Jak żyć w kwarantannie

Pandemia koronawirusa może powodować wiele lęków i obaw. Dlatego w szczególny sposób warto zadbać o swoje zdrowie psychiczne w czasach kwarantanny. Izolacja społeczna, problemy z pracą, realne zagrożenie chorobą budzą niepokój i odbierają poczucie bezpieczeństwa. Długotrwałe funkcjonowanie pod wpływem stresu może niekorzystnie wpływać na zdrowie, a z pewnością odbiera wiele radości. Jak żyć w kwarantannie, a jednocześnie zadbać o dobre samopoczucie?

Nie masz wpływu na to, co się dzieje…, ale możesz kontrolować swoje reakcje

Z czarnymi myślami można rozprawić się podobnie jak z innymi złymi nawykami, które w destrukcyjny sposób wpływają na organizm. Podobnie jak możemy powiedzieć sobie, żeby przestać palić papierosy albo trwale odrzucić cukier, możemy też kontrolować swoje myśli, kierując je na bardziej optymistyczne tory. Nie chodzi o to, aby ignorować swoje emocje. Masz prawo czuć się niekomfortowo czy mieć gorszy dzień. Jesli masz taką możliwość spróbuj porozmawiać o swoich odczuciach z bliską osobą, pozwalając sobie nawet na łzy. Postaraj się jednak nie koncentrować na negatywnych emocjach, ale poszukać wokół siebie pozytywów. Dla wielu osób trudne do wytrzymania jest samo trwanie w sytuacji, która może rozwinąć się w nieprzewidywalny sposób. Dbaj o codzienne rytuały, planuj i organizuj sobie czas. Jeśli mieszkasz z bliskimi często ich przytulaj. Takie zachowania pozwalają zwiększyć poczucie bezpieczeństwa.

Nie zadręczaj się!

Trudno oderwać myśli od tematu pandemii koronawirusa, podczas gdy zdominował on niemal wszystkie przekazy medialne. Warto jednak dozować sobie te informacje z rozwagą. Postaraj się sprawdzać newsy o koronawirusie nie więcej niż np. 2-3 razy dziennie. Dotyczy to również rozważań na temat problemów z pracą czy obaw o przyszłość – nie poświęcaj im całej swojej uwagi. W wolnym czasie spróbuj zająć swoje myśli czymś innym. Wskazane są wszelkie rozrywki, które prowokują do uśmiechu – obejrzyj komedię, stand-up, oddaj się ulubionym rozrywkom takim jak np. szydełkowanie czy gry wideo. Postaraj się, aby temat koronawirusa nie zdominował również Twoich rozmów z innymi ludźmi.

Kiedy koronawirus zniknie?

Pandemia koronawirusa trwa w Polsce dopiero niewiele ponad miesiąc, ale już i tak wszyscy czekamy na jej zakończenie. Wyobrażamy sobie, że wyjdziemy do restauracji, spędzimy cały dzień spacerując po lesie, a może nawet wyjedziemy za miasto. Zastanawiamy się, kiedy koronawirus zniknie. Czy warto aż tak długo czekać na szczęście? Wiele osób ma tendencję, aby utożsamiać poczucie szczęścia z konkretnymi wydarzeniami lub osiągnięciami. A gdyby tak w miejsce stwierdzenia: „będę szczęśliwa/szczęśliwy jeśli” po prostu zacząć się cieszyć tu i teraz?

Czerp radość z małych rzeczy

Szczególne powody do radości zdarzają się stosunkowo rzadko. No bo ile razy w roku dostajemy awans, jedziemy na wakacje czy idziemy na wymarzoną randkę. Zdrowie psychiczne w czasach kwarantanny wymaga jednak cieszenie się nawet z drobnych rzeczy. Nie mamy wpływu na to kiedy spadnie liczba zachorowań na koronawirusa, a rząd zniesie wszystkie nałożone obostrzenia. Zamiast jednak wyczekiwać tego dnia, lepiej skupić się na powodach do radości, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Po pierwsze doceń to, co masz. Być może musisz pracować w domu, choć tego nie lubisz. Wiele osób, które straciły zatrudnienie z pewnością Ci jednak zazdrości. W związku z koronawirusem nie możesz teraz wykonywać pracy zawodowej? Spróbuj zastanowić się jak spożytkować wolny czas, który jeszcze niedawno był nieosiągalny. Po drugie, naucz się dostrzegać powody do uśmiechu. W radiu poleciała ulubiona piosenka, a może za oknem pięknie świeci słońce? Wiele rzeczy może nam przynieść szczęście, tylko trzeba zwrócić na nie uwagę.

Zrób sobie przyjemność

Kiedy okoliczności są mało sprzyjające, warto pokusić się o odrobinę zdrowego egozimu. Być może już dawno nie zdażyło Ci się zrobić czegoś tylko i wyłącznie dla siebie. Czas to zmienić. Postaraj się każdego dnia znaleźć czas na czynności, które poprawiają Ci nastrój. Obejrzyj ulubiony serial, wróć do czytania kryminałów, poeksmerymentuj w kuchni albo po prostu odpręż się w łazience, szykując domowe SPA. Zatroszcz się o siebie.

Kontakt z ludźmi wzmacnia psychicznie. Nie rezygnuj z niego podczas kwarantanny

Obostrzenia, które mają ochronić nas przed gwałtownym wzrostem zakażeń, opierają się na ograniczeniu kontaktów międzyludzkich. To normalne, że w takiej sytuacji może towarzyszyć Ci poczucie samotności. Izolacja społeczna jest szczególnie dotkliwa dla osób o ekstrawertycznym usposobieniu, które uwielbiają przebywać w towarzystwie, a także osób mieszkających w pojedynkę (więcej o izolacji społecznej w kontekście koronawirusa przeczytasz tutaj). Wykorzystaj możliwości technologiczne, aby pielęgnować relacje. Nawet w okresie pandemii można zachować kontakt z ludźmi poprzez telefon czy internet. Za pośrednictwem wideorozmowy możesz umówić się na kawę z przyjaciółką, nawet jeżeli każda z was będzie ją pić w swoim domu. Rozmowy z najbliższymi poprawią Twoje samopoczucie i pozwolą przyjemnie spędzić czas.

Podczas pandemii koronawirusa nikomu nie jest łatwo. Każdy w mniejszym lub większym stopniu odczuwa jej skutki w swoim życiu i próbuje nauczyć się funkcjonowania według nowych zasad. Niezależnie od problemów, z jakimi trzeba się zmierzyć, warto jednak usilnie szukać powodów do radości i wierzyć, że to tylko okres przejściowy, który niebawem minie.

jak poprawić humorjak dbać o zdrowie psychicznećwiczenia na poprawę humorukoronawirus ochronakoronawirus objawy