uczulenie po opalaniu

Wysypka od słońca – co zrobić, kiedy się pojawi?

,

uczulenie po opalaniu

Fotodermatozy powstają w wyniku nadwrażliwości na działanie promieni słonecznych. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów, które im towarzyszą jest wysypka. Od słońca na ciele mogą pojawić się krostki, pęcherze i bąble, którym towarzyszy świąd oraz zaczerwienienie.

Wysypka po słońcu – dlaczego się pojawia?

W wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony może dojść do oparzenia. Czasem dzieje się jednak tak, że nawet krótki pobyt na słońcu prowadzi do powstania czerwonych krostek, a nawet pęcherzy na ciele. To wynik reakcji alergicznej, której przyczyną jest zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB.

Na występowanie uczulenia narażone są osoby, których krewni również cierpią na alergię na słońce, ponieważ nadwrażliwość może być uwarunkowana genetycznie. Fotodermatozą idiopatyczną nazywa się z kolei reakcję nadwrażliwości, która pojawia się niespodziewanie, a jej przyczyny nie są znane. Warto jednak wspomnieć, że na pojawienie się uczulenia na słońce zdecydowanie bardziej narażone są osoby z bardzo jasną karnacją lub cierpiące na bielactwo.

Do występowania wysypki po słońcu mogą przyczynić się czynniki zewnętrze. Mówimy wówczas o tzw. fotodermatozie egzogennej. Aby jej uniknąć, należy zwrócić szczególną uwagę na kosmetyki i leki stosowane w okresie wiosenno-letnim. Przyczyną wystąpienia reakcji fotoalergicznej są m.in. niektóre antybiotyki, preparaty na bazie kwasu acetylosalicylowego, środki wykorzystywane w leczeniu nadciśnienia, cukrzycy, preparaty moczopędne. Niebezpieczne bywają także zioła, w tym np. wyciąg z dziurawca. W kontakcie z promieniami słonecznymi substancje zawarte w przyjmowanych preparatach zaczynają wyzwalać reakcję alergiczną, czego efektem są m.in. zmiany skórne w postaci krostek po opalaniu.

W przypadku fotodermatozy reakcja uczuleniowa jest niewspółmierna do stopnia, w jakim skóra została poddana działaniu promieni słonecznych. Wysypki po opalaniu nie należy więc interpretować jako zjawiska oznaczającego nadmierny kontakt ze słońcem. Nawet pozornie niewielka dawka promieniowania UV w przypadku osoby cierpiącej na nadwrażliwość może wywołać objawy uczuleniowe.

Powiązane produkty

–>

Uczulenie po opalaniu – co robić?

Najpowszechniejsze objawy uczulenia po opalaniu to przede wszystkim krostki i pęcherze pojawiające się na odsłoniętych fragmentach ciała. Widoczne jest także zaczerwienienie, a zmianom skórnym towarzyszy świąd. Objawy mogą pojawić się od razu lub nawet do 48 godzin po ekspozycji ciała na słońce. Wysypka po opalaniu różni się wyglądem w zależności od typu schorzenia z jakim mamy do czynienia. Fotodermatozy mogą mieć postać m.in.: pokrzywki słonecznej, wielopostaciowych osutek świetlnych czy wyprysku kontaktowego.

Kiedy zaobserwujemy na ciele wysypkę, trzeba jak najszybciej zaprzestać opalania ciała. Dalsza ekspozycja skóry na słońce mogłaby doprowadzić do nasilenia objawów nadwrażliwości i ich eskalacji. Czerwone i swędzące krostki należy pokryć kremem przeciwsłonecznym z wysokim filtrem – 50 SPF na około 20 minut przed wyjściem z domu. Warto pamiętać, że wystarczającego poziomu ochrony przeciwsłonecznej nie zapewnią lekkie tkaniny, a posmarowanie skóry kosmetykiem z filtrem UV konieczne jest nawet w pochmurny dzień.

Podobnie jak w przypadku innego rodzaju reakcji nadwrażliwości pomóc mogą preparaty na alergię o działaniu przeciwhistaminowym. Ich działanie blokuje wydzielanie histaminy, która odpowiada za rozwój stanu zapalnego. Preparaty przeciwhistaminowe jak np. Allegra tabletki łagodzą objawy alergii jednocześnie nie przenikając do ośrodkowego układu nerwowego. Nie wywołują więc uczucia senności tak jak stosowane pierwotnie leki przeciwalergiczne I generacji. Osobom cierpiącym na fotodermatozy zaleca się także przyjmowanie suplementów z beta-karotenem. W przypadku fotodermatozy egzogennej w pierwszej kolejności należy odstawić kosmetyki i/lub leki będące przyczyną problemu.

Podczas leczenia delikatnej wysypki wystarczą samodzielnie stosowane środki bez recepty. Jeśli jednak objawy są intensywne i nie ustępują, należy zgłosić się do dermatologa.

wysypka od słońca

Swędzące krostki po opalaniu – czym smarować skórę?

Skóra, na której pojawiła się wysypka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jej celem jest jak najszybsze usunięcie zmian, ale także pozbycie się uciążliwego świądu. W tej roli może sprawdzić się wiele popularnych preparatów, które zabieramy ze sobą na wakacje, w celu łagodzenia oparzeń słonecznych czy ugryzień owadów. Czym smarować swędzące krostki po opalaniu?

  • Żel aloesowy – przyjemnie chłodzi i łagodzi świąd. Bogaty w polisacharydy, saponiny, flawanoidy oraz całą gamę witamin i minerałów intensywnie nawilża oraz regeneruje. Z łatwością wnika w głąb skóry, dzięki czemu nie działa wyłącznie powierzchniowo. Wspiera naturalną barierę ochronną, co pomaga zabezpieczyć skórę przed kolejnymi podrażnieniami.
  • Preparaty z pantenolem – dzięki swoim właściwościom pantenol posiada silne właściwości nawilżające, co ogranicza łuszczenie się skóry. Na swędzące krostki po opalaniu warto zastosować np. Bepanthen Sensiderm krem, którego działanie przyspieszy gojenie się podrażnień. Z jednej strony preparat łagodzi uczucie ciągłego swędzenia skóry i zapobiega rozdrapywaniu ran. Z drugiej, wspiera procesy regeneracyjne skóry i odbudowuje warstwę lipidową.
  • Fenistil żel – to preparat o miejscowym działaniu przeciwhistaminowym stosowany w przypadku ugryzień owadów i oparzeń I stopnia. Redukuje objawy będące wynikiem reakcji alergicznej, ale też delikatnie znieczula w miejscu zastosowania. Łagodnie chłodzi oraz odkaża, a jego działanie utrzymuje się do 4 godzin.
  • Eucerin atopicontrol – spray przeciw swędzeniu skóry, którego zastosowanie niemal natychmiast przynosi ulgę. Działa przeciwświądowo, chłodząco i łagodzi podrażnienia. Jego właściwości kojące oraz nawilżające wykorzystywane są w pielęgnacji skóry atopowej, często szorstkiej i napiętej. Produkt jest bardzo dobrze tolerowany i może być używany także w przypadku dzieci od lat 3. Nie zawiera w składzie substancji zapachowych i sztucznych barwników.

bezpieczne opalanieschodzenie skóry po opalaniukosmetyki po opalaniuprzebarwienia po opalaniualergia na słońce