leki na wyjazd zagraniczny

Leki na wyjazd zagraniczny – jakie leki zabrać ze sobą?

,

leki na wyjazd zagraniczny

Wiele osób już teraz planuje wakacje i zastanawia się, jakie leki na wyjazd zagraniczny można ze sobą zabrać? Jak je spakować do samolotu? I czy przewóz leków na własny użytek jest zawsze legalny? W tym artykule podpowiadamy, jak sprawdzić, które leki na wakacje za granicę można zabrać do konkretnego kraju i jak skompletować podróżną apteczkę.

Pakując walizkę na wakacje do innego kraju, bierzmy pod uwagę nie tylko lokalną pogodę, ale i stan naszego zdrowia. Podróżując, zwłaszcza z dziećmi należy być przygotowanym na każdą okoliczność. Niestety nie wszystkie leki można zabrać ze sobą na wakacje w innych krajach. Poniżej wyjaśniamy, jak zorganizować wywóz leków za granicę na własne potrzeby.

Jakie leki można zabrać za granicę legalnie — jak to sprawdzić?

Osoby chcące podróżować poza granice Polski z podręczną apteczką, za każdym razem powinny sprawdzić:

  • które leki można zgodnie z prawem zabrać ze sobą z Polski. Tak zwana „lista antywywozowa”, czyli lista leków zagrożonych niedostępnością jest aktualizowana w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia
  • listę leków, które można wwieźć na terytorium danego państwa. Jest ona regularnie uzupełniana i publikowana na stronie Ministerstwa Zdrowia w zakładce „Informacje dla podróżujących”.

Co istotne, powyższe listy leków są tylko rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia, ponieważ przepisy prawa polskiego nie mają charakteru eksterytorialnego. Co w praktyce oznacza, że nie mają mocy prawnej na terytorium obcego kraju. W takiej sytuacji zaleca się, aby dodatkowo sprawdzić nasze medykamenty przy pomocy instytucji w danym państwie. Ewentualnie można poprosić o pomoc placówkę dyplomatyczną konkretnego kraju.

Ile leków można przewieźć za granicę?

Wyjeżdżając z Polski do innych krajów, co do zasady można zabrać leki na własny użytek. Najlepiej spakować do apteczki na wakacje tyle dawek preparatu, ile powinno wystarczyć na cały wyjazd. Dobrą praktyką jest też zabranie drobnego zapasu na wypadek opóźnienia lotu czy innych sytuacji losowych. Leki powinny mieć ulotkę, najlepiej z dołączonym tłumaczeniem na język angielski. Dla własnego bezpieczeństwa warto zabrać również lekarskie zaświadczenie (także w języku angielskim) potwierdzające konieczność zażywania danego farmaceutyku. Należy zachować ostrożność, ponieważ leki, które można wywozić z ojczyzny, mogą być zakazane w innych krajach.

Recepta transgraniczna — co to jest i kiedy się przyda?

W sytuacji, gdy nasz pobyt w innym kraju będzie trwał dłużej niż zwyczajowy urlop, można wcześniej zawnioskować o receptę transgraniczną. Ułatwi ona zakup leków na receptę w każdym unijnym kraju oraz w krajach EFTA: Islandii, Liechtensteinie oraz Norwegii. Obywatele Polski mogą wykupić leki na receptę transgraniczną w: Chorwacji, Czechach, Estonii, Finlandii, Grecji, Litwie, Łotwie, Portugalii i Hiszpanii (dotyczy aptek między innymi z Madrytu, Wysp Kanaryjskich, Kraju Basków, Galicji, Nawarry, Katalonii, Estremadury, Aragonii, Walencji, Kantabrii, Kastylii i León, Kastylii-La Manchy, Murcji oraz Andaluzji). E-recepta transgraniczna wizualnie niczym się nie różni od standardowej e-recepty.

Jak zrealizować receptę transgraniczną?

Chcąc uzyskać e-receptę transgraniczną, trzeba poprosić lekarza o wystawienie recepty na wskazany lek. Przed pierwszym zrealizowaniem recepty poza granicami Polski, należy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta. Następnie wejść w zakładkę „Uprawnienia” i wybrać „Wyraź zgodę na obsługę Twoich e-recept za granicą”. W następnym kroku należy wybrać kraj lub kraje, w których pragniemy mieć możliwość nabycia naszych recept. Ostatnim etapem jest realizacja recepty transgranicznej — wystarczy udać się z nią do apteki w danym kraju, okazać dokument tożsamości ze zdjęciem, potwierdzić zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych i ostatecznie zakupić wskazany lek.

Które leki wymagają specjalnego zaświadczenia od lekarza?

Z terytorium Polski nie można wywieźć bez specjalnych dokumentów: środków odurzających, substancji psychotropowych, lub prekursorów kategorii pierwszej, czyli substancji chemicznych, które potencjalnie można wykorzystać do produkcji narkotyków. Na własne potrzeby lecznicze można uzupełnić podróżną apteczkę o wspomniane wyżej specyfiki, ale wymaga to posiadania dokumentacji medycznej potwierdzającej zasadność przyjmowania danego produktu leczniczego, najlepiej przetłumaczonej na język angielski, oraz stosownego zaświadczenia wydanego przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF). Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby podczas przewożenia leków z Polski na teren innego kraju, zwłaszcza zlokalizowanego w Afryce lub Azji być niezwykle przezornym. Mówiąc wprost, lepiej zabierać absolutnie niezbędne medykamenty, a do tego zabezpieczyć się dokumentacją. Jednocześnie uczulamy, że prawo wywozu leków z Polski nie jest jednoznaczne z tym że można je do danego kraju wwieść. Taka możliwość każdorazowo powinna być weryfikowana przez podróżnika za pomocą:

  • aktualnej listy leków zagrożonych niedostępnością
  • strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych
  • oraz instytucji w danym państwie, które publikuję listę leków zakazanych.

