złuszczanie skóry na stopach

Skarpetki złuszczające do stóp – czy warto z nich korzystać? Jak uzyskać najlepsze efekty?

, ,

złuszczanie skóry na stopach

Wszyscy marzymy o gładkich i zadbanych stopach, tylko jak je uzyskać? Skarpetki wypełnione płynem o właściwościach złuszczających to popularny sposób na samodzielne usuwanie zrogowaceń na stopach. Tańszy od profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym, ale czy skuteczny? Przygotowaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące sposobu, w jaki skarpetki złuszczające do stóp powinny być stosowane. Nie zabraknie też informacji o praktykach, które w korzystny sposób mogą wpłynąć na ich skuteczność.

Jak działają skarpetki złuszczające?

Złuszczanie skóry na stopach to ważny element kompleksowej pielęgnacji. Pomaga pozbyć się zrogowaciałego naskórka i przywrócić stopom gładkość oraz miękkość. Obumarłe komórki naskórka można usunąć przy pomocy peelingu, tarki czy pumeksu. Można też skorzystać z możliwości, jakie dają skarpetki złuszczające. Za skuteczność tej metody odpowiadają przede wszystkim kwasy – glikolowy, mlekowy, salicylowy, będące głównym składnikiem płynu wypełniającego wnętrze foliowej skarpety. Ich działanie zmiękcza stwardniałą skórę, redukuje uczucie szorstkości i wspiera odnowę komórkową.

W składzie preparatu znajdziemy też substancje o właściwościach pielęgnacyjnych. Jedną z najczęściej spotykanych jest mocznik, który magazynuje wodę w skórze i zapobiega przesuszeniu stóp (np. skarpetki złuszczające Silcatil). Oleje roślinne wspierają funkcjonowanie warstwy ochronnej skóry. Z kolei wyciągi z roślin w naturalny sposób złuszczają naskórek i wspomagają procesy regeneracyjne. Skarpety złuszczające są bardzo proste w użytkowaniu. Wystarczy nałożyć ja na czyste i osuszone stopy i pozostawić przez czas wskazany przez producenta – zazwyczaj około 60-120 minut. Efekty nie są natychmiastowe, a cały proces trwa około tydzień. W tym czasie naskórek się złuszcza, a zrogowacenia są stopniowo usuwane.

Skarpetki złuszczające – po ilu dniach schodzi skóra?

Czas, w którym użyjemy skarpetek złuszczających należy dobrze zaplanować. Ta metoda z pewnością nie sprawdzi się jako szybki sposób na to, by zadbać o stopy przed ważnym wyjściem. Należy liczyć się z faktem, że zanim skóra stanie się jedwabiście gładka, może wyglądać bardzo nieestetycznie. Po około 3-4 dniach od zabiegu na stopach zaczyna być widoczny łuszczący się naskórek. Płaty skóry stopniowo odrywają się odsłaniając świeżą skórę. Należy im na to pozwolić bez dodatkowej ingerencji. Próba zrywania skóry może zakończyć się powstawaniem trudno gojących ran i podrażnień. Każdy produkt działa nieco inaczej, dlatego warto zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta. Zazwyczaj końcowy efekt jest widoczny po upływie tygodnia.

Czy po skarpetkach złuszczających używać kremu?

Każdy peeling pomagając pozbyć się martwych komórek naskórka, jednocześnie przygotowuje skórę do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawia, że aplikowane na stopę kosmetyki łatwiej przenikają w głąb skóry mogąc przynosić jeszcze więcej korzyści. Skarpetki złuszczające są alternatywą dla tradycyjnego peelingu i przynoszą podobne korzyści. Również i w tym przypadku stosowanie ich należy uzupełniać prawidłową pielęgnacją stóp. Pomiędzy kolejnymi zabiegami usuwania zrogowaceń korzystnie wpływać będą na skórę kremy o działaniu odżywiającym i nawilżającym. Do stóp bardzo często wybierane są preparaty z mocznikiem, należy jednak pamiętać, aby jego stężenie w produkcie nie przekraczało 30%, ponieważ wtedy zaczyna on posiadać właściwości keratolityczne. Kremem, który na pewno należy zastosować po zabiegu złuszczania to krem przeciwsłoneczny. Po zastosowaniu kwasów skóra nie powinna być opalana, dlatego należy używać kosmetyków ochronnych z wysokim filtrem UV – nawet 50 SPF.

skarpetki złuszczające jak przyspieszyć złuszczanie

Skarpetki złuszczające jak przyspieszyć złuszczanie?

Efekty działania skarpetek złuszczających zależą przede wszystkim od stężenia i rodzaju składników aktywnych, którymi zostały nasączone. Można jednak podjąć pewne działania, które sprawią, że rezultaty, jakie zauważymy na swoich stopach, będą jeszcze bardziej satysfakcjonujące. Co pomaga?

