kontuzja po treningu

Ból po treningu – kiedy chłodzić, a kiedy rozgrzewać kontuzjowane miejsca?

,

kontuzja po treningu

Stłuczenia, skręcenia, naderwanie mięśnia – to urazy, które bardzo często przytrafiają się osobom aktywnie uprawiającym różne sporty. Niektóre urazy zdarzają się zupełnie niespodziewanie. Wystarczy nieprawidłowe ułożenie nogi czy nieszczęśliwy upadek, aby nabawić się kontuzji. Czasem dają o sobie znać dawne urazy, które wciąż powodują nieprzyjemne dolegliwości. Jak złagodzić ból po treningu stosując okłady i maści o działaniu chłodzącym lub rozgrzewającym?

Kontuzja na treningu – zacznij od chłodzenia

Bezpośrednio po kontuzji ulgę przyniesie zastosowanie okładu z lodu lub użycie sprayu chłodzącego. Niska temperatura ogranicza dopływ krwi do miejsca, w którym doszło do kontuzji i hamuje rozwój stanu zapalnego. W rezultacie zastosowanie zimnego okładu pomaga zmniejszyć tworzący się obrzęk i zatrzymać krwawienie. W wyniku urazu zwykle dochodzi do pękania drobnych naczyń krwionośnych i podskórnych wylewów krwi, w wyniku czego tworzą się siniaki. Niska temperatura ogranicza powstawanie siniaków oraz przynosi ulgę w odczuwaniu bólu.

Podczas schładzania ciała trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, aby nie doprowadzić do powstania odmrożeń lub wystąpienia innych skutków ubocznych. Przede wszystkim, jeśli planujemy wykonać okład z lodu, należy pamiętać, aby wcześniej owinąć go np. bawełnianą ściereczką, unikając bezpośredniego kontaktu lodu ze skórą. Taka terapia nie powinna być jednak stosowana w miejscach, w których kiedykolwiek wcześniej wystąpiło odmrożenie. Kompresy chłodzące nie mogą być także przykładane do skóry zbyt długo. Maksymalny czas to około 20-25 minut. Leczenie zimnem warto kontynuować także w domu stosując maści i żele chłodzące, które łagodnie i stopniowo obniżają temperaturę ciała (np. Dolobene Cool żel chłodzący).

Domowe sposoby na opuchliznę po urazie

Większość urazów, których możemy nabawić się podczas treningu wiąże się z powstaniem obrzęku. Opuchlizna ogranicza ruchomość stawów, jednak jej wytworzenie się jest zupełnie naturalną reakcją organizmu. Natychmiast po wystąpieniu urazu kończynę należy unieść oraz schłodzić. W leczeniu obrzęków stosowane są również domowe sposoby na opuchliznę takie jak:

  • Biała kapusta

Liście kapusty w pierwszej kolejności należy schłodzić, a następnie rozdrobnić za pomocą wałka lub moździerza, aby puściły sok. Taki okład nakładamy na czystą skórę i możemy zabezpieczyć bandażem. Okłady z kapusty pomogą na spuchniętą kostkę czy kolano, stosowane są też np. na powiększone migdały lub u kobiet w okresie laktacji, aby złagodzić obrzęk i dyskomfort w okolicy piersi. Okład należy pozostawić na skórze przynajmniej na około 20 minut.

  • Ocet jabłkowy

Działanie ściągające octu pomaga złagodzić obrzęk powodowany gromadzeniem się płynu w miejscu urazu. Aby przygotować kompres, wystarczy nasączyć gazę roztworem wody i octu jabłkowego, dodając łyżkę octu na około 100 ml wody.

  • Soda oczyszczona

Na lekką opuchliznę może pomóc także soda oczyszczona. Około 2 łyżki produktu na szklankę wody to proporcje pozwalające przygotować roztwór gotowy do użycia w formie okładu.

W leczeniu obrzęków powodowanych urazami mechanicznymi, w tym stłuczeń czy skręceń stosowane są też maści i żele przeciwbólowe na bazie substancji leczniczych z grupy NLPZ takich jak np. diklofenak czy ibuprofen (np. Voltaren Max żel, Dip Rilif żel przeciwbólowy chłodzący). Podczas ich aplikacji należy unikać długotrwałego masażu, a jedynie delikatnie wklepać produkt w miejsce urazu. Na obrzęki powodowane stłuczeniami i skręceniami doskonale sprawdzi się wyciąg z żywokostu (np. Kytta maść). Działanie przeciwobrzękowe, a przy tym również wspierające proces regeneracji posiada także mentol. Oprócz stosowania odpowiednich preparatów należy dać ciału czas na pełny powrót do zdrowia. Ograniczenie aktywności i zaprzestanie dodatkowego obciążania mięśni i stawów jest tu kluczowe. Niedoleczone urazy z czasem mogą zaowocować znacznie poważniejszą kontuzją.

bolące kolana po treningu

Kontuzje w sporcie – kiedy rozgrzewać obolałe miejsca?

Terapia ciepłem to rodzaj leczenia stosowany przede wszystkim w przypadku urazów o charakterze przewlekłym. Krew dostarcza tkankom tlen i substancje odżywcze. Pod wpływem ciepła naczynia krwionośne rozszerzają się i sprawiają, że proces regeneracji przebiega sprawniej. Okłady i maści o działaniu rozgrzewającym mają również działanie przeciwbólowe, jednak nie należy ich stosować w początkowym etapie leczenia urazów (co najmniej przez pierwsze dwie doby po urazie). Mogłyby wówczas nasilić rozwijający się stan zapalny i przynieść efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego.

Rozgrzewające okłady i kąpiele sprawdzą się także w łagodzeniu utrzymującego się bólu mięśni po treningu. Rozszerzając naczynia układu limfatycznego ułatwiają odpływ szkodliwych substancji, które mogły wytworzyć się w trakcie treningu – w tym odpowiedzialnego za zakwasy kwasu mlekowego. Łagodzą dolegliwości i pomagają rozluźnić ciało (np. Neocapsiderm). Można je zastosować także w sytuacjach, które często towarzyszą osobom pracującym przez długie godziny przed ekranem komputera. Działanie ciepła łagodzi napięcie mięśniowe i przeciwdziała odczuwaniu sztywności w obrębie stawów.

Warto wiedzieć, że maści rozgrzewające znajdują zastosowanie także przed treningiem. Pomagają rozgrzać mięśnie, co stanowi ważny element zapobiegania występowaniu urazów w trakcie treningu. Osoby trenujące na zewnątrz powinny po nie sięgać w szczególności przed treningami wykonywanymi podczas chłodniejszych miesięcy w roku. Zastosowanie tego typu preparatów zawsze należy łączyć z wykonaniem rozgrzewki.

leki przeciwbóloweleki na bóle stawów4 flex na stawydiky aerozoltraumon spray