W przypadku pytań można wysłać zapytanie do Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Jakie leki można przewieźć samolotem?

To jakie leki można zabrać ze sobą do samolotu, jest uzależnione od tego, czy dany medykament może być legalnie wywieziony z Polski i jednocześnie nie jest na liście leków, których nie można wwieść do innego państwa. Zaleca się też, aby sprawdzić przepisy związane z przewozem substancji leczniczych w ambasadzie kraju, do którego się udajemy. Polskie Linie lotnicze podają, że leki powinny być schowane do bagażu podręcznego wraz z oryginalnym opakowaniem i dołączonymi do nich ulotkami. Całość należy włożyć do przeźroczystego pojemnika, na przykład woreczka strunowego. Dodatkowo warto mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność zażywania danego leku, najlepiej przetłumaczone na język angielski. Nie zaszkodzi też uzupełnienie dokumentacji wyjazdowej o zaświadczenie wydane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF). Może nas to zabezpieczyć przed poważnymi problemami.

Jak spakować leki do bagażu podręcznego?

Wiele osób pakując walizkę, zastanawia się, jakie leki zabrać na wakacje za granicą? Linie lotnicze na całym świecie zachęcają, aby wkładać do bagażu podręcznego niezbędne leki. Dzięki temu w nagłym przypadku będą łatwo dostępne. Dodatkowo farmaceutyki można również przewozić w bagażu rejestrowanym, ale tę możliwość należy odpowiednio wcześnie zgłosić wybranym liniom lotniczym. Warto podkreślić, że w luku bagażowym panuje niska temperatura, która nie jest wskazana dla każdego farmaceutyku.

Ile leków można zabrać do samolotu?

Lecąc samolotem, można zabrać ze sobą tyle leków, ile jest niezbędnych do zabezpieczenia całej podróży, z uwzględnieniem nieprzewidzianych okoliczności. Pasażerowie posiadający odpowiednią dokumentację (również w języku angielskim) mogą włożyć do bagaży podręcznego więcej niż 100 mililitrów leku, o ile jest on niezbędny do zabezpieczenia zdrowia pacjenta w czasie podróży. W pozostałych przypadkach można mieć przy sobie maksymalnie 100 mililitrów leków, na przykład w formie płynu, żelu czy aerozolu.

Jakie leki na wakacje za granicą – podsumowanie

Podsumowując, na pytanie: jakie leki na wakacje za granicę zabrać, odpowiadamy – niezbędne i zgodne z prawem kraju wywozu i wwozu. Dla własnego bezpieczeństwa dołączmy do opakowania z farmaceutykiem przetłumaczoną na język angielski ulotkę i zaświadczenie lekarskie poświadczające, że dany lek jest dla nas niezbędny. Wybierając się do dalekich krajów, warto zabrać ze sobą odpowiedni dokument wydany przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Taka drobiazgowość może nas uchronić przed problemami prawnymi, a nawet karą więzienia. Przykładowo w Egipcie niektóre leki przeciwbólowe, które można dostać w Polsce na receptę lub bez, są zabronione z uwagi na substancje w ich składzie. Podobna sytuacja jest z lekami homeopatycznymi. Niektóre służby na lotniskach za każdym razem podejmują decyzję, czy dane medykamenty mogą być przewiezione na teren ich państwa. Warto poprosić ambasadę konkretnego kraju o przesłanie informacji na temat preparatów, które planujemy zabrać ze sobą na wakacje.

Polecane produkty

Źródła:

1. A. Talar-Spionek, „Czy można przewozić leki za granicę?”, Gdzie po lek, https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-przewozic-leki-za-granice, Dostęp dn. 27.05.2024

2. „Bezpieczny przewóz leków — dlaczego powinny znaleźć się w bagażu podręcznym?”, Lot, https://www.lot.com/pl/pl/odkrywaj/inspiracje/blog-podrozniczy/zdrowie-w-chmurach/bezpieczny-przewoz-lekow, Dostęp dn. 28.05.2024

3. „Informacja w sprawie przewozu leków przez granice Rzeczypospolitej oraz innych państw dla indywidualnych pacjentów”, Ministerstwo Zdrowia, https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-w-sprawie-przewozu-lekow-przez-granice-rzeczypospolitej-oraz-innych-panstw-dla-indywidualnych-pacjentow, Dostęp dn. 27.05.2024
4. „Informacje dla podróżujących”, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych, Dostęp dn. 27.05.2024

5. „Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 19 lutego 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych warunków i trybu wydawania pozwoleń oraz dokumentów niezbędnych do przywozu, wywozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1”, ISAP – Internetowy System Aktów Prawnych, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210000399, Dostęp dn. 27.05.2024

6. „Poznaj e-receptę transgraniczną”, Pacjent Gov, https://pacjent.gov.pl/poznaj-e-recepte-transgraniczna, Dostęp dn. 27.05.2024
7. „Przewóz środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego w przypadku przekraczania granic Rzeczypospolitej Polskiej”, Gov PL, https://www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej, Dostęp dn. 27.05.2024

8. „Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 kwietnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych”, ISAP – Internetowy System Aktów Prawnych, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20240000536/O/D20240536.pdf, Dostęp dn. 27.05.2024