odbudowa warstwy lipidowej skóry

Jak odbudować płaszcz lipidowy skóry i skutecznie zadbać o jej zdrowy wygląd?

,

odbudowa warstwy lipidowej skóry

Sucha i matowa cera. Uczucie napięcia i ściągania skóry oraz jej podatność na podrażnienia. Wreszcie trądzik i nawracające reakcje alergiczne. Różne problemy z cerą mogą być wynikiem naruszenia jej naturalnej warstwy ochronnej. Jak odbudować płaszcz lipidowy skóry dzięki świadomej pielęgnacji?

Co to jest płaszcz lipidowy i jakie pełni funkcje?

Płaszcz hydrolipidowy otacza warstwę rogową skóry i zapewnia jej ochronę. To złożona z wody i lipidów bariera przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych w tym warunków atmosferycznych czy szkodliwych substancji zawartych w kosmetykach. Warstwę lipidową skóry tworzą składniki generowane przez gruczoły potowe oraz sebum wydzielane przez gruczoły łojowe.

Utrata nawilżenia skóry to jedna z najbardziej powszechnych i znanych konsekwencji zaburzeń w funkcjonowaniu naturalnej bariery ochronnej skóry. Kiedy płaszcz hydrolipidowy zostaje naruszony skóra szybko traci wilgoć i ulega przesuszeniu. Staje się szorstka i skłonna do podrażnień, traci elastyczność, a jej powierzchnia może się łuszczyć. Przesuszona cera jest matowa i pozbawiona blasku, szybciej ulega procesom starzenia. Warstwa lipidowa skóry to również naturalna bariera dla szkodliwych bakterii i grzybów. Zapobiega ich namnażaniu się i przenikaniu w głąb organizmu. Ogranicza ryzyko występowania chorób oraz stanów zapalnych skóry.

Bez prawidłowo funkcjonującej naturalnej warstwy ochronnej skóra staje się bezpośrednio narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne czy drażniące działanie substancji obecnych w kosmetykach i detergentach. Jej obecność stanowi mur ograniczający ryzyko podrażnień i uszkodzeń skóry. Bariera lipidowa skóry jednocześnie umożliwia lepsze wchłanianie składników przyjaznych zachowaniu zdrowego wyglądu, które przenikając w jej głębsze warstwy mogą działać z jeszcze większą korzyścią.

Nieprzyjemne uczucie napięcia skóry odczuwane w trakcie dnia lub po demakijażu. Odwodniona i ziemista cera. Zaczerwienienie lub świąd w obrębie twarzy. To wszystko oznaki naruszenia bariery ochronnej skóry. Warto wówczas przypomnieć sobie, co to jest płaszcz lipidowy i skupić się na jego odbudowie.

Powiązane produkty

–>

Warstwa lipidowa skóry – co jej szkodzi?

Aby zabrać się za odbudowę naturalnej warstwy ochronnej najpierw warto ograniczyć wszystko to, co jej szkodzi. Warstwa lipidowa skóry zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jednak długotrwała ekspozycja na ich działanie bez odpowiedniego zabezpieczenia może powodować jej uszkodzenie i osłabienie funkcji ochronnych. Na barierę ochronną skóry niekorzystnie wpływają m.in. wiatr, mróz, suche powietrze i promieniowanie UV. Również niewłaściwa pielęgnacja powoduje naruszenie bariery lipidowej skóry. Dzieje się tak wtedy, kiedy stosowane są środki o drażniącym działaniu, m.in. mydło, kosmetyki z dodatkiem alkoholu. Skórze nie służy też zbyt intensywne złuszczanie kwasami czy częste peelingi. Taki zabieg wystarczy wykonywać dwa razy w tygodniu, a nie codziennie. Urazy mechaniczne mogą spowodować gruboziarniste peelingi.

bariera ochronna skóry

Barierę ochronną skóry współtworzą zarówno lipidy wytwarzane wewnątrz organizmu jak i aplikowane od zewnątrz. Jej działanie może więc zaburzać brak substancji odżywczych oraz odbudowujących dostarczanych wraz z kosmetykami. Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji nabiera szczególnego znaczenia wraz z wiekiem, kiedy ilość naturalnych lipidów maleje. Jeśli powstające braki nie będą na bieżąco uzupełniane, skóra będzie stawać się coraz bardziej przesuszona, a zmarszczki jeszcze mocniej widoczne.

Na kondycję skóry wpływ ma prowadzony styl życia. Czynniki takie jak stres, brak aktywności fizycznej czy odpowiedniej ilości snu, używki w postaci alkoholu lub papierosów przyczyniają się do nadmiernego tworzenia się wolnych rodników. To atomy pozbawione parzystej ilości elektronów, jeśli jest ich zbyt dużo mogą uszkadzać zdrowe komórki skóry oraz naruszać jej warstwę ochronną. Niezbędna jest też pełnowartościowa dieta bogata w minerały, witaminy, ale też kwasy tłuszczowe, zapewniająca skórze podaż cennych składników. Od wewnątrz należy też dostarczać nawilżenia pijąc odpowiednią ilość płynów każdego dnia.

