czy suplementy diety są bezpieczne

Czy suplementy diety są bezpieczne?

,

czy suplementy diety są bezpieczne

To zależy. Producenci suplementów nie mają obowiązku wykazywać zgodności składu z informacją na opakowaniu przed wprowadzeniem produktu do obrotu. Nie są bowiem zobowiązani do tego przepisami prawa farmaceutycznego, jak producenci leków.

Z drugiej strony suplementy są regularnie kontrolowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego (Sanepid) w celu wykrycia zanieczyszczeń produktu czy niezgodności ze specyfikacją. Nieraz w wyniku tych kontroli partie preparatów są wycofywane z rynku.

Do tego należy wziąć pod uwagę, że suplementy bywają sprzedawane na podejrzanych stronach internetowych, które z bezpieczeństwem nie mają nic wspólnego.

Warto również pamiętać, że suplementy diety nie mają za zadanie niczego wyleczyć, a jedynie uzupełnić nasz jadłospis o niezbędne dla nas składniki odżywcze. Zasadniczo składniki te powinniśmy czerpać z pożywienia, a nie zawsze jest to możliwe. Dzięki suplementom organizm może je sobie uzupełnić i pracować prawidłowo. Od leczenia chorób są leki, a objawów pewnych dolegliwości – wyroby medyczne.

Przeczytaj tutaj, czym są leki, suplementy diety, wyroby medyczne oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego.