Strona główna > Inkontynecja
Sortuj & filtruj
  • Widok
  • Sortuj według

    zresetuj

  • Cena

    zresetuj

0 Wyniki

Inkontynecja

Według oficjalnych badań około 10% Polaków cierpi na nietrzymanie moczu, tzn. mimowolne oddawanie moczu. Inkontynecja (fachowa nazwa) jest niestety nadal wciąż problemem 'tabu', o którym niechętnie się rozmawia w związku z czym osób cierpiących na tą dolegliwość może być w rzeczywistości o wiele więcej.

1. Jak funkcjonuje nasz pęcherz?

Pęcherz może pomieścić do 500 ml moczu. Opróżnianie pęcherza następuje dzięki uporządkowanej pracy mięśni przepony moczowo-płciowej pod wpływem wzrostu parcia w pęcherzu. Tak długo, jak wszystkie te procesy poprawnie funkcjonują, możemy kontrolować oddawanie moczu bez żadnych problemów – jeżeli jednak jakiś z tych procesów zostanie zachwiany, wówczas pojawia się najczęściej problem z nietrzymaniem moczu.

2. Jakie są formy nietrzymania moczu?

Podstawową formą nietrzymania moczu jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, parcie na mocz (zwane także wrażliwym pęcherzem moczowym), nietrzymanie moczu z przepełnienia i refleksyjne. Optymalne leczenie wymaga dokładnego rozpoznania. Dlatego z problemami nietrzymania moczu zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu (stress incontinence) : jest ono spowodowane przez wzrost napięcia w jamie brzusznej, np. w czasie wysiłku fizycznego, śmiechu, kichania, kaszlu. Zwieracz pęcherza jest osłabiony także po porodzie, w czasie menopauzy oraz u osób w starszym wieku. Podstawowym objawem jest bezwiedne oddawanie moczu w małych ilościach. Fizykoterapia oraz ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą przynieść znaczną ulgę.
  • Nietrzymanie moczu z parcia (urge incontinence) : charakterystyczne dla tej postaci nietrzymania moczu jest silne, niemożliwe do opanowania uczucie parcia, pojawiające się w wyniku nawet słabego bodźca (odgłos cieknącej wody, zdenerwowanie, podniecenie itp.). Osoba chora nie jest w stanie dotrzeć do toalety w odpowiednim czasie. Przyczyny parć naglących są różnorodne i trudne do ustalenia. Często mają podłoże neurologiczne. Czasami mogą pojawić się na tle cukrzycy czy przewlekłych zmian zapalnych.
  • Odruchowe nietrzymanie moczu (reflex incontinence) : rozpoznaje się je u pacjentów z pęcherzem neurogennym, u których stwierdza się spontaniczne skurcze wypieracza. Nazywamy je w tym przypadku hiperrefleksją wypieracza. Hiperrefleksja może być wynikiem wad, chorób lub urazów układu nerwowego. Może wystąpić również, o czym często się zapomina, przy chorobie Parkinsona i chorobach demielinizacyjnych.
  • Nietrzymanie moczu z przepełnienia (overflow incontinence) : jest najczęściej wynikiem przeszkody podpęcherzowej (zwężenie cewki, przerost gruczołu krokowego, uchyłek cewki, polipy, zmiana kąta pęcherzowo-cewkowego u kobiet z obniżonymi narządami miednicy małej). Pamiętać trzeba, że przeszkoda może być także czynnościowa i polegać na braku relaksacji mięśni dna miednicy w czasie mikcji. Nietrzymanie z przepełnienia może być również wynikiem osłabionej kurczliwości wypieracza lub arefleksji wypieracza (cukrzyca insulinozależna, znieczulenie przewodowe, zabiegi w obrębie miednicy małej).

3. Co możesz zrobić?

Zwracaj uwagę na odpowiednie odżywianie: powinno ono być zróżnicowane, o niskiej zawartości tłuszczu i wysokiej zawartości błonnika. Zapobiega to zaparciom i wzdęciom, które niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie pęcherza i jego mięsień. Należy pić dużo płynów. Należy dbać i odpowiednio kontrolować pracę nerek, które są odpowiedzialne między innymi za wydalanie niepotrzebnych produktów przemiany materii z organizmu. W wielu przypadkach pomocne mogą okazać się specjalne ćwiczenia pęcherza, zalecone i wykonywane pod opieką lekarza lub przeszkolonej pielęgniarki. Ulgę przynieść może również autogenny trening, ćwiczenia miednicy i pochwy przy pomocy stożka.

W przypadku bardzo doskwierających dolegliwości, lekarz może przepisać również specjalistyczne leki, które korzystnie wpływają na dysfunkcyjne oddawanie moczu. Jeżeli nietrzymanie moczu jest spowodowane poważnymi obciążeniami psychicznymi, wówczas należy robić trening autogenny i zażywać preparaty z walerianą, chmielem czy passiflorą. Nasiona dyni wzmacniają pęcherz i zmniejszają jego wrażliwość. Z kolei nawłoć działa relaksująco na mięśnie pęcherza.

Aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo w codziennym życiu, można stosować odpowiednie środki pomocnicze dla różnych form nietrzymania moczu. Rozróżniamy wkładki pochłaniające mocz, zbierające go lub odprowadzające. Wkładki i majtki pochłaniające mocz spełniają swoją funkcję przy lekkiej, średniej i ciężkiej formie nietrzymania moczu. Należy poradzić się lekarza lub aptekarza aby znaleźć odpowiednią formę i rozmiar.

4. Ważne: Pielęgnacja skóry

Poprzez noszenie wkładek i majtek z pieluchą tworzy się wilgoć i ciepło, które powodują zmiękczenie skóry. Skóra jest jeszcze dodatkowo podrażniona przez alkaliczny mocz i częste mycie. Ponadto, starzejąca się skóra jest cieńsza i bardziej wrażliwa niż młoda skóra. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na łagodną pielęgnację skóry specjalnymi, płynnymi preparatami. Do pielęgnacji skóry zaleca się preparaty zawierające mocznik. Mocznik może bardzo dobrze zatrzymać wodę w skórze, a tym samym pomaga utrzymać jej właściwe nawilżenie. Specjalne produkty do pielęgnacji skóry dla pacjentów chorych na nietrzymanie moczu zawierają także inne substancje pielęgnacyjne.

Przejdź do kategorii: Układ moczowo-płciowy

0