sucha skóra na łokciach

Sucha skóra na łokciach i kolanach – jak poradzić sobie z problemem?

,

sucha skóra na łokciach

Sucha skóra na łokciach i kolanach to częsty efekt niewłaściwej pielęgnacji skóry. Problem nasila się jesienią i zimą pod wpływem suchego powietrza i czynników atmosferycznych. Suche łokcie i kolana mogą być też oznaką choroby. Ja je pielęgnować na co dzień, a kiedy zgłosić się do lekarza?

Suche łokcie – przyczyny

Skóra całego ciała potrzebuje regularnego nawilżenia, ale to okolice łokci i kolan są szczególnie narażone na przesuszenie. Dlaczego? W tym rejonie skóra w naturalny sposób jest grubsza niż w innych obszarach ciała. Ma mniej gruczołów łojowych i potowych odpowiedzialnych za utrzymywanie naturalnego nawilżenia. Posiada również większa skłonność do rogowacenia. W rezultacie staje się szorstka i chropowata oraz łatwiej ulega uszkodzeniom i podrażnieniom. Może stać się również ciemniejsza dając efekt brudnych łokci lub kolan.

W pierwszej kolejności warto przeanalizować codzienną rutynę pielęgnacyjną oraz prowadzony styl życia, aby wyeliminować lub ograniczyć czynniki sprzyjające przesuszeniu skóry. Należą do nich:

  • brak regularnego nawilżania oraz złuszczania skóry
  • częste kąpiele w gorącej wodzie
  • stosowanie mydła i kosmetyków wysuszających skórę np. z alkoholem
  • substancje drażniące i alergeny obecne w detergentach np. proszku do prania
  • suche powietrze w ogrzewanych i/lub klimatyzowanych pomieszczeniach
  • niekorzystne warunki atmosferyczne: niskie lub wysokie temperatury, wiatr, mała wilgotność powietrza
  • palenie papierosów
  • ekspozycja na działanie promieni słonecznych
  • pływanie w chlorowanej wodzie w basenie.

Na stan skóry istotny wpływ ma również dieta. Suche łokcie i kolana może powodować niedobór witaminy A odpowiedzialnej m.in. za procesy regeneracji naskórka, produkcję kolagenu w skórze i utrzymanie jej prawidłowego nawilżenia. Efektem małej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych w codziennym menu jest z kolei osłabienie warstwy hydrolipidowej skóry. Tłuste ryby morskie czy oliwa z oliwek to cenne źródła zdrowych tłuszczy, które pomagają chronić przed zwiększoną utratą wilgoci i podrażnieniami. Dla utrzymania prawidłowego nawilżenia skóry niezbędne jest też wypijanie odpowiedniej ilości płynów każdego dnia.

Suche kolana i łokcie a stany chorobowe

Jeśli zmiany w diecie i codziennej pielęgnacji skóry nie przynoszą oczekiwanych rezultatów warto skonsultować się ze specjalistą. Suche łokcie i kolana mogą być wynikiem zaburzeń hormonalnych oraz chorób przewlekłych takich jak: niedoczynność tarczycy, cukrzyca, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.

  • Niedoczynność tarczycy

Pod wpływem niedoczynności tarczycy dochodzi do spowolnienia procesów metabolicznych zachodzących w komórkach. Niewystarczająca produkcja hormonów tarczycy prowadzi do zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych i potowych skóry, a w konsekwencji jej przesuszenia i łuszczenia się.

  • Cukrzyca

Sucha skóra to jeden z objawów cukrzycy. Utrzymujący się stan hiperglikemii prowadzi do wielu niekorzystnych zmian w organizmie, do których należą m.in. uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów obwodowych (angiopatie i neuropatie). Komórki skóry nie są w wystarczającym stopniu zaopatrywane w substancje odżywcze i tlen, czego efektem jest rogowacenie i przesuszenie skóry. Osoby z cukrzycą są również bardziej narażone na zakażenia bakteryjne i grzybicze szczególnie w obrębie trudno gojących się ran.

  • Łuszczyca zwyczajna

Swędząca, sucha i zaczerwieniona skóra w okolicy łokci i kolan może świadczyć o rozwoju łuszczycy zwyczajnej. To przewlekła choroba skóry, o której w początkowym stadium mogą świadczyć rozprzestrzeniające się szczególnie w okolicy łokci i kolan czerwone wypryski. Zaburzony proces regeneracji prowadzi do tworzenia się charakterystycznych łusek, które po zdrapaniu odsłaniają nienaturalnie błyszczącą się powierzchnię, jak gdyby pokrytą warstwą stearyny (objaw świecy stearynowej).

  • Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Może rozwijać się już na etapie bardzo wczesnego dzieciństwa między 3 a 6 miesiącem życia. Nadmiernie przesuszona skóra atopowa wymaga natłuszczania i odpowiedniej pielęgnacji. W okolicy zajętej przez chorobę skóra staje się pogrubiona, zaczerwieniona, pojawiają się wykwity skórne, uciążliwy świąd i pieczenie.

Suche łokcie i kolana mogą być też efektem uwarunkowań genetycznych. Odpowiednie pielęgnacja pomaga właściwie o nie zadbać i poprawić stan skóry.

Powiązane produkty

Suche łokcie i suche kolana – co pomoże?

Peeling

Regularne wykonywanie peelingu usuwa martwe komórki naskórka gromadzące się na powierzchni i pomaga odsłonić nowe, zdrowe komórki. W rezultacie skóra staje się bardziej gładka, miękka w dotyku i przygotowana, aby przyjąć nakładane w następnej kolejności składniki odżywcze. Sucha skóra łatwiej ulega podrażnieniom, dlatego peelingi gruboziarniste mogą okazać się zbyt silne i uszkadzać naskórek. Warto wtedy sięgnąć po łagodniejsze środki złuszczające, jak np. peeling enzymatyczny.

Nawilżanie i pielęgnacja

  • Aby zwiększyć ilość wilgoci w warstwie rogowej naskórka warto sięgnąć po kosmetyki bogate w substancje nawilżające takie jak kwas hialuronowy, gliceryna czy pantenol.
  • Do przesuszenia skóry prowadzi zwiększoną utrata wilgoci przez naskórek. Naturalne masła i oleje pomagają zatrzymać wilgoć w skórze, dostarczają jej nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E. Wzmacniają również naturalną barierę ochronną skóry.
  • Ciemniejsze łokcie i kolana to efekt nadmiernego rogowacenia naskórka. Kosmetyki z mocznikiem w stężeniu przekraczającym 10% pomogą usunąć zrogowaciałe komórki naskórka i ułatwią przenikanie w głąb substancji aktywnych nakładanych na skórę. Właściwości złuszczające posiadają też kwasy AHA, w tym kwas glikolowy lub kwas mlekowy.
  • Maść ochronna z witaminą A zawiera palmitynian retinolu, a także składniki o działaniu natłuszczającym. Pobudza procesy regeneracyjne, dzięki czemu zmiękcza zrogowacenia i sprawia, że twarda sucha skóra na łokciach z powrotem staje się przyjemna w dotyku. Maść z witaminą A pełni również funkcje osłonowe, zabezpieczając przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, w tym warunków pogodowych. Zawarta w składzie wazelina lub lanolina dodatkowo chronią przed nadmierną ucieczką wilgoci.
  • W pielęgnacji nadmiernie przesuszonej skóry doskonale sprawdzają się emolienty. Zmiękczają i wygładzają naskórek oraz przywracają jej elastyczność. Jednocześnie wspomagają ochronę skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz zwiększoną utrata wilgoci wynikająca z zaburzeń w funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej skóry.
  • Pod wpływem promieniowania słonecznego skóra na łokciach i kolanach może stawać się nie tylko bardziej przesuszona, ale i ciemniejsza. Stosowanie kremów z filtrem UV zapobiega powstawaniu przebarwień.
  • Kosmetyki do pielęgnacji suchej skóry na łokciach lub kolanach nie powinny zawierać substancji potencjalnie drażniących lub wysuszających skórę. Należy unikać składników takich jak SLS, alkohol, parabeny, sztuczne substancje barwiące lub zapachowe.

Domowe maseczki

Brudne łokcie i kolana można rozjaśnić poprzez regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry. Pomogą w tym również domowe maseczki przygotowane na bazie popularnych produktów używanych w kuchni.

Tradycyjnym domowym sposobem na rozjaśnianie włosów, a także przebarwień skórnych jest sok z cytryny. Wystarczy przyłożyć przekrojoną cytrynę do skóry na około 10 minut. Sok z cytryny działa też wysuszająco, dlatego w następnej kolejności skórę należy koniecznie posmarować kremem nawilżającym.

Doskonały wpływ na suchą skórę łokci i kolan będzie miało również połączenie soku z cytryny z rozgniecionym widelcem awokado. To cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin E oraz C. W naturalny sposób odbudowuje warstwę ochronną skóry, pobudza produkcję kolagenu oraz normalizuje procesy metaboliczne zachodzące w komórkach naskórka. Zmiękczy skórę w okolicy łokci i kolan oraz pomoże przywrócić jej elastyczność.

Oprócz soku z cytryny, działanie rozjaśniające na skórę będą miały także okłady z plastrów ogórka lub surowego ziemniaka.