kosmetyki dla diabetyków

Kosmetyki dla diabetyków – jakie warto stosować?

,

kosmetyki dla diabetyków

Rozwój cukrzycy może powodować problemy skórne, którym nie zawsze są w stanie zaradzić kremy i balsamy stosowane przed chorobą. Kosmetyki dla diabetyków łagodzą dyskomfort spowodowany przesuszeniem skóry i pomagają przywrócić jej prawidłowy poziom nawilżenia. Odpowiednia pielęgnacja zapobiega rozwojowi infekcji i przeciwdziała powikłaniom cukrzycy.

Kosmetyki dla cukrzyków w codziennej pielęgnacji

Uporczywy świąd oraz wyraźne przesuszenie skóry to jedne z pierwszych objawów cukrzycy, które można zaobserwować na swoim ciele.

Długotrwale utrzymujący się wysoki poziom glukozy we krwi w niekorzystny sposób odbija się na sposobie funkcjonowania i kondycji skóry. Prowadzi do zmian w naczyniach krwionośnych, zmniejszenia intensywności pracy gruczołów łojowych, osłabienia naturalnej warstwy ochronnej. Uszkodzone naczynia krwionośne nie zaopatrują komórek skóry w wystarczającą ilość składników odżywczych oraz tlenu.

Skóra osób chorujących na cukrzycę staje się nadmiernie przesuszona i podatna na różnego rodzaju mikrouszkodzenia skóry – otarcia, podrażnienia, zadrapania. Uszkodzenia w obrębie naczyń krwionośnych utrudniają gojenie się ran co sprawia, że w przypadku przerwania ciągłości naskórka osoby chorujące na cukrzycę są bardziej narażone na zakażenia bakteryjne oraz rozwój grzybicy skóry i paznokci.

Odpowiednia pielęgnacja skóry w trakcie choroby łagodzi dyskomfort i zapobiega groźnym powikłaniom, do których należy zespół stopy cukrzycowej. Należy jednak pamiętać, że oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków dla cukrzyków, trzeba skupić się na wyeliminowaniu przyczyny pogarszającego się stanu skóry. Niezbędne jest więc stosowanie leków regulujących poziom glukozy we krwi, przestrzeganie diety oraz stosowanie się do innych zaleceń lekarza diabetologa.

Powiązane produkty

Krem dla diabetyków – co powinien zawierać?

W przebiegu cukrzycy skóra wymaga specjalnej pielęgnacji. Substancje aktywne wchodzące w skład kosmetyków dla diabetyków stosowanych na co dzień powinny zadbać o:

 • nawilżenie i natłuszczenie skóry
 • złagodzenie uciążliwego świądu skóry
 • wygładzenie skóry oraz poprawę elastyczności
 • zabezpieczenie przed utratą wilgoci
 • wzmocnienie naturalnego płaszcza lipidowego
 • ograniczenie ryzyka rozwoju i nawrotów infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych.

Utrzymywanie prawidłowego nawilżenia redukuje nadmierną suchość skóry, przywraca jej elastyczność i zapobiega pękaniu. Łagodzi także uporczywy świąd, który może prowadzić do zadrapań. Składniki takie jak mocznik, kwas hialuronowy, gliceryna przyciągają cząsteczki wody i magazynują je w warstwie rogowej. Z kolei naturalne oleje roślinne zapobiegają odparowywaniu wody z naskórka, zmiękczają i uelastyczniają skórę. W kosmetykach dla diabetyków warto poszukiwać też ceramidów, które uszczelniają warstwę hydrolipidową skóry i wzmacniają jej osłabione funkcje ochronne. Ze względu na wysoki stopień narażenia na uszkodzenia naskórka oraz infekcje skóra potrzebuje składników o działaniu łagodzącym i antybakteryjnym. Pantenol przenika do głębokich warstw skóry i wspomaga jej odbudowę. Alantoina przyspiesza gojenie się podrażnień, otarć i zadrapań. Cennym składnikiem jest także mikrosrebro, które działa na powierzchni skóry zapobiegając namnażaniu się grzybów i bakterii odpowiedzialnych za występowanie zakażeń oraz stanów zapalnych.

Podobnie jak ważne jest stosowanie kosmetyków o działaniu nawilżającym i wzmacniającym skórę, tak istotne w codziennej pielęgnacji staje się również unikanie czynników, które mogą ją dodatkowo przesuszać lub narażać na infekcje. Należy zatem unikać:

 • środków myjących zawierających substancje wysuszające i podrażniające skórę (np. alkohol)
 • mydeł, które zaburzają naturalne pH skóry, a tym samym osłabiają jej odporność na działanie różnego rodzaju patogenów
 • tarek i pumeksów wykorzystywanych do mechanicznego złuszczania naskórka, które mogą go uszkodzić
 • długich kąpieli w gorącej wodzie, które sprzyjają utracie nawilżenia.

