co daje picie siemienia lnianego

Co daje picie siemienia lnianego?

,

co daje picie siemienia lnianego

Siemię lniane posiada szereg właściwości prozdrowotnych wynikających z wysokiej zawartości błonnika, lignanów oraz kwasów omega-3. Może pomóc w łagodzeniu dolegliwości trawiennych lub pierwszych objawów przeziębienia. W perspektywie długoterminowej chroni przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego oraz chorób nowotworowych. Nasiona lnu dostarczają także witamin (m.in. witaminy z grupy B, K, C, E) oraz minerałów (m.in. magnez, potas, wapń, żelazo, selen, cynk, miedź). Zawierają ponadto substancje śluzowe, które działają powlekająco i ochronnie.

Picie siemienia lnianego to jeden z popularnych domowych sposobów na problemy trawienne takie jak zaparcia i zgaga. Dzięki zdolności do wchłaniania wody błonnik nierozpuszczalny obecny w siemieniu lnianym zwiększa objętość mas kałowych i zmiękcza stolec. Przyspiesza także perystaltykę jelit, co ułatwia wypróżnienie. Aby działanie błonnika było prawidłowe, konieczne jest wypijanie odpowiedniej ilości wody. Charakterystyczne dla zgagi pieczenie jest efektem cofania się treści pokarmowej w kierunku przełyku. Stosowanie nasion lnu w przebiegu choroby refluksowej działa ochronnie na przełyk i łagodzi nieprzyjemne dolegliwości.

Działanie siemienia lnianego pomaga poprawić profil lipidowy, zmniejszyć stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Złogi cholesterolowe odkładają się w ścianach naczyń krwionośnych, co utrudnia przepływ krwi i prowadzi do rozwoju miażdżycy. Nasila także ryzyko występowania zawału serca lub udaru mózgu. Błonnik ogranicza wchłanianie cholesterolu z przyjmowanych pokarmów, a w ten sposób wspiera prawidłową pracę serca i układu krążenia.

Infekcjom górnych dróg oddechowych bardzo często towarzyszy uporczywy kaszel i ból gardła. Siemię lniane powleka błonę śluzową i zabezpiecza ją przed podrażnieniami, które mogą nasilać odruch kaszlu. Nie tylko osłania śluzówkę, ale także ją nawilża i działa przeciwzapalnie, co pomaga łagodzić ból gardła i zapobiegać nasilaniu się objawów. Siemię lniane można stosować także profilaktycznie, aby złagodzić nadmierną suchość gardła, która powoduje dyskomfort i sprzyja rozwojowi infekcji.

Właściwości przeciwnowotworowe siemię lniane zawdzięcza lignanom. Ich działanie neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za zjawisko stresu oksydacyjnego i uszkodzenia DNA komórek. Lignany należą do grupy fitoestrogenów. Mogą pomóc łagodzić oznaki menopauzy. Redukują także ryzyko występowania nowotworów hormonozależnych, jak np. rak piersi.

Siemię lniane to ponadto jedno z najlepszych roślinnych źródeł kwasu alfa-linolenowego (ALA) z rodziny omega-3. Picie siemienia lnianego pomaga wyrównać dysproporcję pomiędzy obecnością kwasów omega-6 i omega-3 w diecie oraz zmniejszyć stany zapalne powodowane niedoborem kwasów omega-3.