Jaki sprzęt medyczny warto mieć w domu?

,

Dbać o zdrowie można w różny sposób. Suplementacja witamin, aktywność fizyczna, zdrowa dieta – to wszystko wspomaga nasze starania o długowieczność. Nie każdy jednak pamięta o regularnych badaniach i samokontroli. Tymczasem, jedna prosta czynność wykonana samodzielnie może szybko wskazać nieprawidłowości i wspomóc ewentualne leczenie. Jaki sprzęt medyczny warto mieć w domu?

Termometr

Jest to urządzenie, po które sięgamy w pierwszej kolejności, kiedy tylko pojawiają się pierwsze objawy infekcji. Nie tylko pozwala sprawdzić temperaturę ciała, ale również uzyskać całościowy obraz za pomocą regularnych pomiarów. Dla lekarza będzie to bardzo istotna informacja.

Kiedyś w każdym domu znaleźć można było termometry rtęciowe, ale na rynku obecnie dostępne są również termometry elektroniczne, których ceny zaczynają się już od 20 PLN. Podobnie jak te tradycyjne, mierzą temperaturę dotykowo w ustach, pod pachą i w odbycie. Coraz popularniejsze są jednak termometry bezdotykowe, które z zasady są bardziej higieniczne i wygodne w użyciu. Są chętnie używane szczególnie przez rodziców małych dzieci oraz opiekunów osób chorych i starszych. Aby uzyskać pomiar, wystarczy zbliżyć go do czoła na kilka sekund.
sprzęt medyczny

Ciśnieniomierz

Regularne pomiary ciśnienia mogą dać dokładniejszy obraz stanu zdrowia niż okresowe badanie u lekarza lub pielęgniarki. W momencie złego samopoczucia, urządzenie do pomiaru ciśnienia tętniczego może wskazać nieprawidłowości oraz skłonić do wizyty u lekarza rodzinnego lub specjalisty. Ciśnieniomierz automatyczny można kupić w większości aptek, w sklepach medycznych oraz w sieciowych drogeriach. Warto jednak pamiętać o regularnym kalibrowaniu.

Ciśnieniomierz powinien znaleźć się w każdym domu, w którym mieszkają osoby z problemami z ciśnieniem, u których w rodzinie występowały choroby układu naczyniowego, w tym zawały serca oraz w podeszłym wieku. Jest to niezbędny domowy sprzęt medyczny, którego używać powinny osoby z chorobami serca.

Glukometr

glukometr contour ts

foto: pexels/Pixabay

Jeżeli w rodzinie występuje cukrzyca lub jeżeli odczuwamy objawy nagłego spadku glukozy, warto zaopatrzyć się w glukometr. Urządzenie to pomaga w szybki i prosty sposób kontrolować poziom glukozy we krwi, zarówno na czczo, jak i po posiłkach. Cukrzyca jest chorobą, która rozwija się wiele lat, zanim zostanie wykryta, a według Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków nawet milion Polaków nie zdaje sobie sprawy, że na nią choruje. Dlatego glukometr jest niezwykle przydatnym urządzeniem w domu.

W przypadku nieprawidłowych wyników badania krzywej cukrowej i insulinowej, glukometr i paski mogą być przepisane na receptę lub podarowane przez lekarza diabetologa. Można go również kupić na własną rękę w sklepie medycznym – stacjonarnie lub przez internet.

Nebulizator

Niektóre leki, szczególnie dla alergików oraz na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, dostępne są w formie płynu do inhalacji. Nebulizator pozwala w prosty sposób zaaplikować różnego rodzaju lekarstwa, szczególnie w przypadku osób, które mają problemy z oddychaniem, np. dzieci. Przy pierwszych objawach zablokowania zatok wystarczy wlać zawartość ampułki do pojemniczka i włączyć urządzenie.

Nebulizator dla dzieci dostępny jest w większości aptek, szczególnie sieciowych oraz internetowych. Zależnie od modelu, w opakowaniu znajdziemy inhalator, maseczkę oraz inne akcesoria potrzebne do prawidłowego użycia. Mogą mieć również zabawne kształty, które umilą leczenie najmłodszym pacjentom.

Alkomat

Wszyscy wiedzą, że prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu jest zachowaniem niewłaściwym i niezgodnym z prawem. Dlatego lepiej się zawczasu zabezpieczyć, niż stanowić zagrożenie dla siebie i innych. Po przyjęciu, na którym serwowany był alkohol można oczywiście iść na komisariat policji, aby sprawdzić swój stan trzeźwości albo odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w alkomat.

Jeżeli nie chcemy na razie kupować droższych urządzeń, bez kłopotu można dostać alkomat jednorazowy w sklepie internetowym. Do ustnika należy wydychać powietrze, a po krótkim czasie pojawia się wynik. Alkomat nie należy do grupy typowego domowego sprzętu medycznego, ale posiadanie tego urządzenia może w dłuższej perspektywie zaoszczędzić punktów karnych, mandatu, a nawet konfiskatę prawa jazdy.

termometr owulacyjnyciśnieniomierz nadgarstkowyciśnieniomierz naramiennyinhalator parowyomron ciśnieniomierz nadgarstkowy