suche skórki na twarzy i nosie

Suche skórki na twarzy i nosie – jak się ich pozbyć?

,

suche skórki na twarzy i nosie

Chociaż suche skórki na twarzy i nosie mogą być wynikiem chorób skóry, za ich powstawanie bardzo często odpowiadają błędy popełniane w codziennej pielęgnacji oraz nieprawidłowa dieta. Problem może nasilić się jesienią, kiedy kondycji skóry zagraża też niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Jak pozbyć się suchych skórek i zapobiegać ich pojawianiu się w przyszłości?

Suche skórki na nosie i twarzy – co może być przyczyną?

Suche skórki na twarzy to efekt naruszenia naturalnej bariery ochronnej skóry. Zaburzenia w funkcjonowaniu płaszcza hydrolipidowego zwiększają przeznaskórkową utratę wilgoci i prowadzą do jej odwodnienia. W rezultacie skóra traci elastyczność, staje się napięta, pod oczami pojawiają się cienie i obrzęki. Skutkiem nadmiernej suchości może być łuszczenie się skóry oraz większa skłonność do występowania podrażnień. Objawy przesuszenia mogą pojawić się niezależnie od typu cery, na co wpływ mają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Suche skórki na twarzy bardzo często widoczne są na nosie, czole lub na policzkach. To odsłonięte fragmenty skóry, które bezpośrednio narażone są na działanie zmiennych warunków atmosferycznych: wysokich temperatur, wiatru lub mrozu. Przez cały rok oddziałuje na nie również promieniowanie UV. W lecie promieniowanie UVB może powodować oparzenia skóry. Z kolei emitowane przez cały rok promieniowanie UVA uszkadza włókna kolagenowe i elastynowe. Szkodliwy wpływ na skórę ma również suche powietrze, często spotykane w pomieszczeniach ogrzewanych lub klimatyzowanych.

Nadmierną suchość skóry wywołują niektóre składniki produktów do pielęgnacji twarzy. Podczas oczyszczania skóry drażniące działanie mogą wykazywać agresywne środki myjące, toniki i płyny z alkoholem. Przesuszenie oraz podrażnienie skóry powodują także kremy z retinolem. Dotyczy to przede wszystkim kosmetyków z wysokim stężeniem tej substancji aktywnej. Skórę należy stopniowo przyzwyczajać do działania retinolu, pamiętając jednocześnie o jej odpowiednim nawilżaniu w trakcie kuracji. Efekt nadmiernego wysuszenia skóry może przynieść ponadto nadużywanie w codziennej pielęgnacji kosmetyków z nadtlenkiem benzoilu lub kwasem salicylowym.

Suche skórki na nosie, policzkach czy czole pojawiają się również w przypadku braku prawidłowego nawilżania organizmu od środka. Mogą być sygnałem, że w diecie brakuje odpowiedniej ilości wody, nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin.

Kiedy nic nie pomaga, warto skonsultować się z dermatologiem. Suche skórki na twarzy mogą być związane z rozwojem przewlekłej choroby zapalnej skóry jaką jest łuszczyca lub być wynikiem reakcji alergicznej. Bardzo sucha skóra z towarzyszącym jej świądem oraz pieczeniem występuje w przebiegu atopowego zapalenia skóry.

Powiązane produkty

Jak pozbyć się suchych skórek na twarzy?

Delikatne oczyszczanie twarzy

Codzienny demakijaż jest niezbędny, aby pozbyć się pozostałości kosmetyków kolorowych z twarzy. Oczyszczanie skóry rano i wieczorem ma na celu również usunięcie wszelkich innych zabrudzeń gromadzących się w porach skóry i odblokowanie ujść gruczołów łojowych z nadmiaru sebum. Zapobiega namnażaniu się bakterii, rozszerzaniu porów skóry i powstawaniu zmian o charakterze zapalnym. Aby w łagodny sposób oczyścić skórę bez ryzyka jej przesuszenia i podrażnienia, należy unikać mydła, środków myjących na bazie alkoholu i silnych detergentów. Delikatne hipoalergiczne kosmetyki do twarzy pomogą zapobiec występowaniu uczucia dyskomfortu po umyciu, nadmiernego napięcia i ściągania skóry oraz jej zaczerwienienia. Na oczyszczoną skórę twarzy warto nałożyć także tonik, który przywróci jej równowagę i zadba o naturalne pH.

Złuszczanie martwych komórek naskórka

Regularne peelingi to kolejny sposób na suche skórki na twarzy. Złuszczanie martwych komórek nie tylko usunie widoczne na twarzy fragmenty naskórka, ale także korzystnie wpłynie na kondycję skóry. Peelieng do twarzy pozwala pozbyć się nadmiaru sebum, odblokowuje pory skóry i wspomaga naturalny proces jej regeneracji. Wyrównuje koloryt i redukuje drobne przebarwienia. Sprawia, że skóra staje się wygładzona, lepiej dotleniona i odżywiona, a także promienna. Stosowanie peelingu sprawia również, że substancje nawilżające obecne w aplikowanych na skórę kosmetykach mogą lepiej się wchłaniać i działają z większą skutecznością.