 • Kąpiel stóp zmiękcza skórę, dzięki czemu proces złuszczania może przebiegać jeszcze skuteczniej. Na około 15-20 minut nogi warto więc zamoczyć w roztworze wody z solą lub z dodatkiem świeżego rozmarynu i cytryny. Dopiero po dokładnym osuszeniu należy założyć na nie skarpetki złuszczające do stóp.
 • W pielęgnacji stóp znanym trikiem jest aplikowanie na skórę grubej warstwy kremu, na co następnie nakładane są bawełniane skarpety. Z jednej strony dodatkowa warstwa materiału zabezpiecza kosmetyk przed ścieraniem się. Z drugiej, pozwala wytworzyć ciepło, które ułatwia wchłanianie substancji aktywnych. Taki trik można zastosować również w przypadku złuszczania zrogowaciałej skóry na stopach.
 • Pomiędzy zabiegami niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja stóp. Warto zadbać o jej prawidłowe nawilżenie oraz dostarczać składników, które pozwolą zachować miękkość i elastyczność skóry takich jak: lanolina, olej kokosowy, pantenol, witamina E. Należy wybierać preparaty dedykowane do pielęgnacji tej konkretnej części ciała, których skład został opracowany z myślą o specyficznych potrzebach skóry na stopach (sprawdź też: „Jak dbać o stopy?”).
 • Dbanie o stopy to także noszenie prawidłowego obuwia. Nacisk związany z zakładaniem zbyt ciasnego obuwia lub częstym chodzeniem w butach na wysokim obcasie nasila proces tworzenia się zrogowaceń na stopach. Latem warto wybierać również obuwie wykonane z oddychających materiałów, co ogranicza pocenie się stóp. Wilgoć, w szczególności po zabiegu złuszczania skóry, sprzyja infekcjom grzybiczym stóp.

W celu uzyskania lepszych efektów część osób decyduje się na trzymanie skarpetek złuszczających na stopach dłużej niż zaleca to producent. Takie rozwiązanie jest jednak ryzykowne i może doprowadzić do podrażnień skóry.

Skarpetki złuszczające w ciąży – czy można stosować?

W okresie ciąży należy zrezygnować z niektórych zabiegów kosmetycznych ze względu na ryzyko przenikania substancji aktywnych do krwioobiegu, co w konsekwencji mogłoby negatywnie wpłynąć na zdrowie płodu. Dotyczy to także kobiet w czasie laktacji. Jednym z produktów, z których należy zrezygnować są właśnie skarpetki złuszczające. W ciąży trzeba zachowywać szczególną ostrożność. Kwasy i inne składniki, które zawierają skarpetki złuszczające działają przede wszystkim powierzchniowo w obrębie zewnętrznej warstwy skóry. Najczęściej nie ma jednak badań, które mogłyby stwierdzić bezpieczeństwo ich stosowania. Stąd w okresie ciąży i karmienia nie należy korzystać z tej metody pielęgnacji stóp. Skarpetki złuszczające nie są zalecane również w kilku innych przypadkach.

Skarpetki złuszczające – przeciwskazania:

 • ciąża i okres karmienia
 • cukrzyca
 • grzybica
 • niedokrwistość
 • otarcia, pęknięcia i rany na stopach
 • nadwrażliwość na którykolwiek składnik zawarty w produkcie
 • młody wiek – skarpetek nie mogą używać dzieci.

Skarpetki złuszczające a lakier hybrydowy

Pielęgnacja stóp nie ogranicza się tylko do uzyskania gładkiej i miękkiej w dotyku skóry, ale często obejmuje także troskę o zdrowie i atrakcyjny wygląd paznokci. Ze względu na to, że latem stopy są często eksponowane w odkrytym obuwiu, wiele pań decyduje się na pomalowanie paznokci lakierem hybrydowym, czego efekty utrzymują się przez około 4 tygodnie. Przed użyciem skarpetek złuszczających lakier z paznokci trzeba jednak zmyć. W przeciwnym razie usuną go kwasy wykorzystywane do złuszczania skóry na stopach. Dodatkowo zabarwić może się także skóra wokół paznokci.

Trzeba wiedzieć, że choć skarpetki doskonale radzą sobie ze złuszczaniem martwych komórek naskórka, mogą osłabiać kondycję paznokci. Prowadzić do rozdwajania się płytki i jej uszkodzeń. W szczególności osłabione paznokcie warto więc zabezpieczyć przed zabiegiem złuszczania. Aby to zrobić, wystarczy na przykład posmarować je tłustym kremem.

Jak często stosować skarpetki złuszczające?

Efekty zastosowania skarpetek w dużej mierze zależą od kondycji stóp poddawanych zabiegowi złuszczania. Aby regularnie usuwać zrogowaciały naskórek skarpetki zaleca się stosować nie częściej niż co 1-2 miesiące. Jeśli jednak na stopach występują silne zrogowacenia, w celu ich całkowitego usunięcia, zabieg można spróbować powtórzyć po około 2 tygodniach.

jak często stosować skarpetki złuszczające

sucha i twarda skóra stópmocznik w kosmetycejak zmiękczyć stopykosmetyki do pielęgnacji stópkosmetyki gehwol