problemy z zaparciami

Co pomaga na zaparcia? Domowe sposoby, zioła, dieta

,

Trudności z wypróżnianiem, ból, ociężałość i uczucie pełnego brzucha – zaparcia to częsty, a przy tym bardzo uciążliwy problem. Ich przyczyny mogą być różne: od niewłaściwej diety i braku ruchu, poprzez przyjmowanie niektórych leków, aż po niedobory witaminowe i choroby takie jak np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy zespół jelita wrażliwego. Co pomaga na zaparcia? Po jakie zioła i suplementy sięgnąć, aby odczuć ulgę?

Prawidłowe nawodnienie

Kiedy pojawiają się problemy z wypróżnianiem, w pierwszej kolejności warto dokładnie przyjrzeć się swojej diecie i prowadzonemu stylowi życia, a następnie wprowadzić trwałe zmiany. Tym co możemy zrobić w pierwszej kolejności jest zwiększenie spożycia płynów. Brak wody w organizmie przekłada się na problemy z wypróżnianiem. Kiedy produkty przemiany materii są transportowane przez jelita do formowania się stolca niezbędna jest woda. Gdy jej brakuje stolce stają się twarde i trudne do wydalenia. Należy pić przynajmniej około 2 litry płynów dziennie, unikając tych o działaniu odwadniającym – jak np. kawa, alkohol, słodkie gazowane napoje.

Dieta przy zaparciach

Błonnik to rodzaj pokarmu, który nie jest trawiony, ale wspiera zdrowie jelit i ułatwia wydalanie. Jego obecność zwiększa objętość treści pokarmowej i podobnie jak woda zmiękcza stolce. Do diety, która dotychczas była w ten składnik uboga, błonnik należy wprowadzać stopniowo, aby uniknąć wzdęć. Zwiększenie spożycia błonnika (aż do około 30g dziennie) zawsze powinno iść w parze z dużą ilością płynów. Błonnik można znaleźć przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, ale także fasoli, migdałach, warzywach i owocach takich jak jabłka, brokuły, awokado, szpinak, marakuja, mango, nektarynki, kiwi, w które powinna być bogata dieta przy zaparciach. W przypadku problemów z trawieniem powodowanych niewłaściwą dietą mogą pomóc łagodne środki przeczyszczające takie jak Senefol tabletki z wyciągiem ze strączyńca. Ich działanie wpływa korzystnie na perystaltykę jelit oraz zmniejsza wchłanianie wody z mas kałowych, dzięki czemu stolec łatwiej przemieszcza się przez jelito.

Suszone owoce zamiast słodyczy

Suszone owoce, a w szczególności suszone śliwki (kilka sztuk dziennie) to popularne naturalne sposoby na zaparcia. Znajdziemy w nich błonnik, ale także sorbitol – alkohol cukrowy lepszy dla trawienia i mniej kaloryczny od cukru. Sorbitol ma zdolność do wiązania cząsteczek wody, dzięki czemu przyciąga ją do jelita grubego. Co więcej jest częściowo rozkładany przez obecne w nim bakterie. W rezultacie wspomaga motorykę jelit oraz usuwanie resztek pokarmowych z organizmu. Przy zaparciach warto zrezygnować z produktów z zawartością czekolady, słodkich kremów czy lodów, które wykazują właściwości zapychające i spowalniają pracę jelit.

Ruch

Brak aktywności fizycznej może doprowadzić do spowolnienia naturalnych skurczy mięśni w jelitach. Podczas gdy treść pokarmowa zalega w jelitach okrężnica wchłania więcej wody, a stolec staje się twardy. Około 30 minut aktywności dziennie pozwala zadbać o kondycję, podnieść odporność i usprawnić trawienie. Co pomaga na zaparcia? Każda forma aktywności jest dobra. Nie muszą być to intensywne treningi, wystarczy spacer, jogging, pilates, pływanie.

Olej rycynowy do picia

Kwas rycynolowy zawarty w oleju rycynowy usprawnia pracę jelit. Stymulując kurczenie się mięśni gładkich w jelitach sprawia, że masy kałowe są szybciej transportowane i łatwiej wydalane. Działa na jelita drażniąco, w związku z czym nie powinien być podawany częściej niż raz dziennie i dłużej niż przez 3 dni. Olej rycynowy do picia ma swój charakterystyczny smak, który u wielu osób może powodować odruch wymiotny. Aby go złagodzić, warto połączyć go z mlekiem lub sokiem owocowym. Olej rycynowy do picia szybko przynosi ulgę – efektów działania można spodziewać się już po upływie 2 godzin (maksymalnie do 6). Zalecana dawka to około 15 ml dla osoby dorosłej. Możliwość stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia trzeba omówić z lekarzem.

