usuwanie zrogowaciałego naskórka na stopach

Usuwanie zrogowaciałego naskórka na stopach. Domowe sposoby i preparaty z apteki

,

usuwanie zrogowaciałego naskórka na stopach

Jednorazowo wykonany pedicure nie wystarczy, aby cieszyć się gładką skórą przez wiele miesięcy. Usuwanie zrogowaciałego naskórka na stopach wymaga regularności i odpowiedniego traktowania na co dzień. Aby przywrócić skórze miękkość, niezbędne jest usunięcie zalegającego na jej powierzchni zrogowaciałego naskórka. Przesuszona skóra wymaga także intensywnego nawilżenia, by mogła stać się elastyczna i przyjemna w dotyku. Jak zmiękczyć skórę na stopach w domu, wykorzystując do tego profesjonalne kosmetyki, ale także popularne produkty spożywcze.

Jak usunąć zrogowacenia na stopach? Moczenie stóp

Zabiegi pielęgnacyjne należy rozpocząć od wymoczenia stóp w misce letniej wody. Już 10-15 minut wystarczy, aby przygotować stopy do kolejnych etapów pielęgnacji i sprawić, że skóra łatwiej podda się zabiegowi złuszczania. Jednym z dodatków, które warto w takiej kąpieli wykorzystać jest ocet, który zmiękcza skórę, ale także zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi, łagodzi obrzęk oraz działa antyseptycznie. W szczególności polecany jest ocet jabłkowy, który pomoże radzić sobie ze zrogowaceniami. Wspiera także leczenie łagodnych infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Wystarczy dodać około 1 szklankę octu na litr wody. Do przygotowania kąpieli dla stóp wykorzystać można również wiele innych dodatków takich jak: sól (np. morską, Epsom) olej naturalny, miód, olejki eteryczne (m.in. lawenda, mięta), suszone zioła (np. kozieradka, tymianek, szałwia). Wymienione składniki warto ze sobą łączyć. Moczenie stóp w wodzie z solą i olejem kokosowym lub kąpiel z dodatkiem zarówno tymianku, jak i lawendy będzie doskonałym pomysłem.

Usuwanie zrogowaceń na stopach w trakcie peelingu

Nagromadzone warstwy martwego naskórka trzeba usunąć. Podczas wykonywania peelingu cała uwaga powinna być skupiona przede wszystkim na obszarach pokrytych zrogowaceniami. Do tego celu można wykorzystać dowolny peeling dostępny w sklepie lub przygotować go samodzielnie w domu, np. peeling solny, cukrowy lub kawowy. Pumeksu lub tarki należy używać z rozsądkiem, aby uniknąć tworzenia się na skórze stóp drobnych ran i otarć. Ich stosowanie ma na celu usunąć wierzchnią warstwę naskórka, ale bez dodatkowego podrażnienia skóry. Jeśli skóra jest uszkodzona, pęka lub krwawi, należy zrezygnować z mechanicznego złuszczania.

usuwanie zrogowaceń na stopach

Nawilżanie twardego naskórka na stopach

Na stopach występuje mniej gruczołów łojowych niż na innych częściach ciała, co sprzyja ich przesuszeniu. Skóra staje się wówczas twarda, mało elastyczna, może nawet pękać. Latem jeszcze trudniej utrzymać prawidłowe nawilżenie. Wysokie temperatury i wilgoć jaka tworzy się wewnątrz buta powodują, że skóra staje się jeszcze bardziej sucha i pojawiają się zrogowacenia. O nawilżanie skóry na stopach należy dbać każdego dnia, aplikując kremy i balsamy do stóp. Doskonale sprawdzają się też naturalne oleje. W wielu domach na stołach gości oliwa z oliwek wykorzystywana np. do sałatek. Rozsmarowana na skórze stóp zadziała zmiękczająco i dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E zadba o ich prawidłową pielęgnację. Trafionym wyborem będzie też olej kokosowy. Jego działanie wspiera regenerację skóry oraz pomaga naprawić jej uszkodzone komórki. Ponadto zatrzymuje wilgoć w skórze, co korzystnie wpływa na jej miękkość i elastyczność. Dzięki zawartości kwasu laurynowego ogranicza także ryzyko infekcji i przyspiesza gojenie się ran.

Preparat do nawilżania stóp, warto pozostawić na skórze jak najdłużej. Dobrze będzie więc zabezpieczyć nałożony produkt np. bawełnianymi skarpetami i pójść spać, a pozostałości stosowanego produktu zmyć dopiero po przebudzeniu.

