naturalne obniżanie ciśnienia

Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia

,

Zmiany w stylu życiu mogą istotnie wpłynąć na wysokość ciśnienia tętniczego krwi. Koniecznie należy je wprowadzić w życie, kiedy podczas kolejnych pomiarów wskazówki ciśnieniomierza zaczynają wskazywać wynik ponad ustalone normy. Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia idealnie sprawdzają się także w ramach profilaktyki, aby zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi oraz uniknąć powikłań, do których może doprowadzić nadciśnienie.

Nadciśnienie tętnicze – dlaczego jest niebezpieczne?

Ciśnienie krwi to efekt nacisku pompowanej przez serce krwi na ściany naczyń krwionośnych oraz warunek konieczny do jej krążenia i dotleniania komórek całego organizmu. Wzorcowe ciśnienie utrzymuje się na poziomie 120/80 mmHg, jednak coraz więcej osób choruje na nadciśnienie. Oznacza to, że ciśnienie skurczowe i/lub rozkurczowe przekracza kolejno wartości 140 i 90 mmHg. Za wyraźne wskazanie do wdrożenia naturalnych sposobów na obniżenie ciśnienia warto już jednak uznać stan, kiedy ciśnienie oscyluje w górnych granicach normy wynosząc ponad 130/85 mmHg. Niebezpieczeństwo jakie tkwi w wysokim ciśnieniem to przede wszystkim wyższe ryzyko wystąpienia poważnych chorób. Należą do nich m.in.: miażdżyca, udar mózgu, zawał serca. Duży problem stanowi fakt, że sporo osób nie wie, że cierpi na nadciśnienie, przez co ten stan może się długotrwale utrzymywać. Samo nadciśnienie nie niesie ze sobą żadnych charakterystycznych objawów, dlatego dobrze kontrolować jego wartość dokonując samodzielnych pomiarów w warunkach domowych przy użyciu ciśnieniomierza. Warto również wspomnieć o mylnym przekonaniu, że nadciśnienie pojawia się wyłącznie u osób starszych, co nie sprzyja szybkiemu diagnozowaniu choroby nadciśnieniowej. Niewłaściwa dieta, stres, palenie papierosów, otyłość, brak ruchu, uwarunkowania dziedziczne to czynniki często odpowiedzialne za występowanie nadciśnienia również u osób młodszych.

Powiązane produkty

–>

Co naturalnie obniża ciśnienie?

Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia to w dużej mierze zmiana nawyków żywieniowych, co wcale nie musi oznaczać wyłącznie ograniczeń. Wiele spośród powszechnie znanych składników diety skutecznie walczy z nadciśnieniem. Należy mieć świadomość, co naturalnie obniża ciśnienie, aby właściwie rozbudować swoje menu. Do tej grupy należą warzywa i owoce, zioła oraz inne produkty spożywcze.

Co naturalnie obniża ciśnienie:

  • Warzywa i owoce – ich obecność jest pożądana w każdej zdrowej diecie. Aby obniżyć ciśnienie tętnicze krwi należy zwróci uwagę przede wszystkim na występowanie w diecie warzyw i owoców zawierających potas. To m.in.: banany, biała fasola, ziemniaki, pomidory, ciecierzyca, suszone śliwki, awokado, jabłka.
  • Gorzka czekolada – posiada wysoką zawartość kakao i zawiera flawonoidy. Nie trzeba zjadać całej tabliczki, co ze względu na wysoką kaloryczność produktu mogłoby skutkować dodatkowymi kilogramami, ale 2-3 kostki dziennie z pewnością przysłużą się zdrowiu. Gorzka czekolada wpływa na rozszerzanie się tętnic i usprawnia przepływ krwi, a także łagodzi stany zapalne i zapobiega występowaniu zakrzepów.
  • Głóg zawiera zarówno flawanoidy, jak i procyjanidyny. Picie dwukrotnie w ciągu dnia naparu z głogu wpływa korzystnie na wzmocnienie siły skurczu serca, a także zapewnia sprawniejszy przepływ krwi. Na nadciśnienie warto sięgnąć też po inne zioła takie jak np. dziurawiec, rozmaryn czy hibiskus. Naturalne ekstrakty sprawdzają się zarówno w leczeniu nadciśnienia, jak i w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Więcej na ten temat znaleźć można w artykule „Zioła na wzmocnienie serca. Uzupełnij domową apteczkę”.
  • Ryby morskie, orzechy, oleje roślinne bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Ich obecność wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego we krwi, pomaga także poprawić profil lipidowy. Tuńczyk, łosoś, śledź, dorsz czy makrela powinny pojawić się na talerzu przynajmniej 2 razy w tygodniu.
  • Czosnek – warto spożywać na surowo lub dodawać do potraw pod koniec ich obróbki termicznej tak, aby nie stracił swoich właściwości odżywczych. Jego działanie zapobiega odkładaniu się tłuszczu w tętnicach oraz rozrzedza krew i zapobiega występowaniu zakrzepów.
  • Szyszki chmielu – wiele osób nie ma wpływu na ilość stresujących sytuacji, z jakimi musi mierzyć się każdego dnia. Szyszki chmielu działają uspokajająco oraz łagodzą stany napięcia i niepokoju w tym nerwicę serca czy jelit. Sprawdzą się także przed snem na kłopoty z zasypianiem.

