poród naturalny czy cesarka

Poród naturalny czy cesarka?

,

poród naturalny czy cesarka

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie, czy powinna zdecydować się na poród naturalny czy cesarskie cięcie. Na to pytanie nie ma jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ zależy ona od stanu zdrowia kobiety ciężarnej, malucha oraz rozwoju sytuacji.

Poród naturalny jest fizjologiczną metodą sprowadzenia człowieka na świat i jako taki ma swoje uzasadnienie. Pewne procesy zachodzące w organizmie kobiety i dziecka podczas porodu naturalnego powodują, że jest on obarczony mniejszym ryzykiem i rodzące szybciej dochodzą do pełni formy.

Jednak cesarskie cięcie jest często umotywowane stanem zdrowia kobiety lub jej dziecka i powinien odbywać się, gdy są one zagrożone. Jest to poważna operacja z rozcięciem powłok brzusznych, która nie powinna być traktowana jako łatwiejsza alternatywa dla porodu naturalnego. Po cesarskim cięciu wiele kobiet dłużej dochodzi do siebie niż po prawidłowo przeprowadzonym porodzie naturalnym.

Dlatego decyzję o najbezpieczniejszej formie porodu powinno się pozostawić ginekologowi prowadzącemu ciążę oraz lekarzom innych specjalności, którzy opiekują się ciężarną. Warto przy tym zaznaczyć, że wskazania do wykonania cięcia nie muszą być uwarunkowane fizycznie. Zdrowie psychiczne mogące ucierpieć w wyniku porodu fizjologicznego, np. w przebiegu tokofobii, jest równie istotną przesłanką do wykonania operacji.