co dobrze wpływa na wątrobę

Co dobrze wpływa na wątrobę? Zaopatrz domową apteczkę przed świętami

,

co dobrze wpływa na wątrobę

Spędzanie świąt w rodzinnym gronie powinno być czasem pełnym radości. Wspólne rozmowy i pałaszowanie wielkanocnych smakołyków potrafią jednak skutecznie zakłócić nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego. Uczucie pełności po posiłku, wzdęcia, ból brzucha to częste efekty zajadania się tłustymi mięsami i majonezowymi sałatkami. Sprawdź, co dobrze wpływa na wątrobę i pomoże przywrócić komfort po posiłku.

Co pomaga na wątrobę, a co jej szkodzi?

Wątroba pełni wiele ważnych funkcji związanych z metabolizmem, magazynowaniem cennych dla organizmu witamin i substancji odżywczych, oraz detoksykacją. Wytwarzana przez nią żółć rozkłada tłuszcze i umożliwia ich wchłanianie. W wątrobie magazynowane są też witaminy oraz węglowodany zamieniane do postaci glikogenu i uwalniane w momencie nagłego zapotrzebowania na energię. Nienasycone kwasy tłuszczowe korzystnie wpływają na pracę wątroby, m.in. dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i ochronnym. Jej kondycji zagraża jednak nadmiar tłuszczy nasyconych i tłuszczy trans w diecie, który może prowadzić do niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Przez wątrobę filtrowane są wszystkie substancje toksyczne, które trafiają do organizmu. Jej działanie neutralizuje ich szkodliwe działanie oraz wspomaga detoksykację. Wątroba potrafi się sama regenerować, kiedy jednak narażona jest na silne lub długotrwałe działanie substancji toksycznych (jak np. alkohol) jej naturalne zdolności odbudowujące mogą okazać się niewystarczające. Do poważnych uszkodzeń wątroby może więc prowadzić m.in. regularne spożywanie alkoholu, palenie papierosów czy stosowanie innych używek. Zagrożeniem są też leki, szczególnie stosowane w nadmiarze i bez wyraźnej konieczności. Przykładem mogą być np. niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty i przyjmowane w przypadku przewlekłych schorzeń jako środek przeciwbólowy.

Podczas świąt na wielkanocnym stole stawiane są zarówno tłuste i ciężkostrawne potrawy, jak i ciasta oraz alkohol. To wszystko sprawia, że wątroba staje się szczególnie przeciążona, co może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości takich jak: uczucie pełności po posiłku, odbijanie się, mdłości, wzdęcia czy zaparcia. Charakterystycznym objawem jest też kłucie w prawym boku będące efektem powiększenia objętości przeciążonej wątroby i jej nacisku na pobliskie tkanki. Sama wątroba jako narząd nie jest unerwiona i nie boli.

Dla prawidłowego funkcjonowania wątroby, ale także pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych które biorą czynny udział w trawieniu tłuszczy ogromne znaczenie ma zdrowy styl życia. Co dobrze wpływa na wątrobę?

  • Lekkostrawna dieta bogata w warzywa, chude mięso, produkty pełnoziarniste, ryby. Warto bazować przede wszystkim na olejach roślinnych, oliwie z oliwek, oleju z ryb. Ograniczyć należy z kolei tłuszcze zwierzęce oraz ciasta i słodycze zawierające duże ilości cukru, a często także utwardzone oleje roślinne czy olej palmowy.
  • Unikanie produktów wysokoprzetworzonych i dań gotowych. Własnoręczne przygotowywanie potraw z wykorzystaniem gotowania i pieczenia, zamiast smażenia.
  • Jedzenie małych porcji bez pośpiechu. Dziennie warto spożywać nawet 5-6 mniejszych posiłków zamiast 2-3 bardziej obfitych.
  • Regularna aktywność fizyczna, która wspomaga procesy trawienne oraz usuwanie z organizmu substancji toksycznych.

Święta wielkanocne to czas wielu odstępstw od powyższych wskazówek. Nadmiar tłustego i słodkiego jedzenia w połączeniu z alkoholem może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków nawet u osób, które do tej pory nie miewały problemów trawiennych. Aby uniknąć przykrych dolegliwości, wsparciem mogą okazać się preparaty na wątrobę oparte na naturalnych składnikach, które:

  • pobudzają produkcję żółci oraz przepływ soków trawiennych
  • wspierają procesy regeneracyjne wątroby
  • usprawniają usuwanie toksyn z organizmu.

Co na wątrobę można znaleźć w aptece?

Ostropest na wątrobę

Ostropest plamisty (Silybum marianum) jest cennym źródłem sylimaryny – kompleksu związków, które w korzystny sposób wpływają na pracę wątroby i należą do grupy flawonolignanów. Jego działanie wspomaga odbudowę komórek wątroby oraz jej regenerację. Może wspierać leczenie zapalenia lub stłuszczenia wątroby oraz łagodzić skutki ciężkostrawnej diety i nadużywania alkoholu. Ostropest na wątrobę wykazuje działanie:

  • przeciwzapalne
  • antyoksydacyjne
  • przeciwnowotworowe
  • odtruwające
  • regeneracyjne.

Przyjmowanie ostropestu plamistego zapobiega namnażaniu się wolnych rodników, które w procesie utleniania atakują i niszczą zdrowe komórki. Wzmacnia błonę komórkową hepatocytów – z których zbudowana jest wątroba oraz chroni je przed uszkodzeniami. Zabezpiecza również przed szkodliwym wpływem alkoholu poprzez ograniczenie wchłaniania substancji toksycznych, a także wspiera naturalne procesy regeneracyjne wątroby.

