jak skutecznie rzucić palenie

Koniec z nałogiem. Co pomaga rzucić palenie?

,

Palenie szkodzi zdrowiu – wszyscy o tym wiedzą, a mimo to wiele osób wciąż sięga po papierosy. Najważniejsze zalety rzucenia palenia dotyczą kwestii zdrowotnych, ale zyskuje także uroda. Nie zawsze silna motywacja wystarcza w walce z nałogiem. Wsparcie można znaleźć także w aptece. Jakie korzyści przynosi życie bez papierosa? Co pomaga rzucić palenie?

Zalety rzucenia palenia

Mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca, płuc, chorób nowotworowych

Żadna profilaktyka nie jest w stanie nas w 100 % ustrzec przed chorobami, ale istnieją czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania. Bez wątpienia należy do nich palenie papierosów. Dym tytoniowy niekorzystnie wpływa na układ krążenia: podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza pracę serca, utrudnia przepływ krwi. W konsekwencji częściej może dojść do rozwoju choroby wieńcowej, miażdżycy, niewydolności serca, zawału czy udaru.

Dym tytoniowy uważany jest za jeden z najgroźniejszych karcynogenów, czyli czynników rakotwórczych. Uznaje się, że jego skład zawiera blisko 40 substancji mogących powodować wystąpienie raka płuc, raka krtani i innych chorób nowotworowych. Substancje smoliste i mnóstwo innych związków organicznych zawartych w dymie tytoniowym również na wiele innych sposobów niszczy nasze zdrowie i zaburza funkcjonowanie płuc, oskrzeli oraz krtani, m.in. wpływając na układ oddechowy drażniąco, utrudniając usuwanie zanieczyszczeń i uszkadzając nabłonek oskrzeli. W konsekwencji może dochodzić do zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, rozedmy płuc, astmy. Dobra wiadomość jest taka, że spora ilość szkodliwych następstw palenia jest odwracalna, a w trakcie kolejnych miesięcy i lat spada ryzyko zachorowania na poszczególne choroby.

Powiązane produkty

–>

Ochrona bliskich, a w szczególności dzieci

Zalety rzucania palenia związane ze zdrowiem dotyczą nie tylko nas samych, ale i najbliższych. Dym unoszący się z zapalonego papierosa jest szkodliwy zarówno dla palacza, jak i osób przebywających w jego towarzystwie. Tak zwane bierne palenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci powodując m.in. infekcje układu oddechowego, choroby ucha środkowego, reakcje alergiczne, astmę. Zwiększając narażenie na choroby układu krążenia i choroby nowotworowe w przyszłości.

Lepsza kondycja fizyczna

Zerwanie z nałogiem to również lepsza kondycja fizyczna. Niekorzystny wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego obejmuje spadek wydolności oddechowej. W konsekwencji osoby palące łapią częściej zadyszkę i spada ich poziom sprawności.

Mniejsze ryzyko problemów z płodnością

Rzucenie palenia minimalizuje ryzyko pojawienia się zaburzeń erekcji powodowanych problemami z krążeniem. U pań to z kolei mniejsze zagrożenie związane z  pojawieniem się bezpłodności, a w przypadku ciąży wystąpieniem wcześniejszego porodu, poronienia, zaburzeń w rozwoju dziecka.

Oszczędności

Z prozaicznych, ale istotnych korzyści warto wspomnieć o oszczędnościach związanych z zaprzestaniem palenia. Cena paczki papierosów oscyluje w granicach od 13 do 18 zł, co w skali miesiąca daje koszt około kilkuset, a w skali roku – kilku tysięcy złotych. Te pieniądze można wykorzystać na wiele innych sposobów, na przykład wybierając się na wakacje.

