Przebarwienia po oplalaniu

Przebarwienia po opalaniu – niechciana pamiątka z wakacji

,

Opalanie się bez zastosowania filtrów słonecznych to jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas wakacji, którego skutkiem mogą okazać się przebarwienia. Ale zmiany pigmentacyjne mogą mieć również inne przyczyny. Jak zareagować, kiedy na skórze pojawią się przebarwienia po opalaniu? Pomocne są zarówno domowe sposoby, kosmetyki z apteki, jak również profesjonalne zabiegi kosmetyczne.

Przebarwienia na twarzy od słońca

Zmiany pigmentacyjne po lecie bardzo często tworzą się w okolicy twarzy, a to dlatego, że jest ona wystawiona na działanie promieni słonecznych niemal cały czas, który spędzamy na zewnątrz. Przebarwienia na twarzy od słońca są też najbardziej uciążliwe ze względu na fakt, że trudno je ukryć przed wzrokiem innych ludzi. Skąd się biorą? W wyniku działania promieni słonecznych dochodzi do zjawiska hiperpigmentacji, czyli nadmiernego wydzielania melaniny przez uszkodzone melanocyty. Barwnik skóry zaczyna gromadzić się w pojedynczych miejscach, tworząc nieestetyczne plamy na ciele. Przebarwienia na twarzy od słońca mają zwykle okrągły kształt i charakterystyczne brunatne zabarwienie. Ich powstawaniu sprzyja kilka czynników:

  • Długotrwała ekspozycja na słońce bez zastosowania odpowiednich filtrów UV
  • Zaburzenia i zmiany hormonalne, w tym: ciąża, stosowanie antykoncepcji hormonalnej i menopauza
  • Przyjmowanie leków i ziół posiadających właściwości fotouczulające, jak np. dziurawiec, nagietek czy niektóre antybiotyki
  • Depilacja laserowa w okolicy twarzy i inne terapie laserowe.

Najlepszą profilaktyką, zabezpieczającą przed powstawaniem na skórze przebarwień jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Dla jej skuteczności istotny jest nie tylko wybór właściwych kosmetyków przeciwsłonecznych, ale także regularne powtarzanie aplikacji w trakcie przebywania na słońcu. Więcej o prawidłowej ochronie przeciwsłonecznej przeczytasz w artykule: „Jaki krem do opalania wybrać? Rozpoznaj swój fototyp skóry”.

Powiązane produkty

[show_products product=”133354, 192939, 194425, 171824″]

–>

Domowe sposoby na przebarwienia

Pierwszym krokiem w kierunku zredukowania widoczności zmian pigmentacyjnych na skórze są domowe sposoby na przebarwienia. W usuwaniu komórek barwnikowych pomaga regularne złuszczanie naskórka, w związku z czym domowe sposoby na przebarwienia mogą mieć postać peelingów. Warto postawić również na maseczki, których bazą będzie np. pietruszka, aloes, ogórek lub ziemniak. Doskonałą miksturę na przebarwienia po opalaniu stanowi także połączenie soku z cytryny i sody oczyszczonej. W aptekach dostępne są różnego rodzaju preparaty na przebarwienia. Zawarte w nich substancje m.in. hamują produkcję melaniny, rozjaśniają skórę, działają złuszczająco. Pożądane składniki to np. kwas azaleinowy, retinol, witamina B3, witamina C, kwas fitowy. Niezależnie od wybranego preparatu na skórę należy aplikować również krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, który zabezpieczy ją przed szkodliwym wpływem promieni UV. Aby promieniowanie słoneczne nie zakłócało działania specyfików z apteki, zaleca się nakładanie ich na skórę wieczorem. Rozjaśnianie przebarwień przy użyciu kremów to proces długotrwały, kosmetyki należy stosować regularnie, często przez kilka miesięcy.

Jak usunąć przebarwienia po opalaniu?

Domowe sposoby na przebarwienia mają największą szansę zadziałać w przypadku świeżo powstałych przebarwień po opalaniu. Kiedy jednak nie przynoszą efektów, warto sięgnąć po bardziej zaawansowane metody. Działanie kremów i maści można zintensyfikować, dzięki wizycie u dermatologa, który przepisze receptę na środki o większym stężeniu substancji aktywnych, dostępne wyłącznie na receptę. Do wyboru pozostają również usługi oferowane w gabinecie kosmetycznym:

Peelingi chemiczne

W gabinetach kosmetycznych stosowane są peelingi chemiczne o różnym stopniu intensywności. W zależności od rodzaju peeling chemiczny może docierać do mniej lub bardziej głębokich warstw skóry. Poprzez złuszczanie naskórka jednocześnie usuwa komórki zawierające dawkę niechcianego pigmentu oraz rozjaśnia skórę. Peelingi chemiczne mogą także ograniczać produkcje melaniny, zapobiegając powstawaniu przebarwień w przyszłości.

Mikrodermabrazja

To rodzaj peelingu mechanicznego, do którego zasadniczo wykorzystywane jest urządzenie wyposażone w specjalne głowice ścierające wykonane z korundu lub diamentu. Nowym typem mikrodermabrazji jest peeling wodno-tlenowy z wykorzystaniem tlenu i soli fizjologicznej. Mikrodermabrazja stopniowo usuwa kolejne warstwy naskórka, co poprawia krążenie krwi oraz ułatwia procesy regeneracji i odnowy. Wpływa stymulująco na produkcję kolagenu i elastyny, a także redukuje widoczność niedoskonałości takich jak cellulit, rozstępy czy przebarwienia.

Laserowe usuwanie przebarwień

Precyzja lasera pozwala wyeliminować niechciane komórki barwnikowe, jednocześnie nie uszkadzając innych komórek. Pod wpływem wiązki światła emitowanej przez laser skupiska melaniny zostają rozbite do poziomu cząsteczek, które organizm może samodzielnie wchłonąć.

Krioterapia

W trakcie krioterapii wykorzystuje się terapię ciekłym azotem. Pod jego wpływem obszar na skórze zostaje zamrożony, a melanocyty zniszczone.

Dobór odpowiedniej metody usuwania przebarwień najlepiej powierzyć specjalistom. Warto jednak pamiętać, że nawet korzystając z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych nie można zapomnieć o właściwej pielęgnacji przebarwień po opalaniu w domu.

preparaty na przebarwieniaprzebarwienia skórywitamina c na skóręjak przygotować skórę do opalaniabezpieczne opalanie