Należy jednak uważać, aby zbyt intensywne złuszczanie nie podrażniło dodatkowo skóry oraz nie naruszyło jej bariery ochronnej. Warto zwrócić uwagę na peelingi enzymatyczne, które nie ścierają zrogowaciałego naskórka, ale w delikatny sposób go rozpuszczają.

Skuteczne nawilżanie

Do pielęgnacji przesuszonej cery niezależnie od jej rodzaju używane są kremy do twarzy z kwasem hialuronowym. Cząsteczki kwasu hialuronowego wiążą cząsteczki wody i magazynują je w naskórku przywracając skórze miękkość i elastyczność. W przypadku uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej skóry stosowane są kosmetyki do cery suchej, które pomogą ją odbudować i uzupełnić poziom lipidów. Ceramidy wypełniają przestrzenie między komórkami skóry i zapobiegają zwiększonej utracie wilgoci. Głęboko nawilżający krem do skóry suchej CeraVe zawiera w składzie ceramidy w połączeniu z kwasem hialuronowym i niacynamidem, aby zapewnić cerze długotrwałe nawilżenie i ochronę. Vichy Nutrolige 2 to z kolei krem bogaty w sfingolipidy będące prekursorami naturalnych lipidów w skórze. Regenerację przesuszonej i szorstkiej skóry wspiera ponadto masło shea. Przed objawami przesuszenia oraz szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych chronią skórę również inne naturalne oleje, jak np.: jojoba, migdałowy, rokitnikowy, z awokado lub orzechów macadamia. Jeśli krem nie zawiera filtrów UV, ostatnim krokiem porannej pielęgnacji powinno stać się nałożenie kosmetyku zapewniającego ochronę przeciwsłoneczną.

Na suche skórki na twarzy doskonale zadziała także serum intensywnie nawilżające aplikowane przed nałożeniem kremu. Do swojej rutyny pielęgnacyjnej warto wprowadzić nawilżające maseczki do twarzy i stosować je 1-2 razy w tygodniu (np. maseczka hialuronowa Dermasel).

Aby nawilżanie skóry twarzy przynosiło jak najlepsze efekty, warto unikać gorących kąpieli, które mogą pozbawiać ją wytwarzanych w naturalny sposób olejków. By zatrzymać jak najwięcej wilgoci, produkty nawilżające zaleca się aplikować na skórę, która pozostaje jeszcze lekko wilgotna. Niewskazane jest intensywne pocieranie jej ręcznikiem, które w przypadku wrażliwej skóry może stać się źródłem podrażnień.

Odpowiednia dieta

Suche skórki na twarzy mogą świadczyć o odwodnieniu organizmu. Woda pełni bardzo wiele ważnych funkcji w organizmie. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, bierze udział w transportowaniu składników odżywczych oraz w przebiegu procesu wydalniczego. Chroni organizm przed przegrzaniem, umożliwia wchłanianie witamin, wspomaga potreningową regenerację mięśni. W przypadku skóry woda jest niezbędna, aby utrzymać jej nawilżenie i elastyczność. Wspomaga krążenie krwi, dzięki czemu komórki stają się lepiej dotlenione i odżywione oraz usprawnia usuwanie toksyn.

Przesuszenie skóry może być również objawem świadczącym o niedoborze kwasów omega-3. Brak nienasyconych kwasów tłuszczowych nasila ponadto ryzyko występowania trądziku oraz rozwoju stanów zapalnych. Kwasy omega-3 są składnikiem błon komórkowych, wspierają procesy regeneracyjne skóry oraz wspomagają jej naturalną odporność na uszkodzenia i podrażnienia. Organizm samodzielnie ich nie wytwarza, dlatego codzienną dietę warto wzbogacić o produkty takie jak: olej lniany, orzechy, tłuste ryby morskie, awokado.

Nawilżenie skóry wspierają dodatkowo produkty bogate w beta-karoten oraz witaminy C i E.

Suche skórki na twarzy po nałożeniu podkładu – co pomoże?

Przesuszona skóra na twarzy utrudnia wykonanie estetycznego i trwałego makijażu. Suche skórki na twarzy po nałożeniu podkładu mogą stać się jeszcze bardziej widoczne. Ma to miejsce szczególnie w przypadku nakładania na twarz ciężkich kryjących i matujących podkładów, które osiadają w zagłębieniach zmarszczek i zbierają się w miejscach silnego przesuszenia. Kosmetyki kolorowe o sypkiej konsystencji mogą zawierać składniki wchłaniające wilgoć ze skóry i wzmacniające objawy jej przesuszenia. Dlatego lepszym wyborem będą płynne i kremowe podkłady. Warto poszukiwać w nich dodatkowych składników pielęgnujących i nawilżających skórę. Unikać należy z kolei substancji o działaniu komedogennym, które mogą nasilać powstawanie zaskórników i zmian trądzikowych.

Nawet najlepszy podkład nie zastąpi jednak prawidłowej rutyny pielęgnacyjnej. Przed aplikacją podkładu warto zadbać także o dodatkowe nawilżenie skóry, stosując krem nawilżający do twarzy o lekkiej konsystencji, jak np. Vichy Aqualia Thermal.