jak zbadać poziom kortyzolu

Jak zbadać poziom kortyzolu?

,

jak zbadać poziom kortyzolu

Badanie hormonu kortyzolu wykonuje się z próbki krwi łokciowej lub moczu zbieranego przez całą dobę. Zdarza się również zlecanie badania ze śliny, które umożliwia określenie, w jakim stopniu uwalniany jest ten hormon.

Badanie krwi wykonuje się z pobrania porannego lub dwóch: porannego i wieczornego. W przypadku badań porannych z krwi wymagane jest pozostanie pacjenta na czczo, to jest nie jedzenie przez 8 godzin. W tym czasie dozwolona do picia jest czysta woda.

W przypadku dobowej zbiórki moczu zalecane jest prowadzenie tego samego trybu dnia i jadłospisu, co zwykle. Nie powinno się jednak w tym okresie przyjmować leków steroidowych.

Poziom kortyzolu najwyższy jest rano, powinien mieścić się w normie od 150 do 650 nmol/L, zaś jeśli zlecane jest również drugie pobranie po południu, wynik powinien być o ok. połowę niższy.

Jeżeli badanie zlecane jest z próbki dobowej moczu, prawidłowy wynik powinien mieścić się w okolicach 60-350 nmol na dobę. Pamiętajmy, że różne laboratoria mogą mieć nieco różniące się od siebie zakresy tych norm.