ból brzucha z przejedzenia

Sposoby na przejedzenie – jak nie nabawić się świątecznego bólu brzucha?

,

Świąteczna atmosfera obfituje w spotkania w rodzinnym gronie i rozmowy z bliskimi, ale też suto zastawione stoły z tradycyjnymi specjałami. Nie zawsze potrafimy zachować umiar w delektowaniu się krokietami, pierogami, tłustymi mięsami czy sernikiem, a wtedy świąteczne biesiadowanie może zakończyć się przykrymi dolegliwościami. Jakie sposoby na przejedzenie warto zastosować podczas nadchodzących świąt?

Objawy przejedzenia

Obciążenie żołądka zbyt dużą ilością pokarmu, która wymaga strawienia. Zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby i trzustki. Wahania poziomu cukru i wzrost cholesterolu. Tak może skończyć się świąteczne przejedzenie. Aby do tego nie dopuścić, warto jeść powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs. Mózg potrzebuje trochę czasu, by otrzymać informację, że przyjęliśmy wystarczającą ilość pokarmu, wtedy pojawi się uczucie sytości. Kiedy wiec jemy powoli, wzrasta szansa na to, że zjemy po prostu mniej. Ponadto, dokładne rozdrobnienie pokarmu ułatwia później działanie enzymom trawiennym, co przeciwdziała wystąpieniu niestrawności. Jeśli zaczynamy czuć się pełni i pojawia się łagodny ból brzucha to wyraźny sygnał, że należy zaprzestać konsumpcji, bo zjedliśmy już wystarczająco dużo. W przeciwnym razie z dużym prawdopodobieństwem pojawią się objawy przejedzenia, do których najczęściej należą:

  • uczucie ciężkości
  • mdłości
  • zgaga
  • ból brzucha z przejedzenia
  • wzdęcia i gazy
  • złe samopoczucie
  • senność.

Co wtedy robić?

Ból brzucha z przejedzenia – sięgnij po odpowiednie środki

Napary ziołowe spożywane na ciepło łagodzą objawy przejedzenia, wspomagają trawienie i pomagają pozbyć się dyskomfortu w żołądku. Wykorzystując nasiona i zioła można samodzielnie przygotować napary w domu lub alternatywnie stosować preparaty na trawienie w tabletkach na bazie naturalnych wyciągów z roślin.

  • Mięta – ułatwia strawienie nadmiaru pokarmu, który zgromadził się w żołądku po zbyt dużym posiłku. Pobudza też wydzielanie soków trawiennych oraz stymuluje pracę jelit. To jednak nie najlepszy wybór dla osób, które cierpią na refluks, ponieważ większa ilość soków żołądkowych może nasilać zgagę.
  • Dziurawiec – zawiera m.in. garbniki, flawonoidy, olejki eteryczne, witaminy i hyperycynę. Działa rozkurczająco łagodząc dolegliwości bólowe, a także ściągająco, przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Wspomaga również pracę wątroby. Jego właściwości wykorzystuje się m.in. w ramach naturalnych metod leczenia wrzodów żołądka. Dziurawca nie poleca się stosować u dzieci, z kolei kobiety korzystające z antykoncepcji hormonalnej powinny pamiętać, że może osłabiać jej działanie.
  • Rumianek – bywa stosowany na kolki u niemowląt, ale pomoże także na ból brzucha z przejedzenia. Jego właściwości zapobiegają stanom zapalnym w obrębie błony śluzowej żołądka, łagodzą biegunki i bolesne skurcze. Rumianek wspomaga procesy trawienia i może także zapobiegać zgadze.

W przypadku niestrawności i bólu brzucha z przejedzenia pomocne mogą okazać się także: wyciąg z karczocha, kminek, majeranek lub melisa.

Świąteczne przejedzenie – ostropest plamisty

Jednym z narządów, który dotkliwie odczuwa skutki przejedzenia jest wątroba. Nie służy jej zarówno zbyt obfite ucztowanie przy stole, jak również jedzenie tłustych i ciężkostrawnych potraw. Ból po prawej stronie brzucha, uczucie wzdęcia, a nawet nudności mogą świadczyć o tym, że wątroba potrzebuje pomocy. Jedną z roślin, która skutecznie wspiera jej funkcjonowanie jest ostropest plamisty. Sylibum marianum to cenne źródło sylimaryny. Dzięki jej zawartości roślina może wpierać usuwanie zalegających w wątrobie toksyn oraz wspomagać regenerację jej komórek. Działa także antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Do trawienia tłuszczów niezbędna jest żółć. Niestety, w przypadku zbyt tłustego i obfitego posiłku wątroba może nie nadążać z jej produkcją. Właściwości żółciotwórcze ostropestu usprawniają procesy trawienne redukując niestrawność. Dzięki obecności fitosteroli ostropest plamisty pomaga także w obniżeniu stężenia cholesterolu we krwi. Ten sposób na świąteczne przejedzenie jest jednak przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych.

Skutki przejedzenia – zgaga i wzdęcia

Wiele osób do świątecznego ucztowania zakłada spodnie na gumce lub luźniejszą sukienkę. Wszystko po to, aby ukryć ewentualne skutki przejedzenia. Uczucie przepełnienia i wzdęcia to efekty nadmiernego gromadzenia się gazów w żołądku i jelitach. Popularną substancją, która pomaga się z nimi uporać jest symetykon. Jego działanie łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe zmniejszając napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu. W rezultacie ulegają one rozprężeniu i zanikają. Symetykon znajdziemy m.in. w takich preparatach jak: Espumisan, Lefax intens.

Do skutków przejedzenia należy zaliczyć także zgagę. Silnego uczucia pieczenia w przełyku nie sposób z niczym pomylić. Zgaga jest efektem cofania się treści pokarmowej wraz z zawartością kwasu solnego, co powoduje podrażnienie błony śluzowej. Zadaniem preparatów na zgagę jest usunięcie jej przyczyny związanej z nadprodukcją soku żołądkowego lub zneutralizowanie jego kwaśnego odczynu. Wśród domowych metod popularny sposób na świąteczne przejedzenie i związaną z nim zgagę stanowi kleik na bazie siemienia lnianego. Aby zapobiec zgadze, warto po obfitym świątecznym posiłku wybrać się na spacer. Odrobina ruchu może pomóc uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Istnieją różne preparaty i zioła łagodzące skutki przejedzenia. Niemniej jednak najlepiej po prostu zachować umiar i zdrowy rozsądek podczas świątecznego biesiadowania. Kiedy jednak zdarzy nam się nieco przesadzić, warto znać sprawdzone sposoby na przejedzenie i jak najszybciej z nich skorzystać, by poczuć ulgę.

preparaty na trawieniekrople na trawienieherbata poprawiająca trawienieulgix trawienie pluswyciąg z karczocha