problem ze skupieniem

Problem ze skupieniem w pracy. Popraw koncentrację i zapracuj na awans

,

Dekoncentracja to jeden z największych wrogów naszej efektywności. Problem ze skupieniem w pracy sprawia, że znacznie dłużej wykonujemy obowiązki służbowe, a zaległości rosną. Spada poziom satysfakcji, godziny w pracy się dłużą i wychodzimy z niej jeszcze bardziej zmęczeni. Każdy człowiek miewa okresy, kiedy jego zdolność koncentracji spada. Jak ją poprawić i zapracować na zawodowy sukces?

Sprawdzone sposoby na koncentrację

Większość z nas marzy o awansie jednak, aby go uzyskać nie wystarczą tylko szczere chęci, trzeba zacząć działać. W uzyskiwaniu coraz lepszych efektów w pracy często przeszkadza problem ze skupieniem się na wykonywanych obowiązkach. W rezultacie pracujemy wolniej i popełniamy błędy. Obowiązków nie ubywa, a deadline nieubłaganie się zbliża, co skutkuje rosnącym poziomem stresu. Jak sobie pomóc?

Dobra organizacja pracy

Podczas kilku pierwszych godzin w pracy nasz umysł jest wypoczęty i może funkcjonować na najwyższych obrotach. Niestety dla wielu osób to czas, kiedy problem ze skupieniem się nasila. Zamiast zabrać się za wykonywanie obowiązków przeglądamy media społecznościowe, rozmawiamy ze współpracownikami lub zupełnie bezczynnie patrzymy w ścianę. Aby to zmienić, zacznij od planu. Ustal kilka najważniejszych zadań na bieżący dzień. Rozpoczynając każde z nich określ też, ile czasu powinno Ci zająć. Rano często dajemy się zwieść złudnemu wrażeniu, że 8 godzin to bardzo długo i nawet jeśli zmarnujemy dłuższą chwilę na początku to i tak ze wszystkim zdążymy. Nie robimy nic lub zaczynamy od mniej ważnych i łatwiejszych zadań. Pod koniec dnia okazuje się jednak, że nie zdążyliśmy lub jesteśmy zbyt zmęczeni, aby stawić czoło ważnym problemom. Ustalenie priorytetów i ram czasowych pozwala realnie ocenić, na jakim etapie prac się znajdujemy i określić, czy zdążymy z ich realizacją. Kiedy zaczynamy wykraczać poza zaplanowany harmonogram, może pojawić się też uczucie presji, które na wiele osób działa mobilizująco. Dodatkowo wywiązanie się z obowiązku w ustalonym czasie przynosi radość i zwiększa poziom zadowoleni z pracy i z siebie. Jakie jeszcze sposoby na koncentrację przynoszą efekty?

Zachowaj porządek

Koncentracji sprzyja możliwość zaprojektowania przestrzeni do pracy według własnych upodobań. Nie przesadzaj jednak z ilością gadżetów, które na dłuższą metę mogą Cię rozpraszać. Zachowanie porządku dotyczy nie tylko samego biurka, ale także ekranu komputera. Zastanów się, ile czasu dziennie tracisz na poszukiwanie potrzebnych plików i przeskakiwanie z folderu do folderu. Uporządkuj materiały potrzebne do pracy tak, aby układ ikonek na pulpicie był przejrzysty, a wszystko czego potrzebujesz, znajdowało się zawsze pod ręką.

Kup słuchawki

Rozmowy telefoniczne, pytania od współpracowników, muzyka czy odgłosy drukarki i ekspresu do kawy nierzadko utrudniają wykonywanie obowiązków służbowych. Sposoby na koncentrację mogą być bardzo proste. Słuchawki tłumiące hałas to świetne rozwiązanie, które pomoże poradzić sobie z niechcianymi dźwiękami. Co więcej, słuchawki stanowią również pewnego rodzaju barierę pomiędzy Tobą a światem zewnętrznym i mogą stanowić dla innych sygnał, że teraz potrzebujesz skupienia. Umów się ze współpracownikami, aby widząc, że masz na uszach słuchawki, zadawali pytania tylko wtedy, kiedy to niezbędne. Zahamuj również dopływ bodźców zewnętrznych z urządzeń elektronicznych. Pozostaw włączone jedynie narzędzia biznesowe, z których korzystasz. Prywatna komórka, Facebook czy inne media społecznościowe – korzystaj z nich wyłącznie podczas przerw.

