Praca zdalna w domu

Koronawirus a home office. Efektywna praca w domu

, ,

Home office to naturalny system pracy dla freelancerów. Jednak w związku z pandemią koronawirusa specjaliści wielu branż musieli przekonać się, czym jest praca w domu. Mimo, że praca w trybie home office niesie ze sobą wiele plusów, może również powodować trudności, w postaci nadgodzin czy niewywiązywania się ze swoich obowiązków. Jak pracować z domu w przyjemny i efektywny sposób?

Praca zdalna wady i zalety

Zwolennicy pracy zdalnej cenią ją przede wszystkim za dużą dozę swobody, mobilność i elastyczne godziny. Pracę zdalną można wykonywać z dowolnego miejsca i w każdym czasie, posiadając jedynie dostęp do internetu. W związku z wprowadzeniem systemu pracy zdalnej ze względu na pandemię koronawirusa, wygląda to jednak nieco inaczej. Pracownicy są zobowiązani do przebywania w domu oraz w większości zobligowani do pracy w ustalonych ramach czasowych. Niemniej jednak to nadal duża oszczędność czasu. W szczególności dla osób, które codziennie dojeżdżają do pracy z dość daleka. Praca zdalna ułatwia także rodzicom zorganizowanie opieki nad dziećmi, które podczas narodowej kwarantanny nie chodzą do szkół i przedszkoli. Praca w systemie home office bywa jednak mocno kłopotliwa. Osoby, które do tej pory ceniły sobie kontakty towarzyskie w miejscu pracy, muszą nauczyć się funkcjonować bez możliwości bezpośredniej rozmowy ze współpracownikami. Nowa forma i miejsce pracy utrudniają także zachowanie tzw. work life balance i oddzielenia życia domowego od zawodowego.

Praca w domu – poranne rytuały

Spędzenie całego przedpołudnia w piżamie niczym w wolną, leniwą sobotę to kuszący pomysł. Takie rozwiązanie nie sprzyja jednak efektywności. Codzienne rytuały jak np. śniadanie, poranna toaleta czy założenie ubrania, ułatwiają przestawienie się na tryb pracy. Twój organizm musi poczuć, że nadszedł czas na wykonywanie obowiązków, a fakt, że pozostajesz w domu wcale nie oznacza dnia wolnego.

Jak zorganizować miejsce pracy?

Zabawne memy na temat pracy zdalnej pokazują pracowników z laptopem w łóżku, na kanapie lub w wielu innych nietypowych miejscach. Zrezygnuj z takich pomysłów. Ułożenie ciała w pozycji siedzącej ułatwia koncentrację. Co więcej, jest także zdrowe dla Twojego kręgosłupa. Organizując swoje miejsce do pracy, zwróć uwagę na zasady ergonomii. Krzesło powinno być wyposażone w oparcie wyprofilowane zgodnie z naturalnym wygięciem kręgosłupa. Przydatna będzie regulacja zarówno siedziska jak i oparcia oraz podłokietniki. Oprócz głównego światła przy biurku powinno znajdować się także światło kierunkowe w postaci lampki biurkowej, umieszczonej z lewej strony (w przypadku osób praworęcznych). Najbardziej komfortowe dla wzroku jest światło dzienne, dlatego warto ustawić biurko blisko okna. Nie należy jednak siadać tyłem do szyby, ponieważ w słoneczne dni światło znacznie utrudni korzystanie z monitora.

Home office – oddziel dom i pracę grubą kreską

Wielu osobom wydaje się, że praca na home office to dobra okazja, aby oprócz wykonywania zadań służbowych zabrać się za obowiązki domowe. Wstawianie pranie czy sprzątanie w godzinach pracy może jednak zaburzyć rytm dnia – dlaczego? Po pierwsze praca zdalna mimo, że wykonywana w domu, wymaga takiego samego skupienia jak podczas pracy w biurze. Nie zmniejsza się również lista zadań do wykonania. Zabieranie się za inne czynności często sprawia, że pracujemy o wiele dłużej niż przez 8 godzin. Podobnie jak nie należy przenosić domu do pracy, tak zabieranie pracy do domu również jest szkodliwe. Jeśli po godzinach przypomnisz sobie, że powinieneś coś jeszcze zrobić, zapisz to sobie i zrób następnego dnia. Popołudnie i wieczór to czas przeznaczony na spędzenie go z rodziną i odpoczynek. Tylko właściwa organizacja czasu pracy pozwoli zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym i rodzinnym.

