nawilżanie skóry twarzy

Nawilżanie skóry. Regeneracja po lecie

,

nawilżanie skóry twarzy

Odwodniona, szorstka skóra to problem, z którym wiele osób zmaga się wczesną jesienią. Kąpiele w morzu, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, a przede wszystkim działanie promieni słonecznych niekorzystnie wpływają na kondycję skóry, która wczesną jesienią potrzebuje szczególnie intensywnej pielęgnacji. Nawilżanie skóry jest niezbędne, aby przywrócić jej atrakcyjny wygląd i zapobiec przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek.

Nawilżanie skóry twarzy

Skóra po lecie jest przesuszona. Odpowiednie nawilżanie przywróci jej blask, zredukuje nieprzyjemne uczucie ściągania i pieczenia. Aby jednak kosmetyki naprawdę działały, niezbędne jest usunięcie martwego i zrogowaciałego naskórka, który uniemożliwia substancjom aktywnym zawartym w kosmetykach przenikanie w głąb skóry. W przypadku mocno przesuszonej, a także wrażliwej cery lepiej zrezygnować z peelingów mechanicznych, które mogłyby ją dodatkowo podrażnić. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie stosowanie łagodnych peelingów enzymatycznych.

Kwas hialuronowy, mocznik czy aloes to składniki, które słyną ze swoich właściwości higroskopijnych. Przyciągają cząsteczki wody i magazynują w skórze twarzy sprawiając, że skóra z powrotem staje się gładka i promienna. Szczególnie w przypadku cery problematycznej należy poszukiwać kosmetyków niekomedogennych, które nie będą zapychać porów i nie pogorszą stanu cery (np. Cetaphil balsam do twarzy i ciała z wysokim stężeniem gliceryny). Warto pamiętać, aby jesienią czy nawet zimą nie rezygnować ze stosowania kremów do twarzy z filtrami UV. Promieniowanie słoneczne jest szkodliwe dla skóry przez cały rok.

Nawilżanie skóry twarzy i całego ciała wspiera ponadto właściwie skomponowana dieta. Oprócz wypijania odpowiedniej ilości płynów codzienne menu warto wzbogacić w beta-karoten, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także witaminy C i E, dzięki czemu stan skóry szybciej się poprawi.

Regeneracja skóry po lecie

Po wakacjach warstwa hydrolipidowa skóry może nie działać prawidłowo. Aby zahamować utratę wody przez naskórek warto włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej kosmetyki, które wspierają odbudowę bariery ochronnej skóry. Tak działają naturalne masła i oleje, np. olej kokosowy, olej arganowy, olej z awokado, masło shea (np. La Roche Posay Lipkar Ap+).

Retinol to składnik, który korzystnie wpływa na procesy samoodnowy i ułatwia regenerację skóry po lecie. Stymuluje także produkcję kolagenu, aby przywrócić jej jędrność, sprężystość i zapobiec przedwczesnemu pojawieniu się zmarszczek i linii na twarzy. Kosmetyków z retinolem nie powinny jednak używać kobiety w ciąży.

Regenerację skóry po lecie wspierają antyoksydanty. Nadmiar wolnych rodników, któremu sprzyja częste opalanie skóry może powodować uszkodzenia na poziomie komórkowym, a także przyspieszać procesy starzenia się skóry. Przeciwutleniacze takie jak witaminy C i E skutecznie się z nimi rozprawią.

Przebarwienia to kolejne niechciane rezultaty nadmiernego opalania lub korzystania z promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony w postaci filtrów UV. Na świeże przebarwienia najlepiej reagować od razu wybierając kosmetyki do twarzy, które regulują aktywność melanocytów, a tym samym ograniczają produkcję naturalnego barwinka skóry – melaniny. W kosmetykach redukujących przebarwienia warto poszukiwać takich składników jak kwas azaleinowy, kwas fitowy, ekstrakt z korzenia lukrecji czy witamina C. Niezbędne jest też regularne złuszczanie naskórka i stosowanie wysokich filtrów UV w trakcie kuracji.

Domowe nawilżanie skóry twarzy czy może profesjonalne zabiegi?

Okres jesienno-zimowy to dobra pora, aby skorzystać z dostępnych w gabinetach kosmetycznych peelingów z kwasami. Z przesuszoną skórą i zmarszczkami poradzi sobie np. kwas glikolowy. Odpowiednio dobrane kwasy mogą pomóc także w redukcji przebarwień zlokalizowanych nie tylko w naskórku, ale w głębszych warstwach skóry, a także zmarszczek czy blizn potrądzikowych. Peelingi kwasowe działają złuszczająco i przyspieszają odnowę komórkową. Wyboru odpowiedniego kwasu lub mieszanki kwasów powinien dokonać specjalista.

Regenerację skóry po lecie wspierają zabiegi mikrodermabrazji. To rodzaj peelingu mechanicznego, który zapewnia skórze dogłębne oczyszczenie. W zależności od rodzaju wybranego zabiegu warstwy martwego naskórka złuszczane są przy pomocy kryształków diamentów (mikrodermabrazja diamentowa), kryształków korundu (mikrodermabrazja korundowa) cząsteczek tlenu i soli fizjologicznej (mikrodermabrazja tlenowa). Łagodniejszą formą oczyszczania skóry jest peeling kawitacyjny wykonywany przy użyciu lasera. Działa na bardziej powierzchowne warstwy skóry, ale będzie bezpieczniejszy np. dla cery naczynkowej lub wrażliwej.

Substancje aktywne zawarte w kosmetykach nie zawsze dobrze się wchłaniają, aby w pełni rozwinąć swoje działanie. Aby jeszcze lepiej odżywić i nawilżyć skórę po lecie warto spróbować mezoterapii. W trakcie zabiegu pod skórę zostają wprowadzone substancje takie jak np. kwas hialuronowy, aminokwasy, witaminy, które rewitalizują skórę oraz poprawiają jej kondycję. Seria zabiegów pozwala zmniejszyć widoczność zmarszczek, odmłodzić cerę i dostarczyć jej nawilżenia.

Niezależnie od rodzaju zabiegów przeprowadzonych w gabinecie kosmetycznym, domowe nawilżanie skóry twarzy na co dzień jest potrzebne, by zachować ich efekty na dłużej.

Przeczytaj także: „Czym nawilżyć włosy. Regeneracja po lecie”.