Jak zmiękczyć stopy? Kosmetyki natłuszczające i nawilżające z mocznikiem

Niezależnie od stanu stóp, odpowiednia pielęgnacja wymaga regularnego stosowania właściwie dobranych kosmetyków. Skóra stóp jest specyficzna, grubsza i bardziej wytrzymała niż na innych częściach ciała. Nie wystarczy więc użyć zwykłego balsamu do ciała czy wsmarować pozostałości kremu do rąk, który nie zdążył się wchłonąć. Warto natomiast wybierać preparaty na stopy dedykowane do pielęgnacji tego obszaru i uwzględniające potrzeby skóry. W przypadku twardego naskórka na stopach w szczególności sprawdzą się kosmetyki z mocznikiem, który doskonale magazynuje wilgoć, wspomaga regenerację, działa antyseptycznie. Zmiękczenie skóry na stopach jest trudne, ponieważ większość kosmetyków zatrzymuje się na jej powierzchni i nie może spełniać swoich funkcji prawidłowo. Mocznik w wysokim stężeniu nabiera właściwości keratolitycznych. Działa złuszczająco, dzięki czemu łatwiej przenika w głąb skóry, usuwa zrogowaciały naskórek oraz intensywnie nawilża. Tak działa m.in. Cerkoderm 30 – krem z zawartoscia 30% mocznika. W jego składzie znajdziemy także kwas glikolowy, który wzmacnia właściwości złuszczające oraz pomaga normalizować procesy rogowacenia naskórka. Przy suchej i zrogowaciałej skórze na stopach warto sięgnąć także po Alantandermoline. Krem złuszczający sprawdzi się w sytuacji, gdy skóra w obrębie pięt i śródstopia zaczyna pękać. Jego wpływ na skórę z jednej strony usuwa zrogowaciałe komórki naskórka, z drugiej pomaga uniknąć nawracania tego problemu w przyszłości. Do ekstremalnie wysuszonej skóry dedykowany jest z kolei m.in. Hansaplast – nawilżający krem do stóp z mocznikiem w stężeniu 20%, oparty na innowacyjnej technologii Aquaporin. Już po 4 dniach stosowania stan skóry zaczyna widocznie się poprawiać. Krem wiąże cząsteczki wody, sprawiając że skóra staje się coraz bardziej gładka i elastyczna, redukuje modzele, a także ułatwia przenikanie witamin i minerałów przez naskórek.

jak zmiękczyć stopy

Jak usunąć zrogowaciały naskórek z pięt i zapobiegać jego powstawaniu w przyszłości?

Pięty to bez wątpienia jedno z tych miejsc, na których najczęściej pojawia się zrogowaciały naskórek. Ich moczenie, a także wykonywanie peelingów powinno być więc stałym elementem rytuałów pielęgnacyjnych. Nawilżanie nie polega jedynie na dostarczeniu skórze wilgoci, ale także zabezpieczeniu jej przed szybkim odparowywaniem wody z naskórka. Pomaga w tym gliceryna, która zatrzymuje wilgoć w skórze. Dzięki prawidłowemu nawilżaniu skóra stóp na powrót staje się bardziej miękka i elastyczna. Bardzo dobrze wchłanianym składnikiem jest masło shea, które zabezpiecza skórę przed przesuszeniem i wspomaga jej naturalną barierę ochronną. Na pękające pięty sprawdzą się składniki o działaniu przeciwzapalnym. Naturalną substancją, która w takiej sytuacji pomaga chronić skórę przed szkodliwymi drobnoustrojami i przyspiesza proces gojenia jest miód. Można dodawać go do wody podczas moczenia stóp lub smarować pięty po ich osuszeniu. W kosmetykach do stóp warto z kolei poszukiwać pantenolu o właściwościach łagodzących i przeciwzapalnych.

Osoby ze skłonnościami do tworzenia się zrogowaceń powinny zachować ostrożność przy wyborze obuwia. Zgrubiały naskórek na stopach lubi tworzyć się w miejscach szczególnie silnego nacisku. Jego powstawaniu sprzyja nie tylko noszenie butów na wysokim obcasie, ale także zbyt ciasnego czy wąskiego obuwia. Warto wybierać buty wykonane z oddychających materiałów, a w upalne dni zakładać modele otwarte – sandały lub klapki. Przegrzewanie stóp oraz wysoki poziom wilgoci wewnątrz buta może nasilać problemy z potliwością stóp oraz wysuszać skórę. Zamiast zakładać te same buty codziennie, lepiej dać im czas, aby mogły dokładnie się osuszyć po poprzednim dniu.

Jeśli zrogowacenia są silne, a domowe sposoby nie pomagają należy zgłosić się do specjalisty. W usuwaniu zrogowaciałego naskórka na stopach pomoże kosmetyczka lub w bardziej zaawansowanych przypadkach podolog. Pękający, twardy naskórek na stopach może powstawać nie tylko w wyniku niewłaściwej pielęgnacji, ale także być skutkiem ubocznym przyjmowanych leków czy chorób takich jak np. niedoczynność tarczycy lub cukrzyca.

jak zadbać o stopypielęgnacja stópskarpetki silcatilgehwol med lipidro kremskarpetki złuszczające do stóp