Praca na home office również wymaga koncentracji

Różnego rodzaju rozpraszacze to problem, z którym stykają się wszyscy pracownicy, także podczas pracy w biurze. W domu jest ich jednak o wiele więcej, bo oprócz mediów społecznościowych czy dostępu do internetu, mamy jeszcze telewizor, książki czy czasopisma. Do tego dochodzi brak bezpośredniej kontroli ze strony przełożonego, który przecież nie zauważy, że zarówno nasze myśli jak i spojrzenie wcale nie są kierowane w stronę służbowego komputera. Jeśli masz taką możliwość schowaj różnego rodzaju bibeloty, aby nie przyciągały Twojego wzroku. Odłóż także komórkę, jesli nie korzystasz z niej służbowo. Postaraj się nie zaglądać na strony internetowe niezwiązane z pracą. A przede wszystkim nie przeglądaj co chwilę newsów na temat koronawirusa, to nie przyspieszy końca pandemii.

Home office z dziećmi

Praca zdalna w domu nie zawsze jest traktowana całkowicie poważnie. Szczególnie przez pozostałych domowników, którzy z przymróżeniem oka patrzą na wykonywanie służbowych obowiązków w czterech ścianach. Dbaj więc, aby partner lub partnerka przestrzegali ustalonych reguł i nie prosili Cię o dokończenie obiadu czy wyjście na zakupy w godzinach pracy. Nieco trudniejsza sytuacja dotyczy osób, które spędzają home office z dziećmi. Pociechy nie zawsze są posłuszne i nierzadko mogą próbować zwrócić na siebie uwagę, odciągając rodzica od pracy. W tym wypadku szczególnie ważna jest nie tylko organizacja czasu pracy własnej, ale także sporządzenie harmonogramu domowego życia. Wytłumacz dzieciom, że w pracy potrzebujesz warunków, aby się skupić. Ustalcie też czas na wspólną zabawę, aby dziecko wiedziało, kiedy może w pełni liczyć na Twoją uwagę.

Jak pracować z domu razem z partnerem?

Podczas godzin pracy Twój partner zmienia się w kolegę z biura, co niewątpliwie niesie ze sobą wiele plusów. Praca zdalna ogranicza kontakty międzyludzkie, tymczasem z partnerem możesz porozmawiać podczas przerw, zjeśc razem obiad czy wyżalić się w związku z trudnym i stresującym projektem. Aby jednak uniknąć kłótni, warto omówić Wasze wspólne potrzeby związane z pracą. Być może jedno z Was potrzebuje ciszy, a drugie uwielbia pracę przy muzyce. Problemem wymagającym kompromisu mogą okazać się również prowadzone przez jedną ze stron wideorozmowy. Ustalcie zasady współpracy satysfakcjonujące dla obu stron.

Opinie o pracy zdalnej są podzielone. Dla jednych pracowników to wygoda i oszczędność czasu. Inni narzekają na trudności z koncentracją, a przede wszystkim brak osobistego kontaktu z ludźmi. Z pewnością nie jest to system pracy dla każdego. Pandemia koronawirusa ogranicza jednak naszą wolność wyboru. Warto zatem zastosować powyższe wskazówki, aby nawet przymusowa praca zdalna nie była dla nas obciążeniem, ale pozwoliła na efektywne wywiązywanie się ze swoich obowiązków służbowych.

koronawirus ochronakoronawirus objawyizolacja społecznaczym jest koronawirusgrypa a koronawirus