zmian w komunikacji do pracy lub szkoły zamiast zapisywać się od razu na siłownię 4 razy w tygodniu.

Postanowienia pozytywne

Większość osób postanawia sobie, że czegoś się pozbędzie, na przykład kilogramów, zmarszczek, poczucia nieprzystosowania do norm. Stawia wtedy samego siebie w gorszym świetle już na samym początku, niejako kodując swoją porażkę. Tymczasem istnieje prosta technika, która może pomóc odwrócić ten schemat. Zamiast zrzucenia kilogramów można postanowić osiągnięcie zdrowej sylwetki, znalezienie lepszej pracy zamiast porzucenia tej złej, czy też zdobycie wykształcenia dla samej satysfakcji, a nie z powodu własnego niedowartościowania. Osoby stawiające sobie pozytywne postanowienia noworoczne mają większą szansę na ich dotrzymanie, bo nie odczuwają małych potknięć jako porażki.

powodzenie postanowień noworocznych

Wizualizuj swoje postanowienia noworoczne

Niezależnie od tego, czy jest to wycieczka, na którą zawsze brakowało Ci pieniędzy i czasu, cel w życiu osobistym czy też zawodowym, wizualizacja pomaga w jego osiągnięciu. Dopóki tkwi on jedynie w planach, sukces jest obrazem czysto abstrakcyjnym, niedostępnym i nierealnym. Widząc siebie w danym miejscu, na stanowisku, w określonych okolicznościach pozwala na zmianę nastawienia i wypisanie planu. To jest możliwe, ale wymaga konkretnych działań, które nie są aż tak odrealnione.

Pozwól sobie na pomyłki

Nie oczekuj od siebie perfekcji przy dążeniu do postanowień noworocznych. Nikt idealny nie jest, dlatego nie wolno się obwiniać, jeśli powinie nam się noga. Niewielkie potknięcia czynią nas normalnymi ludźmi, którym pomyłki mogą się zdarzyć w każdym aspekcie życia. Dlatego, jeśli już zjadłyśmy tego batonika, pominęliśmy bieganie wieczorem, bo się nam po prostu nie chciało, nie szkodzi. Lepiej pozwolić sobie na chwilę odpoczynku i nie stracić motywacji.

Nagradzaj małe zwycięstwa

Nie musimy czekać do samego końca swojego planu, aby cieszyć się małymi zwycięstwami. Małe sukcesy warto nagradzać, bo wzmacniają motywację do osiągnięcia zamierzonego celu. Zastosowanie wieloetapowego działania i metod gratyfikacji po każdym etapie umożliwia dostrzeżenie swojego sukcesu. Jest to jak najbardziej powód do dumy i wzmacnia poczucie, że cele na nowy rok były realistyczne i możliwe do osiągnięcia.

Powiedz innym o swoich postanowieniach noworocznych

Powiadomienie innych o swoich postanowieniach noworocznych sprawi, że czujemy się obserwowani. I dobrze! W ten sposób wiemy, że ktoś inny dodatkowo nas motywuje. Mogą to być tylko najbliższe osoby: członkowie rodziny i przyjaciele lub koledzy z pracy, których cele noworoczne są podobne. Można również skorzystać z aplikacji internetowych, w których ludzie dzielą się swoimi małymi sukcesami. Poczucie wspólnoty jest często niezwykle motywującym czynnikiem.

jak rzucić paleniekoktajle odchudzająceskuteczne oczyszczanie organizmujak schudnąć bez ćwiczeńwspomagacze odchudzania