Naturalne sposoby obniżenia ciśnienia – z czego zrezygnować?

Palenie papierosów przyspiesza pracę serca i powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Osoby uzależnione od nikotyny chcąc zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi, powinny jak najszybciej zerwać z nałogiem. Po upływie około pół godziny od wypalonego papierosa podniesione ciśnienie wraca do normy. Jeśli jednak palimy ich sporą ilość w trakcie dnia, niemal przez cały czas ciśnienie utrzymuje się na podwyższonym poziomie. Warto również pamiętać, że palenie papierosów przez osoby, które już chorują na nadciśnienie tętnicze zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca. Wśród domowych sposobów na zbicie ciśnienia rzucenie palenia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Odgrywa istotne znaczenie nie tylko w regulowaniu ciśnienia krwi, ale także w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.

Do naturalnych sposobów obniżenia ciśnienia zalicza się też ograniczenie spożywania chlorku sodu. Wśród specjalistów można spotkać się z opiniami mówiącymi zarówno o tym, że sól prowadzi do nadciśnienia tętniczego, jak i świadczące, że zbyt niski poziom soli również szkodzi zdrowiu. Warto zachować umiar i przede wszystkim zrezygnować z nadużywania soli w diecie. Jej ogromne pokłady znajdują się w wysoko przetworzonej żywności – produktach gotowych, fast foodach, chipsach i innych słonych przekąskach. Ponadto, takie produkty są często bogate w niezdrowe tłuszcze trans, które w szczególności powinny ograniczyć osoby zmagające się z nadprogramowymi kilogramami. Nie tylko osoby otyłe mogą cierpieć na nadciśnienie, ale choroba ta często towarzyszy otyłości. Należy więc wdrożyć zasady zdrowego żywienia i dochować wszelkich starań, aby utrzymywać prawidłową masę ciała. Ograniczyć warto też używki takie jak kawa i alkohol. Jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań nie trzeba z nich rezygnować całkowicie, ale wskazane jest wyraźne ograniczenie ilości.

Domowe sposoby na zbicie ciśnienia – aktywność fizyczna

Przeciwdziałając kłopotom z nadciśnieniem warto dokładnie przeanalizować swój styl życia. Błędem, który najczęściej daje o sobie znać, jest brak ruchu. Regularna aktywność fizyczna pozwala lepiej dotlenić organizm. To również ważny element profilaktyki chorób układu krążenia i sprawdzony sposób, aby wzmocnić swoje serce. Sport pomaga także zapobiegać otyłości, która często towarzyszy nadciśnieniu. Na początku przygody ze sportem należy zwrócić uwagę na aktywności o umiarkowanym stopniu intensywności, aby nie zaszkodzić zdrowiu i szybko się nie zniechęcić. W przypadku nadwagi istotny jest też wybór form ruchu, które nie obciążą nadmiernie stawów. Warto pomyśleć o spacerach, pływaniu lub dla bardziej wysportowanych – joggingu. Najważniejsza jest regularność treningów tak, aby wykonywać je przynajmniej trzy razy w tygodniu po około pół godziny. Aktywność fizyczna to przy okazji świetny sposób na umiejętne radzenie sobie ze stresem. Kiedy jesteśmy zdenerwowani, serce bije szybciej, podnosi się puls, wzrasta ciśnienie. Ruch rozładowuje napięcia, pomaga się zrelaksować i poprawia samopoczucie, dzięki czemu łatwiej stawić czoła nowym wyzwaniom.

Jeśli naturalne sposoby obniżenia ciśnienia krwi nie przynoszą rezultatów, należy wdrożyć leczenie farmakologiczne. Stosowanie odpowiednich preparatów wskazane jest także dla osób, których ciśnienie przekracza zalecane normy lub które są w szczególny sposób narażone na poważne zaburzenia sercowo-naczyniowe.

ciśnieniowy ból głowyurządzenie do pomiaru ciśnienia krwiciśnieniomierz nadgarstkowyciśnieniomierz naramiennypreparaty wzmacniające serce