Babka płesznik na problemy z zaparciami

Olej rycynowy nie jest wskazany dla kobiet w ciąży, ponieważ oprócz skurczy jelit może spowodować również niepożądane skurcze macicy i doprowadzić do wcześniejszego porodu. Bogata w błonnik nierozpuszczalny w wodzie babka płesznik jest z kolei środkiem bezpiecznym zarówno na problemy z zaparciami w okresie ciąży jak również u dzieci. Ze względu na fakt, że nasiona babki płesznik nie wykazują właściwości drażniących mogą być również stosowane jako naturalne sposoby na zaparcia u osób cierpiących na wrzody żołądka lub zmagających się z objawami zespołu jelita drażliwego. Wystarczy zalać je wodą, a po kilku minutach wypić. Podczas zmagań z zaparciami dobrym pomysłem jest także dodanie nasion do jogurtu naturalnego z żywymi kulturami bakterii. Obecność probiotyku w diecie przy zaparciach pomaga zachować równowagę flory bakteryjnej jelit oraz reguluje ich pracę. Trafiając do jelit nasiona babki płesznik chłoną wodę, pęcznieją i ułatwiają przesuwanie się mas kałowych. Korzystnie wpływają na przemianę materii, dlatego są chętnie wybierane podczas diet odchudzających. Podobnie jak w przypadku diety wysokobłonnikowej stosowanie nasion babki płesznik wymaga zwiększonego spożycia płynów. W przeciwnym razie problemy z zaparciami mogą się nasilić, a nawet istnieje ryzyko wystąpienia niedrożności w obrębie jelit.

Naturalne sposoby na zaparcia: siemię lniane

Nasiona siemienia lnianego są dość podobne do babki płesznik i również korzystnie wpływają na trawienie ułatwiając wydalenie zalegającej w jelitach treści pokarmowej. Są bogate w substancje śluzowe, które powlekają i nawilżają błonę śluzową jelit, a także zwiększają objętość kału, co ułatwia jego wydalanie. Stanowią cenne źródło błonnika oraz kwasów tłuszczowych omega-3 i witamin. Pozytywnie wpływają nie tylko na pracę jelit, ale też funkcjonowanie całego układu pokarmowego wspierając np. leczenie wrzodów czy zgagi. Na problemy z zaparciami nasiona siemienia lnianego można spożywać w całości lub świeżo zmielone zalewając je ciepłą wodą i pijąc lub stosując jako dodatek do sałatek, owsianki i innych potraw.

Senes na zaparcia

W przypadku krótkotrwałych zaparć przydatne okazują się różne napary i herbatki ziołowe. Co pomaga na zaparcia? W doraźnym stosowaniu sprawdzą się na przykład liście senesu, których właściwości pobudzają ruchy perystaltyczne jelit, a tym samym wykazują właściwości przeczyszczające. Szybko przynoszą ulgę, nie należy ich jednak stosować samodzielnie dłużej niż tydzień bez konsultacji z lekarzem. Długotrwałe przyjmowanie senesu na zaparcia może doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu mięśni jelit i przewlekłych kłopotów z wypróżnianiem. Warto pamiętać, że nawet naturalne sposoby na zaparcia takie jak zioła mają swoje przeciwskazania. Senesu na zaparcia nie należy stosować m.in. w przypadku niedrożności, a także chorób zapalnych jelit, w sytuacjach kiedy zaparciom towarzyszy ból brzucha, zapalenie wyrostka robaczkowego czy odwodnienie organizmu. Wyciąg z senesu znajdziemy również w preparatach podawanych doustnie m.in. w produkcie Xenna Extra Comfort tabletki.

Leki na zaparcia bez recepty z bisakodylem

Wśród preparatów na zaparcia bardzo często spotkać można środki z bisakodylem. To substancja oddziałująca bezpośrednio na unerwienie śluzówki jelita i pobudzająca ruchy perystaltyczne jelit. Nasilenie czynności skurczowej przekłada się na szybsze przesuwanie się mas kałowych. Ponadto leki na zaparcia bez recepty z bisakodylem utrudniają wchłanianie wody, zatrzymując ją w jelitach, co w rezultacie zmiękcza stolec. Bisakodyl znajdziemy m.in. w takich preparatach jak Bisacodyl 5 mg drażetki czy Dulcobis tabletki.

Leki na zaparcia bez recepty choć skuteczne, nie powinny być stosowane długotrwale, ponieważ organizm może uzależnić się od ich działania. Regularne stosowanie preparatów wspomagających wypróżnianie może doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu jelit i nasilenia problemów z zaparciami, osłabienia mięśni jelit czy niedoboru potasu. Dlatego przewlekłe problemy z zaparciami należy skonsultować z lekarzem, aby określić, a następnie wyeliminować ich przyczynę.

środki na zaparciafigura 1 herbataalax tabletkimicrolaxenema roztwór