Skup się na jednym zadaniu i pamiętaj o przerwach

Praca na większości stanowisk wymaga realizowania kilku projektów jednocześnie. Kiedy jednak bierzesz się do pracy, skup się wyłącznie na jednym zadaniu, aby wykonać je jak najlepiej i w jak najkrótszym czasie. Większości osób nie udaje się realizowanie kilku różnych czynności jednocześnie. Wręcz przeciwnie, pracują wtedy dłużej i popełniają więcej błędów.

Wysypiaj się

Specjaliści zalecają około 6-8 godzin snu, aby organizm miał możliwość się zregenerować i wypocząć. Brak snu nie jest dużym problemem, jeśli wynika wyłącznie z braku właściwego zarządzania czasem i późnego chodzenia do łóżka. Wtedy wystarczy tylko przeorganizować swój dzień. Co innego, kiedy kładziemy się spać, ale nie możemy usnąć. Podstawą w walce z bezsennością powinno być przestrzeganie zasad higieny snu. Warto dokładnie przewietrzyć sypialnię, a przed snem zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej, korzystania z telefonu lub laptopa, ciężkostrawnych potraw, gorących kąpieli, a także używek: kawy, mocnej herbaty, alkoholu, papierosów. Jeśli nie możemy usnąć, dobrze na chwilę wstać i spróbować zrelaksować się w inny sposób bez leżenia w łóżku na siłę. Aby pokonać nerwowość, rozdrażnienie i łatwiej się rozluźnić, można sięgnąć również po preparaty na uspokojenie. Ich działanie może uzależniać, dlatego warto wybierać przede wszystkim środki pochodzenia naturalnego, m.in. produkty z wyciągami z melisy, waleriany, szyszek chmielu jak np.: tabletki uspokajające Labofarm, herbatka uspokajająca Bad Heilbrunner czy Positivum tabletki uspokajające.

Jak zwiększyć koncentrację pracując w trybie home office?

Jednym z największych wyzwań, przed jakim stają osoby pracujące w trybie home office jest oddzielenie zadań służbowych od codziennego domowego życia. Wywiązywaniu się z obowiązków nie sprzyja także obecność innych domowników i brak poczucia, że ktokolwiek kontroluje naszą pracę. Jak zwiększyć koncentrację podczas pracy w domu tak, aby była równie efektywna jak w biurze?

  • Warto pielęgnować rytuały, które będą dla umysłu sygnałem, że właśnie zaczyna się dzień pracy. Czasem wystarczy zaparzyć kawę i usiąść przy biurku, aby poczuć się już jak w pracy, a nie w domu. Niezbędne jest także wygospodarowanie w mieszkaniu miejsca, które będzie służyć nam za domowe biuro. Ważne jest nie tylko przestrzeganie zasad ergonomii pozwalających zachować zdrowy kręgosłup i wzrok, ale także świadomość, że w tym miejscu poświęcamy się pracy. W profesjonalnym podejściu do obowiązków pomaga także ubiór. Siedzenie przez cały dzień w piżamie chociaż wygodne, nie sprzyja naszej koncentracji i może rozleniwiać.
  • Pracując w trybie home office musimy wykonać taki sam zakres obowiązków jak w biurze. Mimo to, wiele osób wciąż postrzega tę formę pracy jako łatwiejszą i nie potrafi jej uszanować. Należy wytłumaczyć rodzinie i przyjaciołom, że nawet jeśli wykonujemy obowiązki służbowe z domu, w godzinach pracy nie możemy pozwolić sobie na zajmowanie się prywatnymi sprawami czy długie rozmowy telefoniczne. Umiejętność asertywnego odmawiania w takiej sytuacji to jeden z ważniejszych sposobów jak zwiększyć koncentrację pracując w trybie home office.
  • Dzięki pracy z domu nie trzeba tracić czasu na dojazdy do biura. Wielu osobom wydaje się, że zaoszczędzą jeszcze więcej czasu, wykonując w godzinach pracy proste obowiązki domowe. To jednak może przynieść zupełnie odwrotny skutek. Nic się nie stanie, jeśli zaplanujesz sobie 10 minut przerwy w trakcie dnia, które poświęcisz na przykład na nastawienie prania. Jeśli jednak zechcesz w godzinach pracy np. przygotowywać obiad szybko może się okazać, że Twój dzień pracy znacznie się wydłuży, a efektywność spadnie. Pokusa wykonywania obowiązków domowych w godzinach pracy to kolejny z rozpraszaczy, z jakim należy rozprawić się pracując w trybie home office.
  • Są osoby, którym w domu trudno poświęcić się wyłącznie obowiązkom, ale też takie, które nie potrafią się od nich oderwać. Rezygnacja z przerw sprawia, że pracujemy dłużej, ale niekoniecznie bardziej efektywnie. Tym bardziej, że w domu można je wykorzystać jeszcze lepiej, pozwalając sobie na przykład na krótką drzemkę lub aktywność fizyczną. W biurze nie zawsze mamy do tego warunki lub zwyczajnie wstydzimy się ćwiczyć w obecności współpracowników. Dom to dobre miejsce, aby wypracować w sobie nawyk wykonywania ćwiczeń na kręgosłup czy wzrok w przerwach od pracy przed monitorem komputera.