Jak odbudować barierę ochronną skóry?

  • Pierwszy krok w pielęgnacji skóry stanowi jej dokładne oczyszczanie. Zanieczyszczenia, pot, brud czy sebum powinny być usuwane z twarzy zarówno wieczorem, jak i rano. Do tego celu należy jednak używać łagodnych preparatów, które pomogą odblokować pory skóry, a jednocześnie nie będą prowadzić do jej przesuszenia czy podrażnienia. Unikać należy produktów zawierających mydło, alkohol lub różnego rodzaju kwasy. Wskazane jest także tonizowanie skóry. Woda oraz środki czyszczące mogą zmieniać jej naturalne pH, co prowadzi do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu bariery lipidowej skóry. Użycie toniku przywraca lekko kwaśne pH skóry, wspomaga jej ochronę i pomaga zachować właściwości antybakteryjne.
  • Przez cały rok wskazane jest stosowanie kremów do twarzy z filtrami UV, ponieważ nawet w pochmurne dni jej kondycji może zagrażać promieniowanie UVB. W zimową pogodę zalecane są kremy o bardziej gęstej i tłustej konsystencji, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.
  • Niezbędne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, które na bieżąco będą dostarczać składników wspierających odbudowę warstwy lipidowej skóry. Należą do nich substancje o właściwościach pozwalających na wiązanie cząsteczek wody takie jak kwas hialuronowy czy mocznik. Stosowanie kosmetyków nawilżających będzie jednak w tym przypadku niewystarczające. Koniecznie należy dostarczyć też substancji tłuszczowych. Tworzą one warstwę okluzyjną, która zabezpiecza przed szybkim odparowaniem wilgoci. W takiej roli doskonale sprawdzają się naturalne oleje bogate ponadto w cenne witaminy A i E. Ceramidy pełnią funkcję spoiwa i są naturalnym składnikiem lipidów skóry. Razem z kwasami tłuszczowymi dbają o to, aby skóra pozostawała nawilżona i elastyczna. Na odbudowę warstwy lipidowej skóry doskonale wpływają gliceryna oraz pantenol, które działają kojąco i wspomagają utrzymanie prawidłowego nawilżenia. Do rytuałów pielęgnacyjnych warto wprowadzić również kosmetyki o skondensowanej mocy działania, które uzupełnią i wzmocnią działanie kremów – m.in. maski oraz regularnie stosowane serum do twarzy.

Odbudowa warstwy lipidowej skóry – kremy do twarzy

Vichy Nutrilogie 2

Działanie Vichy Nutrilogie 2 zostało ukierunkowane na likwidowanie przyczyn osłabienia naturalnej warstwy ochronnej skóry, a nie tylko łagodzenie jego objawów. Zawarte w składzie sfingolipidy uzupełniają braki lipidów, jednocześnie stymulując ich naturalną produkcję w skórze. Stosowanie kremu o właściwościach zarówno nawilżających jak i odżywczych od Vichy redukuje szorstkość, nieprzyjemne uczucie suchości i ściągania. Woda termalna zapewnia właściwości kojące i dodatkowo wspiera regenerację skóry.

 

jak odbudować barierę ochronną skóry

La Roche Posay Hydranorme emulsja

Jak odbudować płaszcz lipidowy skóry z La Roche Posay Hydranorme? Emulsja z woskiem pszczelim, gliceryną i olejem wazelinowym została stworzona z myślą o odwodnionej i wrażliwej skórze. Pozostawia na jej powierzchni film ochronny, ale jednocześnie nie zapycha i nie powoduje powstawania zaskórników. Przy oszczędnej aplikacji może być stosowana także pod makijaż. Wspiera regenerację warstwy lipidowej i zapobiega utracie wilgoci. Zimą ochroni przed szkodliwym wpływem wiatru oraz mrozu zarówno dorosłych jak i dzieci.

Benevi Neutral Iso-intensivcreme

Benevi Neutral krem zawiera aż 29% lipidów, dzięki czemu odbudowuje naturalną barierę ochronną skóry. Połączenie mocznika i magnezu w stężeniu 10 i 5% wspiera procesy regeneracyjne skóry, zmiękcza ją i nawilża. Pantenol oraz bisabol wykazują właściwości przeciwzapalne i łagodzące. Kosmetyk wiąże duże ilości wody pod warstwą rogową naskórka oraz wspomaga zachowanie naturalnego pH. Może wspierać pielęgnację cery w przypadku łuszczycy oraz atopowego zapalenia skóry.

emolientyemolium dermocare emulsja do ciaładexeryl kremexcipial krem do twarzykosmetyki do ciała