To nadal nie koniec długiej listy zalet rzucenia palenia. Co jeszcze możemy zyskać

Poprawa cery po rzuceniu palenia

Na zerwaniu z nałogiem zyskuje nie tylko zdrowie, ale i wygląd. Substancje toksyczne zawarte w dymie tytoniowym przedostają się m.in. do skóry. Stymulując szkodliwe działanie wolnych rodników nasilają problem stresu oksydacyjnego i związane z nim procesy starzenia się skóry. Co więcej, w związku z paleniem papierosów komórki skóry są słabiej dotlenione, a także zmniejsza się zawartość w skórze elastyny i kolagenu.  Poprawa cery po rzuceniu palenia to przede wszystkim jej młodszy wygląd. Skóra narażona na działanie dymu tytoniowego staje się cienka, traci jędrność, dochodzi do załamania struktury skóry i powstania na jej powierzchni nierówności. Zmarszczki to nie jedyny problem. Na twarzy palacza pojawiają się także przebarwienia, a nawet plamy. Urody nie dodaje też koloryt cery, która u osób palących przybiera najczęściej matową i ziemistą barwę. Mogą nasilić się problemy z trądzikiem. Poprawa cery po rzuceniu palenia może być widoczna już po upływie około 1,5 miesiąca. Skóra stanie się bardziej promienna i lepiej nawilżona. Z czasem poprawi się także jej zdolność do regeneracji, a kuracje odmładzające zaczną przynosić lepsze efekty.

Jak skutecznie rzucić palenie? Nikotynowa terapia zastępcza

Wsparcie w zerwaniu z nałogiem można znaleźć także w aptece, wybierając odpowiednie leki na rzucanie palenia. Stopniowe odzwyczajanie organizmu od nikotyny zapewnia nikotynowa terapia zastępcza. Na takiej zasadzie działają m.in. produkty marki Nicorette, w tym wygodne w stosowaniu Nicorette invisipatch plastry transdermalne. Nikotynowa terapia zastępcza polega na dostarczeniu do organizmu nikotyny za pośrednictwem stosowanego preparatu. Jest to jednak czysta nikotyna, a nie jak w przypadku papierosów nikotyna połaczona z licznymi substancjami o działaniu toksycznym, drażniącym czy rakotwórczym. Z jednej strony w ten sposób złagodzone zostają skutki głodu nikotynowego. Mniejsza drażliwość, łatwiejsza zasypianie czy brak bóli głowy to czynniki ułatwiające wytrwanie w postanowieniu. Z drugiej strony, człowiek uczy się funkcjonowania bez papierosów – oprócz uzależnienia od nikotyny to często również sam nawyk sięgania po papierosa utrudnia zerwanie z nałogiem. Jak skutecznie rzucić palenie dzięki nikotynowej terapii zastępczej? Przede wszystkim należy prawidłowo dobrać preparat do swoich potrzeb. Na przykład, w sprzedaży dostępne są zarówno tabletki na rzucanie palenia z większą zawartością nikotyny – około 4 mg przeznaczone dla osób wypalających powyżej 20 papierosów dziennie, jak i środki z zawartością substancji aktywnej na poziomie 2 mg dla osób o słabszym stopniu uzależnienia. Kuracja musi być przeprowadzona do końca, a dawka preparatu stosowana zgodnie z zaleceniami producenta. Leki na rzucenie palenia oferowane są w formie tabletek, pastylek do ssania, gum do żucia, plastrów czy sprayu tak, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie. Kuracja preparatami oferowanymi do przeprowadzenia nikotynowej terapii zastępczej trwa około 3 miesięcy. W tym czasie dawka preparatu, a tym samym również nikotyny jest sukcesywnie zmniejszana, pozwalając stopniowo odzwyczaić się od nałogu. Już od pierwszego dnia kuracji należy całkowicie zaprzestać palenia papierosów.

