sucha skóra na nogach

Sucha skóra na nogach – jak ją nawilżyć?

,

sucha skóra na nogach

Twoja skóra jest nieprzyjemnie napięta, szorstka i nadwrażliwa? To charakterystyczne objawy jej przesuszenia. Sucha skóra na nogach nie tylko prezentuje się mało estetycznie, ale powoduje także dyskomfort, a nawet może być objawem choroby. Nie zawsze niezbędna jest wizyta u dermatologa, stąd warto wiedzieć jak prawidłowo zadbać o nią w domu.

Sucha skóra na nogach – przyczyny

Skóra posiada naturalną barierę ochronną w postaci płaszcza hydrolipidowego. Warstwa złożona z wody i lipidów zabezpiecza przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i pomaga zatrzymać wilgoć w skórze. Zaburzenia w funkcjonowaniu płaszcza hydrolipidowego prowadzą do nadmiernej ucieczki wody z naskórka, czego efektem jest przesuszona skóra na nogach. Przyczyny, które prowadzą do uszkodzenia bariery lipidowej skóry mogą być bardzo różne, najczęściej wynikają z błędów w codziennej pielęgnacji lub jej zaniedbywania, ale nie tylko.

Dbanie o nawilżoną skórę zaczyna się już pod prysznicem. Nieodpowiednio dobrane kosmetyki do mycia nie tylko mogą ją podrażnić, ale także wysuszyć. Na liście produktów, których należy unikać, znajdują się żele do mycia zawierające w składzie alkohol, a także mydło o zasadowym pH. Sucha skóra nie lubi także długich kąpieli w wannie oraz intensywnego tarcia ręcznikiem podczas osuszania ciała.

W okresie letnim za suchą skórę na nogach odpowiada najczęściej nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony w postaci filtrów UV. Z kolei zimą jej kondycję osłabiają niskie temperatury, wiatr i mróz. Na skórę szkodliwy wpływ wywiera także suche powietrze, dlatego zarówno w ogrzewanych jak i klimatyzowanych pomieszczeniach, warto korzystać z nawilżaczy powietrza.

Przyczyny suchej skóry mogą tkwić też w odwodnieniu organizmu lub niedoborze najważniejszych witamin i minerałów. Problem nasila się również u osób starszych, ponieważ spadek produkcji kwasu hialuronowego i kolagenu, do którego w naturalny sposób dochodzi z wiekiem, utrudnia utrzymanie prawidłowego nawilżenia.

Sucha, swędząca skóra na nogach – czy to może być objaw choroby?

Czasem problemy skórne mogą wynikać ze stanu zdrowia, świadczyć o chorobie lub zaburzeniach hormonalnych. Sucha skóra na nogach występuje m.in. w przebiegu cukrzycy, niedoczynności tarczycy lub atopowego zapalenia skóry.

  • Cukrzyca typu 2 – jest chorobą nieodłącznie związaną z zaburzeniami w produkcji insuliny oraz występowaniem podwyższonego poziomu cukru we krwi (hiperglikemia). Po posiłku wzrasta poziom glukozy we krwi. Wydzielana przez trzustkę insulina ma za zadania go obniżyć umożliwiając komórkom wykorzystanie glukozy jako źródła energii. W wyniku cukrzycy ten proces przestaje przebiegać prawidłowo, a utrzymujący się wysoki poziom cukru ma wpływ na kondycję skóry. Ogranicza pracę gruczołów łojowych odpowiedzialnych za produkcję naturalnego sebum oraz niszczy włókna kolagenowe. Z czasem dochodzi także do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a skóra jest słabiej zaopatrywana w tlen i substancje odżywcze. Pojawia się nadmierna suchość, której często towarzyszy intensywny świąd. Skóra cukrzyka jest również szczególnie podatna na uszkodzenia ciągłości naskórka oraz infekcje bakteryjne i grzybicze. W codziennej pielęgnacji i ochronie niezbędne są kosmetyki dla diabetyków.
  • Niedoczynność tarczycy – to kolejna choroba, którą należy wziąć pod uwagę w przypadku suchej skóry na nogach. Badanie poziomu TSH i wytwarzanych przez tarczycę hormonów: tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3) warto oznaczyć przede wszystkim wtedy, gdy mimo codziennej pielęgnacji stan skóry nie poprawia się, a dodatkowo występują kolejne objawy. Hormony tarczycy pełnią szczególną rolę w regulowaniu procesów metabolicznych. Skutki ich zmniejszonej produkcji są dotkliwe i mogą prowadzić do silnego uczucia zmęczenia i senności, intensywnego odczuwania zimna, przyrostu masy ciała, obniżonego libido i zaburzeń miesiączkowania. Osoby z niedoczynnością tarczycy często zmagają się również z nadmiernym wypadaniem włosów oraz zauważają zmiany obrzękowe w okolicy twarzy. Niedoczynność tarczycy przyczynia się do zmniejszenia produkcji kwasu hialuronowego. Maleje zdolność skóry do wiązania wilgoci, a jednocześnie wzrasta poziom jej utraty przez naskórek. Wolniej przebiegają także procesy związane z naturalną zdolnością skóry do samoodnowy i regeneracji.
  • Atopowe zapalenie skóry – w przebiegu AZS, skóra jest nie tylko mocno przesuszona, ale także zaczerwieniona i podrażniona. Na ciele pojawiają się grudki, a uczucie dyskomfortu i świąd są na tyle dokuczliwe, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wiele czynników może powodować zaostrzenie choroby, w tym detergenty, drażniące składniki kosmetyków, alergeny, stres czy infekcje. W przypadku osób cierpiących na AZS, których skóra znacznie szybciej traci wilgoć niezbędna jest codzienna pielęgnacja emolientami.

