Uczulenie słoneczne

Alergia na słońce – objawy i profilaktyka

,

Opalając ciało marzymy o pięknej opaleniźnie. Jednak ekspozycja ciała na słońce może przynieść zupełnie inny skutek i doprowadzić do powstania nieestetycznych i swędzących zmian skórnych. To alergia na słońce, która może pojawić się samoistnie lub na skutek zastosowania określonych leków czy preparatów kosmetycznych. Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii słonecznej i radzić sobie z jej objawami?

Uczulenie na słońce – skąd się bierze?

Promienie słoneczne oddziałują na skórę, co możemy zaobserwować choćby pod postacią opalenizmy. W przypadku nadwrażliwości, ich wpływ aktywuje działanie systemu immunologicznego, który zaczyna interpretować nową sytuację jako zagrożenie. W efekcie nieprawidłowego funkcjonowania mechanizmów obronnych na skórze pojawiają się zmiany w postaci np. swędzącej wysypki, grudek czy pęcherzy. Nie tylko promienie słoneczne mogą sprawić, że wystąpi alergia słoneczna. Objawy towarzyszące symptomom nadwrażliwości mogą wynikać także z kontaktu pomiędzy promieniami słonecznymi a substancjami, które zostały wprowadzone do organizmu. Zachodzi wówczas reakcja fototoksyczna. Uczulenie na słońce wywołują niektóre kosmetyki (m.in. zawierające w składzie alkohol lub retinol), leki (np. tetracykliny, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki moczopędne, przeciwciśnieniowe) czy zioła (m.in. dziurawiec). Warto pamiętać, że większą podatność na uczulenie słoneczne mogą powodować choroby autoimmunologiczne czy metaboliczne takie jak np. toczeń rumieniowaty układowy. Uczulenie na slońce częściej występuje również u osób z jasną karnacją oraz cierpiących na bielactwo.

Alergia na słońce – objawy

Fotodermatozy to inaczej choroby skóry wywoływane przez promienie słoneczne. Jakie zmiany możemy zaobserwować na skórze pod wpływem promieniowania? Do najczęstszych należą wysypka na dekolcie, szyi czy przedramionach, czerwone bąble, swędzące i piekące pęcherze, rumień. Najpowszechniej występujące fotodermatozy to m.in. wielopostaciowa osutka świetlna, świerzbiączka letnia, pokrzywka słoneczna czy wyprysk kontaktowy. W zależności od przyczyn, prowadzących do sytuacji, w której pojawiła się alergia na słońce, objawy mogą wystąpić od kilku minut aż do nawet 48 godzin po opalaniu. Najczęściej jednak widoczne są w trakcie pierwszej doby. Zmiany skórne to nie jedyny skutek jak może powodować uczulenie słoneczne. Objawy skórne bywają połączone również z pogarszającym się samopoczuciem, gorączką lub zapaleniem spojówek.

Uczulenie od słońca – co robić?

Uczulenie od słońca to sygnał, że należy ograniczyć kontakt z czynnikiem alergizującym. Trzeba zatem unikać ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, co dotyczy również wizyt w solarium. Jeżeli przyczyną reakcji alergicznej są kosmetyki bądź leki konieczne jest powstrzymanie się od ich używania. Zazwyczaj, zaprzestanie opalania ciała, stosowanie kremów z wysokim filtrem o działaniu ochronnym oraz łagodzących zmiany preparatów takich jak balsamy po opalaniu czy żel aloesowy wystarczy, aby zmiany ustąpiły samoistnie. W cięższych przypadkach zalecane są również doustne leki przeciwhistaminowe lub na przykład maści z kortykosteroidami. Skutecznym sposobem walki z alergią na słońce jest także odczulanie. Celem fototerapii prowadzonej przy użyciu promieniowania ultrafioletowego jest stopniowe zwiększanie tolerancji skóry na promieniowanie słoneczne. Powtarza się je co roku.

Alergia słoneczna – profilaktyka

Uczulenie na słońce może spotkać każdego. Dlatego warto przygotować swoją skórę do opalania i unikać działań, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

  • Alergia na słońce pojawia się zazwyczaj jeszcze przed latem. Spróbuj przyzwyczaić swoją skórę do słońca stopniowo zwiększając czas ekspozycji na jego promieniowanie, od kilku do kilkunastu, a potem kilkudziesięciu minut.
  • Stosuj kosmetyki z filtrem ochronnym, pamiętając o konieczności powtarzania aplikacji kosmetyku także w trakcie opalania.
  • Unikaj ekspozycji na słońce w czasie intensywnego promieniowania. Korzystaj z czapek i parasolek ochronnych.
  • Przeanalizuj ulotki przyjmowanych leków i ziół oraz preparatów nanoszonych na skórę. Poszukaj informacji czy zawierają substancje fotouczulające lub omów ich stosowanie z lekarzem.
  • Unikaj stosowania perfum przed opalaniem.

preparaty na alergięleki na alergię skórnąleki na alergięsposoby na alergiefenistil żel