Leki na rzucenie palenia z cytyzyną

Na pytanie: co pomaga rzucić palenie istnieje jeszcze jedna odpowiedź. Substancją stosowaną w terapii uzależnień jest cytyzyna. Cel, jaki w ten sposób uzyskujemy jest podobny – złagodzenie skutków odstawienia nikotyny, jednak osiągamy go zupełnie inaczej. Cytyzyna podobnie jak nikotyna aktywuje obszar nagrody w mózgu. W ten sposób, aby odczuć przyjemność, która zwykle towarzyszyła paleniu nie musimy sięgać po papierosa. Zarówno nikotyna jak i cytyzyna oddziałują na te same receptory, skąd w trakcie kuracji nikotyna jest powoli wypierana. Kompletna terapia trwa 25 dni, a w trakcie jej trwania etapowo zmniejszana jest częstotliwość przyjmowania preparatu. Maksymalnie do piątego dnia kuracji można jeszcze palic tradycyjne papierosy. Tabletki na rzucanie palenia z cytyzyną to np. Desmoxan, Tabex, Recigar.

Metody rzucania palenia – którą wybrać?

Mimo że leki na rzucenie palenia kupić można bez recepty, przed rozpoczęciem kuracji warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Specjalista pomoże w wybraniu odpowiedniej metody rzucania palenia i wykluczy przeciwwskazania. Należą do nich m.in. choroby układu krążenia, przebyty zawał, niewydolność serca, dławica serca, choroba niedokrwienna, niewydolność nerek, choroba wrzodowa, schizofrenia. Konsultacja lekarska, a także szczególna ostrożność jest również niezbędna w przypadku kobiet w ciąży. Należy mieć na uwadze, że podobnie jak w przypadku wszystkich leków w trakcie kuracji mogą wystąpić skutki uboczne. W trakcie stosowania nikotynowej terapii zastępczej stosunkowo często należą do nich: suchość w jamie ustnej odczuwana przy tabletkach do żucia oraz zaczerwienienie skóry w miejscu przyklejenia plastra. Osoby przyjmujące tabletki na rzucanie palenia z cytyzyną skarżą się na nietypowe sny przybierające czasem formę koszmarów. Warto mieć na uwadze również fakt, że w przypadku nikotynowej terapii zastępczej istnieje prawdopodobieństwo uzależnienia się od przyjmowanych preparatów, które wciąż zawierają w sobie nikotynę. Takie zagrożenie nie istnieje z kolei w związku z cytyzyną.

Nie tylko tabletki na rzucanie palenia. Co jeszcze może pomóc ?

  • Poszukaj nowych sposobów radzenia sobie ze stresem. Zapalenie papierosa jest często utrwalonym sposobem reagowania na nerwowe sytuacje. Gdy zamierzamy zerwać z nałogiem warto poszukać alternatywy, która pomoże nam powstrzymać się od sięgnięcia po papierosa, kiedy zrobi się nerwowo.
  • Wysypiaj się. Podczas zrywania z nałogiem może nasilić się uczucie zmęczenia, dlatego postaraj się wygospodarować więcej czasu na sen.
  • Wspomóż detoksykacje organizmu odpowiednim nawodnieniem organizmu oraz zdrową dietą.
  • Poszukaj sposobów na zajęcie rąk i zastąpienie odruchu zaciągania się papierosem. Być może pomocne będzie picie napojów przez słomkę czy podgryzanie słonecznika.
  • Zwróć się po pomoc do najbliższych, dzięki którym łatwiej będzie wytrwać w postanowieniu. Możesz też skorzystać z aplikacji dedykowanych osobom próbującym zapomnieć o nikotynie. Ich działanie umożliwia kontakt z innymi osobami, które próbują zerwać z nałogiem, co pomaga rzucić palenie. Aplikacje liczą też minuty, godziny i dni od ostatniego papierosa oraz zaoszczędzone pieniądze, monitorują postępy, motywują odznaczeniami i nagrodami.

niquitin mini 4 mg jak rzucić paleniekaszel po rzuceniu paleniasposoby na rzucenie palenianicorette spray