sucha i twarda skóra na stopach

Sucha i twarda skóra na stopach – jak się jej pozbyć?

,

sucha i twarda skóra na stopach

Regularna pielęgnacja stóp jest niezbędna dla ich atrakcyjnego i zdrowego wyglądu. Niestety zimą nie zawsze o niej pamiętamy. Sucha i twarda skóra na stopach to efekt braku odpowiedniej pielęgnacji, noszenia cieplejszego obuwia i przegrzewania stóp w pomieszczeniach. Jak o nią zadbać przed nadejściem letniego sezonu?

Domowa pielęgnacja stóp – zacznij od kąpieli

Kąpiel stóp relaksuje, a przede wszystkim zmiękcza naskórek i ułatwia jego usuwanie. W zależności od zastosowanych dodatków może również redukować obrzęki, zapobiegać nadmiernej potliwości, wspomagać gojenie się ran. Najprostszym sposobem na jej przeprowadzenie jest przygotowanie roztworu wody i soli, który zadziała na skórę odkażająco oraz przygotuje ją do dalszych zabiegów. Wystarczy zwykła sól kuchenna, jednak szczególnie w przypadku podrażnień skóry czy alergii warto skorzystać np. z bogatej w cenne minerały soli z Morza Martwego. Na zrogowaciały naskórek idealnie sprawdzi się kąpiel w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej lub siemienia lnianego o właściwościach łagodzących, regenerujących i ochronnych. Kąpiel dla stóp warto wzbogacić również dodatkami w postaci naparów ziołowych i olejków eterycznych o leczniczych właściwościach, takich jak m.in.:

  • szałwia – koi i nawilża skórę, redukuje uczucie pieczenia, działa bakteriobójczo
  • tymianek – reguluje potliwość skóry, posiada właściwości antyseptyczne
  • skrzyp – wpływa korzystnie nie tylko na kondycję skóry, ale także wzmacnia paznokcie, przyspiesza regenerację skóry i gojenie się ran
  • olejek lawendowy – działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie się ran, relaksuje i uspokaja
  • olejek miętowy – łagodzi dolegliwości bólowe i pomaga odpocząć po ciężkim dniu, powoduje przyjemny efekt chłodzenia oraz zwalcza nieświeży zapach
  • olejek z drzewa herbacianego – posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, wspomaga leczenie infekcji grzybiczych oraz walkę z nadmierną potliwością stóp
  • olejek cytrynowy – zmiękcza skórę, łagodzi stany zapalne, zwalcza zmęczenie, odświeża.

Olejki eteryczne mają silne działanie i mogą podrażniać skórę. Przed dodaniem ich do kąpieli olejek eteryczny należy najpierw rozcieńczyć w olejku bazowym.

Powiązane produkty

[show_products product=”133072, 186246, 133343, 186410 “]

–>

Złuszczanie skóry na stopach podczas peelingu

Przynajmniej raz w tygodniu warto wykonać peeling. Do stóp sprawdzą się peelingi gruboziarniste, które usuną zrogowaciały naskórek na stopach. Zmiękczą skórę, zwiększając jednocześnie jej przepuszczalność, dzięki czemu inne składniki odżywcze będą mogły łatwiej przenikać. Na stopach znajduje się duża ilość gruczołów potowych, w związku z czym nadmierna potliwość w tym obszarze ciała potrafi być szczególnie uciążliwa.

Regularne kąpiele stóp i pozbywanie się martwych komórek naskórka będą sprzyjać zachowaniu świeżości i pomogą ustrzec się przed nieprzyjemnym zapachem. Wiele wątpliwości budzi używanie pumeksów i tarek do stóp. Intensywne, mechaniczne złuszczanie naskórka może nie tylko podrażniać, ale także aktywuje mechanizmy obronne i zaburza proces odnowy naskórka. W rezultacie sucha i twarda skóra na stopach może jeszcze szybciej narastać, powodując efekt odwrotny do zamierzonego.