sucha swędząca skóra na nogach

Sucha skóra na nogach – domowe sposoby pielęgnacji

Aby odpowiednio zatroszczyć się o suchą skórę na nogach należy skupić się na odbudowie naturalnej bariery hydrolipidowej skóry. Wprowadź więc do swojej codziennej pielęgnacji kosmetyki do ciała bogate w składniki, które pomogą wypełnić przestrzenie pomiędzy komórkami skóry i uszczelnić jej strukturę.

Kremy i balsamy z kwasem hialuronowym czy aloesem przyciągają cząsteczki wody i wiążą je w naskórku. Ich działanie jest jednak krótkotrwałe i w przypadku mocno przesuszonej skóry nie będzie wystarczające. Dlatego do codziennej rutyny pielęgnacyjnej warto wprowadzić również naturalne oleje, które pomogą zatrzymać wilgoć w naskórku na dłużej. Kolejnym cennym składnikiem kremów i balsamów pielęgnacyjnych są ceramidy (np. krem nawilżający Cerave). To składniki cementu międzykomórkowego, które uszczelniają barierę ochronną skóry i pomagają ją odbudować. W pielęgnacji suchej skóry na nogach sprawdzą się także kosmetyki z mocznikiem (np. balsam do ciała Eucerin Urearepair Plus). Mocznik jest składnikiem naturalnego czynnika nawilżającego (NMF), którego obniżony poziom obserwowany jest w przesuszonej skórze. Wiąże cząsteczki wody i magazynuje wilgoć w naskórku, a w stężeniu powyżej 10% posiada również właściwości keratolityczne.

Sucha skóra łatwiej ulega podrażnieniom. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z jej regularnego złuszczania. Wręcz przeciwnie. Usuwanie martwego naskórka ułatwia przenikanie substancji aktywnych przez skórę, dzięki czemu stosowane kosmetyki mogą jeszcze intensywniej nawilżać skórę. W domowych warunkach świetnie sprawdza się peeling cukrowy oraz kawowy, do złuszczania możesz wykorzystać też zmielone płatki owsiane.

Zmagając się z suchą skórą na nogach należy pamiętać o jej ochronie. Aby uniknąć uszkodzenia i wysuszenia skóry przez promienie UV, kilka razy dziennie posmaruj nogi kosmetykiem z filtrem UVA i UVB. W przypadku depilowania nóg maszynką, koniecznie pamiętaj o zastosowaniu pianki lub żelu do golenia.

Kiedy pojawia się dyskomfort, a skóra traci nawilżenie w pierwszej kolejności najczęściej sięgamy po kosmetyki nawilżające. Tymczasem warto przyjrzeć się również swojej diecie. Jedna z najczęstszych przyczyn występowania suchej skóry na nogach jest banalna i wiąże się z wypijaniem zbyt małej ilości płynów. Najlepiej nawadnia niegazowana woda mineralna, warto sięgać też po napary ziołowe oraz domowe elektrolity. W szczególności osoby, które na co dzień jedzą niewiele warzyw i owoców, powinny wzbogacić menu o produkty bogate w witaminy A, E oraz witaminy z grupy B. Skóra potrzebuje też zdrowych tłuszczy. Nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w tłustych rybach morskich, orzechach czy oleju lnianym pomogą złagodzić nieprzyjemne uczucie szorstkości.

Biorąc pod uwagę, jak wiele czynników może prowadzić do przesuszenia skóry należy pamiętać o tym, aby odpowiednio o nią dbać każdego dnia. Także w zimie, kiedy nogi są ukryte pod ciepłym ubraniem. Regularnie używane kosmetyki nawilżające oraz domowe zabiegi pielęgnacyjne sprawdzą się jako ratunek dla przesuszonych nóg. Warto je stosować także profilaktycznie – aby zachować elastyczność i przyjemną miękkość skóry.