Właściwości obniżające cholesterol wykorzystuje się również w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Zapobiegając tworzeniu się złogów tłuszczowych w ścianach naczyń krwionośnych, ostropest przeciwdziała jednocześnie rozwojowi m.in. nadciśnienia i miażdżycy.

Karczoch na wątrobę

Podczas świątecznego biesiadowania wątroba może potrzebować dodatkowego wsparcia, aby poradzić sobie z dużo większą ilością tłuszczy niż zazwyczaj. Z pomocą przychodzą środki o działaniu wspomagającym wytwarzanie i przepływ soków trawiennych, takie jak m.in. wyciąg z karczocha. Za właściwości żółciotwórcze odpowiada przede wszystkim cynaryna, dzięki której wzrasta produkcja żółci, która następnie transportowana jest do dwunastnicy. Cynaryna wpływa również korzystnie na pracę jelit, aby uniknąć bólu brzucha, wzdęć i szybciej przywrócić komfort trawienny po obfitym posiłku. Ponadto wspomaga proces usuwania toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Dzięki zawartości polifenoli wyciąg z karczocha redukuje prawdopodobieństwo uszkodzenia komórek wątroby. Chroni także przed rozwojem stanów zapalnych oraz korzystnie wpływa na profil lipidowy.

Jednym z popularniejszych leków stosowanych doraźnie na niestrawność jest Raphacholin C zawierający naturalny ekstrakt z ziela karczocha oraz wyciąg z korzenia rzodkwi czarnej, kwas dehydrocholowy i olejek z mięty pieprzowej. Pobudza trawienie, działa żółciotwórczo i żółciopędnie oraz chroni wątrobę. W naszej aptece dostępne są również tabletki z karczochem.

Fosfolipidy sojowe

Poprawa stanu zdrowia wątroby, odbudowa uszkodzonych komórek i wsparcie naturalnych procesów regeneracji to główne zadania, jakie mają spełniać fosfolipidy sojowe stosowane na wątrobę. Dlatego najczęściej przyjmowane są w przebiegu przewlekłych chorób wątroby, zaburzeń w jej funkcjonowaniu, uszkodzeń powodowanych działaniem alkoholu lub leków. Pozyskiwane z nasion soi fosfolipidy wspomagają proces regeneracji wątroby oraz odbudowywania uszkodzonych na skutek choroby komórek. Ubytki rekompensowane są dzięki możliwości wbudowywania się fosfolipidów w błonę komórkową hepatocytów i ich właściwościom ochronnym, zabezpieczającym przed przenikaniem do wnętrza komórek substancji toksycznych. Fosfolipidy hamują także proces utleniania się lipidów oraz zmniejszają ilość produkowanego kolagenu, w dłuższej perspektywie zapobiegając zwłóknieniu czy marskości wątroby.

Lekiem, który zawiera fosfolipidy sojowe jest np. Essentiale forte.

Kurkuma na wątrobę

Substancją aktywną obecną w kurkumie jest kurkumina. Dzięki swoim właściwościom hamuje stany zapalne, do których rozwoju prowadzić może odkładanie się tłuszczu oraz powiększenie wątroby w wyniku jej przeciążania. Jako silny antyoksydant kurkumina skutecznie walczy z nadmiarem wolnych rodników, które niszczą zdrowe komórki, w tym również hepatocyty. Kurkuma pomaga więc zapobiegać skutkom stosowania wysokotłuszczowej diety oraz chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem wielu substancji toksycznych, w tym alkoholu. W kontekście świątecznego przejedzenia warto wspomnieć również o korzystnym wpływie kurkumy na trawienie. Kurkuma wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, ochrania błonę śluzową oraz pobudza produkcję żółci. Może także przyspieszać metabolizm przez co bywa dodawana do potraw podczas diety odchudzającej. Wykorzystanie właściwości przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych kurkumy w lecznictwie jest bardzo szerokie. Oprócz wspomagania i oczyszczania wątroby kurkumę wykorzystuje się również jako środek przeciwko zakrzepom, naturalny antybiotyk czy składnik diety przeciwnowotworowej.

W preparatach z kurkumą można znaleźć dodatkowo piperynę. To związek naturalnie występujący w czarnym pieprzu i odpowiadający za jego ostry smak. Piperyna korzystnie wpływa na wchłanianie kurkuminy, dzięki czemu oba związki jeszcze efektywniej mogą redukować problemy trawienne.

Mięta na wątrobę

Pomiędzy świątecznymi posiłkami należy dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Niewskazane są jednak soki owocowe z dużą ilością cukru. A także napoje gazowane, które na skutek nasycenia dwutlenkiem węgla mogą powodować wzdęcia i gazy oraz stanowią dodatkowe obciążenie dla wątroby. Znacznie lepszym wyborem będzie niegazowana woda mineralna oraz napary ziołowe, które warto wypić tuż po ciężkostrawnym posiłku (np. Verdin Fix ). Mięta stosowana przy niestrawności łagodzi ból brzucha i pomaga walczyć z uczuciem pełności po posiłku. Dzięki właściwościom rozkurczowym redukuje napięcie i rozluźnia mięśnie gładkie układu pokarmowego. Pobudza też procesy trawienne stymulując wytwarzanie soków trawiennych, z kolei jej wpływ na ruchy perystaltyczne jelit zapobiega problemom zarówno z zaparciami, jak i wzdęciami.

Aby złagodzić negatywne skutki przejedzenia, a jednocześnie wesprzeć pracę wątroby, można sięgnąć też np. po napar z dziurawca lub mniszka lekarskiego.