Naturalne spalacze tłuszczu. Które działają?

,

Przy zdrowym odchudzaniu nie ma niestety drogi na skróty, ale można się wspomagać w dążeniu do zdrowej sylwetki. Czy naturalne spalacze tłuszczu mogą być stosowane jako wspomaganie odchudzania lub jako główny element diety?

Większość produktów wspierających spalanie tkanki tłuszczowej jest łatwo dostępna i już zawarta w diecie każdego z nas. Pomijając tabletki, co pomoże nam naturalnie spalać tłuszcz i jak stosować te produkty, aby były skuteczne?

Kofeina na dzień dobry

Kofeina naturalnie występuje w kawie, herbacie i kakao. Jest również składnikiem niektórych leków przeciwbólowych, gdyż wspomaga działanie typowych środków leczniczych, np. paracetamolu. Nie bez powodu znalazła swoje miejsce w suplementach diety wspomagających odchudzanie.

kawa na odchudzanie

foto: pixabay: PublicDomainPictures

Kofeina ma krótkotrwałe działanie pobudzające i wspomagające metabolizm. Badania wykazały, że w formie kawy u osób otyłych kofeina wzmaga tempo przemiany materii w 3 godzinie po spożyciu. Dawki podane badanym osobom otyłym wynosiły 8 mg i 4 mg. W obu przypadkach wykazano wzrost tempa przemiany materii. W tych samych badaniach wykazano, że po podaniu kawy z kofeiną o wartości 8 mg, ilość kwasów tłuszczowych niezawierających osocza się zwiększyła. Oznacza to, że organizm na energię przetwarza tłuszcz, a nie węglowodany i powstały z nich glikogen, a więc istnieje związek pomiędzy kofeiną a odchudzaniem. Tutaj jednak znaczenie ma waga i proces ten jest bardziej efektywny u osób szczupłych (1).

Jakie są wady spożywania kofeiny w znacznych ilościach? Organizm się do niej przyzwyczaja, co oznacza, że jej dobroczynne właściwości mogą być całkowicie zniwelowane.
preparaty na odchudzanie

Piperyna dla mięśni

Jest to jeden ze składników przyprawy obecnej w każdym polskim domu – pieprzu. Nadaje ona potrawom charakterystyczny, ostry smak.

Piperyna ma szereg właściwości zdrowotnych, a jedną z nich jest wspomaganie odchudzania. Aktywizuje przemianę materii poprzez termogenezę, naturalny proces wytwarzania ciepła, który zachodzi w organizmie każdego zdrowego człowieka. Do aktywizacji termogenezy potrzebna jest energia. Skąd ją brać? Piperyna ułatwia spalanie tłuszczu, aby to ciepło wytworzyć  (2), a przy tym blokuje ona powstawanie komórek tłuszczowych z pożywienia (3).

pieprz na odchudzanie

foto: pixabay/Britlish

Co ciekawe, w badaniach naukowych wykazano, że piperyna, w odróżnieniu od wielu skutecznych leków na odchudzanie, również tych na receptę, nie redukuje masy mięśniowej, a wręcz wspomaga mięśnie w wypalaniu tkanki tłuszczowej (4). Ta właściwość sprawia, że działanie odchudzające piperyny nie wyniszcza organizmu. Dlatego osoby rozpoczynające aktywne uprawianie sportów siłowych powinny zwrócić na nią uwagę.

Czy piperyna pomoże nam schudnąć? I tak i nie, bo chociaż zdrowe produkty są nam niezbędne w diecie, to bardziej istotna jest zmiana diety jako całości. Dodatek pieprzu do menu wspomaga trawienie i pod tym względem ułatwia odchudzanie, ale z pewnością nie można go traktować jako leku na całe zło. Zastosowanie piperyny w procesie odchudzania to jednak z pewnością ciekawy temat, wart przeprowadzenia dalszych badań.

Tłuszcz nie taki straszny

Chociaż może się to wydawać nielogiczne, jedną z najlepszych rzeczy, które możemy spożywać, by spalać tłuszcz — jest tłuszcz. Jednak jeden drugiemu nierówny i nie oznacza to, że jedzenie codziennie góry kotletów schabowych nam cokolwiek da poza nadwagą i problemami z krążeniem. Czym różni się szkodliwy tłuszcz od korzystnego i jak go rozpoznać?

Rozgraniczenie jest dość proste: tłuszcze nasycone i trans są niewskazane.