Dieta i suplementy na koncentrację

Funkcjonowanie układu nerwowego oraz pracę mózgu można wesprzeć też odpowiednią dietą. Przede wszystkim dzień należy zacząć od pełnowartościowego śniadania, a następnie dostarczyć organizmowi kolejnej porcji energii w trakcie lunchu lub pod postacią przekąsek w pracy. Do produktów sprzyjających zachowaniu skupienia zaliczyć należy m.in. orzechy, nasiona, tłuste ryby morskie, awokado, oliwę z oliwek, płatki owsiane, banany, kaszę gryczaną. Są to produkty zawierające w większości kwasy omega-3 i omega-6, a także magnez – składniki usprawniające przesyłanie impulsów pomiędzy neuronami. Pełnowartościowa dieta powinna być bogata również w warzywa i owoce dostarczające antyoksydantów, witaminy z grupy B obecne m.in. w produktach pełnoziarnistych i mlecznych, a także potas, magnez i żelazo. Ważnym składnikiem, którego brak może skutkować osłabieniem pamięci jest lecytyna dostarczająca organizmowi choliny. Znajdziemy ją m.in. w żółtkach jaj, wątróbce czy kiełkach pszenicy. Niedobory składników odżywczych, których nie udaje się dostarczyć za pośrednictwem diety można uzupełnić sięgając po suplementy na koncentrację (np. Kneipp pamięć i koncentracja kapsułki). Oprócz wymienionych składników odżywczych znajdziemy w nich także wyciągi ziołowe. Popularną rośliną stosowaną w suplementach na koncentrację jest żeń-szeń, w którego korzeniu znajdują się ginsenozydy. Jego działanie wpływa korzystnie na krążenie mózgowe i w szczególności polecane jest osobom, które czują się przemęczone i osłabione. W środkach aptecznych często znaleźć można również miłorząb japoński (ginkgo biloba), który sprawia, że komórki są lepiej dotlenione i posiada silne właściwości antyoksydacyjne, chroniące je przed uszkodzeniami. Szeroki asortyment preparatów usprawniających funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu znajdziemy na przykład w ofercie marki Doppelherz na koncentrację, pamięć i na uspokojenie. Warto pamiętać także o prawidłowym nawodnieniu organizmu oraz regularnym spożywaniu posiłków. Zarówno stan przejedzenia, jak i głód niekorzystnie wpływają na poziom koncentracji.

Jak zwiększyć koncentrację i podnieść efektywność swojej pracy? Spróbuj skorzystać z naszych rad, aby problem ze skupieniem przestał oddalać Cię od upragnionych rezultatów i sukcesów zawodowych.

jak poprawić koncentracjębasis mentaleye q płynpreparaty na pamięćbodymax koncentracja