Dla osób chorujących na cukrzycę wskazane są krótkie kąpiele w letniej wodzie, najlepiej pod prysznicem. Bezpośrednio po umyciu, na ciało warto zaaplikować balsam lub krem dla diabetyków na bazie emolientów, aby zatrzymać jak najwięcej wilgoci w skórze.

Jakie kosmetyki dla diabetyków do pielęgnacji stóp?

Codzienna pielęgnacja stóp to niezbędny element działań profilaktycznych, które mogą uchronić przed częstym powikłaniem cukrzycy, jakim jest stopa cukrzycowa. Oprócz przesuszenia czy łuszczenia się skóry można zaobserwować również takie obawy jak osłabienie czucia będące efektem zaburzeń w funkcjonowaniu włókien nerwowych na skutek neuropatii cukrzycowej. Inne objawy stopy cukrzycowej to m.in. skurcze, mrowienie, zwiększona częstotliwość występowania podrażnień, odcisków i modzeli, pojawiająca się opuchlizna.

Podobnie jak w przypadku całego ciała również na stopach skórę należy chronić przed wysychaniem regularnie stosując preparaty o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Równie ważne jest także systematyczne złuszczanie martwego naskórka, ponieważ zrogowaciała skóra łatwiej pęka, co może doprowadzić do zakażenia i rozwoju stanu zapalnego. Do stóp sprawdzi się np. krem dla diabetyków z mocznikiem, który magazynuje wodę w naskórku i zapobiega jego przesuszeniu. W wysokim stężeniu mocznik nabiera właściwości keratolitycznych, usuwa zrogowacenia i wygładza skórę. Aby uniknąć pęknięć skóry i zakażeń grzybiczych po każdej kąpieli należy dokładnie osuszyć stopy, w szczególności w przestrzeniach między palcami, ponieważ ciepło i wilgoć sprzyjają namnażaniu się w tych miejscach drobnoustrojów. Grzyby oraz drożdżaki atakują nie tylko skórę, ale też paznokcie, które powinny być przycięte krótko i na prosto, aby przeciwdziałać ich wrastaniu.

Już nawet drobne otarcia i pęknięcia skóry u osoby chorującej na cukrzycę mogą trudno się goić, a w związku z zaburzeniami czucia pozostać niezauważone Z tego powodu skórę stóp warto regularnie oglądać, w celu szybkiego wykrycia drobnych ran czy pojawiających się zmian skórnych. Wszelkie rany należy jak najszybciej zdezynfekować i opatrzyć, z kolei modzele czy odciski warto usuwać u specjalisty.

Kosmetyki dla diabetyka z naszej apteki

 • Emolium Diabetix

Krem do stóp dla diabetyków Emolium Diabetix redukuje częste pęknięcia naskórka w okolicy pięt i palców. Długotrwałe nawilżenie i odżywienie skóry zapewnia unikalny kompleks 10 witamin i 10 składników nawilżających, wśród których znajdziemy m.in. mocznik, aloes, witaminy A, E, C oraz witaminy z grupy B. Prebiotyk Biolin wspomaga rozwój mikroflory oraz funkcjonowanie i odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry stóp. Z kolei bogaty w przeciwutleniacze olej z rokitnika wspiera zachodzące w niej procesy regeneracyjne.

 • Eubos diabetes

Eubos diabetes krem do stóp i nóg dostosowany do specjalnych wymagań skóry cukrzycowej. Zapewnia intensywne i długotrwałe nawilżenie, co redukuje odczuwany dyskomfort i zapobiega zwiększonemu ryzyku pękania skóry oraz rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Koi i rewitalizuje zmęczone nogi, zapobiega obrzękom, działa przeciwświądowo. Potrójny ekstrakt roślinny LegactifTM pomaga aktywować funkcje biologiczne skóry, których prawidłowe działanie zostało zaburzone poprzez podniesione stężenie glukozy we krwi. Wzmocnienie naturalnej warstwy ochronnej zapewniają: naturalny kompleks nawilżający feohydran, a także mocznik, mleczan i gliceryna. Z kolei składniki o właściwościach łagodzących takie jak bisabolol, alantoina i pantenol pomagają uspokoić podrażnioną skórę.

 • Allpresan diabetic krem piankowy

Allpresan diabetic pianka do stóp redukuje powierzchniowe łuski skórne i zapobiega rogowaceniu naskórka. Pielęgnuje bardzo suchą skórę ze skłonnością do łuszczenia się, świądu i występowania podrażnień. Regularne stosowanie pianki do stóp przywraca elastyczność i wygładza. Wspomaga osłabione procesy gojenia się skóry i funkcjonowanie jej naturalnej bariery ochronnej. Mocznik, pentavitin, pantenol poprawiają stan nawilżenia warstwy rogowej naskórka i przeciwdziałają zwiększonej przeznaskórkowej utracie wilgoci. Mikrosrebro korzystnie wpływa na stan flory bakteryjnej skóry oraz chroni przed szkodliwymi drobnoustrojami.