Tłuszcze nienasycone można i należy spożywać w codziennej diecie. Tę zależność można przyrównać do zastosowania probiotyków w lecznictwie. Podaje się je po antybiotykoterapii po to, aby chroniły organizm przed szkodliwymi bakteriami. Tak właśnie jest z tłuszczami nienasyconymi.

awokado a odchudzanie

foto: pixabay/coyot

Badania wykazały, że produkty takie jak awokado, orzechy i oliwa zawierają jednonienasycone tłuszcze, które pomagają pozbyć się najbardziej opornej na odchudzanie tkanki tłuszczowej — na brzuchu i w okolicach talii (5). Wielonienasycone tłuszcze obecne w rybach i oleju z nich pozyskiwanym pomagają pozbyć się zbędnej masy tłuszczowej. Co ciekawe, wspomagają metabolizm w czasie spoczynku (6), nie tylko podczas uprawiania aktywności fizycznej. To właśnie czyni zdrowe tłuszcze jednymi z najbardziej skutecznych naturalnych spalaczy tłuszczu.

Zdrowe tłuszcze mają jeszcze jedną istotną cechę. Pozwalają czuć się najedzonym przez czas dłuższy niż po zjedzeniu węglowodanów czy białka. Zapobiega to więc napadom głodu, które są jednym z największych utrudnień w odchudzaniu.

Zbawienny wapń a odchudzanie

Przy zdrowej diecie o zredukowanej liczbie kalorii, trzy porcje nabiału dziennie pozwalają spalić tłuszcz – głoszą wyniki badań przeprowadzonych przez ekspertów z Uniwersytetu Tennessee. O co chodzi?

jogurty na odchudzanie

foto: pixabay/Monfocus

Grupa naukowców udowodniła, że ilość wapnia w diecie, a przez to w organiźmie, ma bezpośredni wpływ na nasze możliwości spalania tłuszczu. Stosunek jest bardzo prosty — im mniej w naszej diecie wapnia, tym trudniej nam pozbywać się tkanki tłuszczowej. Co więcej, Dr Michael Zemel wspomina tu o dokładnie trzech porcjach jogurtu dziennie. W badaniach klinicznych zaobserwował on, że grupa osób otyłych, które spożywały 3 porcje jogurtu, dziennie spalały więcej tłuszczu niż osoby, których codzienna dieta była pozbawiona takiej ilości wapnia. Ogółem, osoby te spalały ok. 61% tkanki tłuszczowej więcej i traciły ogółem 22% więcej zbędnej masy ciała (7).

Nie chodzi tu rzecz jasna o przesłodzone, pełne sztucznych dodatków jogurciki, ale o naturalne, o obniżonej zawartości tłuszczu i substancji słodzących produkty mleczne. Grupa, która straciła więcej tkanki tłuszczowej, spożywała 1,100 mg wapnia dziennie. Można więc powiedzieć, że wapń a odchudzanie się nie tylko nie wykluczają, ale są ze sobą związane. Trzeba przy tym zauważyć, że te konkretne badania były finansowane przez firmę General Mills, która produkuje nabiał, jednakże wyniki mogą być odniesione do innych produktów tego typu.

Jajka odchudzają?

Jeszcze dwadzieścia lat temu uważało się, że jajka są źródłem wszelkiego zła i przyczyną zgonów. Otyłość, cholesterol, miażdżyca – to wszystko miało wynikać ze spożycia jaj w ilości większej niż dwa w tygodniu. Dziś już wiadomo, że nie tylko jest to nieprawdą, ale jajka mogą wręcz pomóc w odchudzaniu. Czy faktycznie jajko a odchudzanie można ze sobą pogodzić?

jajka na odchudzanie

foto: pixabay/RitaE

Jajko jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka i witamin. Ludzki organizm w większości przypadków dobrze toleruje jajka, ale potrzebuje dużo energii na ich spalenie. I tutaj właśnie tkwi szczegół, bo okazuje się, że jajka najlepiej jeść na śniadanie i to bez dodatku pieczywa. Przemiana materii jest wtedy napędzana przez tkankę tłuszczową, z której czerpie paliwo. Stąd wniosek, że jajka przyczyniają się do naturalnego spalania tłuszczu. Co więcej, śniadania składające się częściowo lub całkowicie z jaj pomagają czuć się najedzonym przez dłuższy czas (8).

Oczywiście należy pamiętać, aby nasze jajka sadzone nie pływały w oleju, a w paście nie znalazł się sam majonez. Wystarczy dodatek warzyw i jogurtu lub innych zdrowych tłuszczy. Tym samym zapewnimy sobie pełnowartościowe śniadanie, które nie tylko pomaga w odchudzaniu, ale zapewni uczucie sytości na długo.

tabletki na odchudzanieorlistat aptekaalmased koktajlherbata odchudzająca w saszetkachkoktajl waniliowy na odchudzanie