Skarpetki złuszczające na zrogowaciały naskórek na stopach

To sposób na złuszczanie skóry na stopach preferowany przez osoby, które poszukują prostych rozwiązań. Skarpetki złuszczające do stóp wypełnione są mieszanką kwasów, która pomaga pozbyć się zrogowaciałego i martwego naskórka oraz zawierają składniki pielęgnacyjne (zmiękczające, łagodzące, nawilżające i natłuszczające). Najczęściej do inicjowania procesu złuszczania naskórka wykorzystywane są kwasy: mlekowy, salicylowy, glikolowy. Ich działanie sprawia, że po około 3-4 dniach od wykonania zabiegu skóra zaczyna się wyraźnie łuszczyć, a sucha i twarda skóra na stopach jest stopniowo usuwana. Po około tygodniu można już zaobserwować efekty w postaci gładkiej i nawilżonej skóry. Aby uniknąć podrażnienia lub wystąpienia trudno gojących się ran na skutek zabiegu, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • nigdy nie należy przekraczać czasu trzymania skarpetek na stopach wskazanego przez producenta
  • w trakcie złuszczania naskórka nie wolno samodzielnie odrywać fragmentów skóry ze stóp, wskazane jest natomiast jej regularne nawilżanie i natłuszczanie
  • nie należy stosować skarpetek na skórę uszkodzoną, popękaną, skłonną do podrażnień.

Nawilżanie stóp

Niewielka ilość gruczołów łojowych sprawia, że skóra na stopach bardzo łatwo ulega przesuszeniu. Staje się szorstka i twarda, a jeśli nie będzie odpowiednio pielęgnowana może nawet pękać. Dlatego po każdej kąpieli warto zastosować krem o działaniu odżywczym i nawilżającym, np. z gliceryną oraz witaminami A i E.

W przesuszonej skórze często brakuje lipidów, przez co jej naturalna odporność jest obniżona, a wilgoć szybko odparowuje. W ich uzupełnieniu pomogą naturalne masła i oleje. Na przykład olej kokosowy wspiera regenerację skóry, zmiękcza i uelastycznia naskórek. W pielęgnacji suchej i podrażnionej skory doskonale sprawdza się również masło shea. Dla wzmocnienia naturalnej warstwy ochronnej ważne są ponadto ceramidy, pełniące funkcję spoiwa międzykomórkowego, które zapewnia jej nieprzepuszczalność i zapobiega ponownemu przesuszeniu skóry. Sucha skóra łatwo robi się twarda, szczególnie na piętach. Traci wówczas elastyczność i staje się szczególnie podatna na uszkodzenia oraz pęknięcia. Substancje takie jak alantoina i pantenol działają łagodząco na podrażnienia i wspomagają gojenie się ran.

Jednym z najpopularniejszych składników w kosmetykach do pielęgnacji stóp jest mocznik. W stężeniu od 2 do 10% działa jako substancja o silnych właściwościach nawilżających. Wiąże cząsteczki wody i redukuje objawy przesuszenia skóry. Do codziennego nawilżania sprawdzi się np. Gehwol med Lipidro – krem z mocznikiem, ekstraktem z alg, alantoiną, olejem z rokitnika i olejem z awokado, odpowiedni również dla diabetyków.

Jeśli naszym celem jest przede wszystkim usuwanie zrogowaciałego naskórka na stopach warto poszukiwać dermokosmetyków z mocznikiem w stężeniu na poziomie 30%. Mocznik wykazuje wówczas silne działanie keratolityczne. W złuszczaniu skóry na stopach pomoże np. Regenerum regeneracyjne serum do pięt. Kosmetyk ma działanie peelingujące i zapobiega zrogowaceniom. Przyspiesza regenerację skóry, dba o jej prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie, redukuje świąd oraz pieczenie.

Sucha skóra na stopach – kiedy wybrać się do podologa?

Domowa pielęgnacja stóp nie zawsze jest wystarczająca. Kiedy pojawiają się bolesne pęknięcia lub krwawienie warto zgłosić się do podologa. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, ponieważ w pęknięciach mogą rozwijać się bakterie, a narastający ból z czasem będzie utrudniał chodzenie. Specjalista pomoże także usunąć modzele powstałe w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka, uciążliwe odciski czy kurzajki.

Sucha i twarda skóra na stopach może być także oznaką choroby, dlatego warto ją dokładnie obserwować. Bardzo często przyczyną przesuszenia i nadmiernego rogowacenia są zaburzenia krążenia krwi, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, miażdżyca oraz otyłość.

 

domowa pielęgnacja stóp