homeopatia leki

leki homeopatyczne

Jedną z najpopularniejszych metod leczenia alternatywnego jest homeopatia. Porady praktyczne, które przygotowaliśmy przybliżą Ci jej zasady i ułatwią przeprowadzenie pierwszej kuracji. Preparaty homeopatyczne bazują na zastosowaniu substancji, które wywołując objawy podobne do symptomów choroby, mobilizują układ odpornościowy do bardziej wytężonej pracy. Czy taki sposób leczenia może okazać się skuteczny? Jak zażywać leki homeopatyczne dla dzieci i dorosłych?

Co warto wiedzieć o homeopatii przed pierwszą wizytą u specjalisty?

Homeopatia to metoda leczenia ukierunkowana na walkę z konkretną chorobą, prowadzona w oparciu o indywidualne cechy fizyczne i psychiczne każdego pacjenta. Co to oznacza w praktyce?

W większości przypadków leczenia homeopatycznego nie powinno się prowadzić samodzielnie, ale pod opieką doświadczonego homeopaty. Wiele leków ma bowiem szeroki zakres działania, a dołączona do opakowania ulotka nie określa żadnych konkretnych wskazań medycznych. Bardzo trudno więc dobrać odpowiedni preparat medyczny bez zaawansowanej wiedzy z zakresu homeopatii. Co więcej, produkt homeopatyczny, który jednej osobie pomógł uporać się z daną chorobą, u innej może okazać się zupełnie bezskuteczny. To dlatego nie warto stosować preparatów homeopatycznych z polecenia znajomych i innych osób postronnych. Lekarz homeopata podczas konsultacji przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem dotyczący nie tylko samej choroby czy historii chorobowej pacjenta, ale także np. jego zainteresowań czy usposobienia. Dopiero w oparciu o pozyskane informacje ustala sposób leczenia.

Jak zażywać leki homeopatyczne?

Podstawową zasadą stosowaną w trakcie leczenia homeopatycznego jest zachowanie odstępu czasowego pomiędzy zażywaniem środka homeopatycznego a jedzeniem. Zaleca się, aby było to około pół godziny przed posiłkiem i do godziny po jego zakończeniu. Nie powinno się także przyjmować kilku leków homeopatycznych jednocześnie, ale zachowując co najmniej kilkuminutową przerwę. Na osłabienie sposobu, w jaki działa środek homeopatyczny mogą też wpływać: kawa, papierosy czy mięta (w tym także pasta do zębów o smaku miętowym). Nie trzeba rezygnować z tych produktów całkowicie, ale należy powstrzymać się od ich stosowania w momencie przyjmowania leku. W przypadku stosowania leków homeopatycznych istotny jest również fakt, że w homeopatii uwagę przykuwa się przede wszystkim do ilości dawek stosowanych w trakcie doby. Nie zaś ich wielkości, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego leczenia farmakologicznego. Z tego powodu ta sama dawka leku może zostać zastosowana np. u osób o diametralnie różnej wadze.

Jak długo stosować leki homeopatyczne?

Czas trwania kuracji jest mocno uzależniony od rodzaju problemu, z jakim się zmagamy. Leczenie chorób dających wyraźne objawy zazwyczaj przynosi reakcję w bardzo krótkim czasie od zastosowania leku. Zdecydowanie dłużej trzeba poczekać na efekty w przypadku chorób przewlekłych lub stosując produkt homeopatyczny u osób starszych. Warto pamiętać, że np. w przypadku przeziębienia czy innych infekcji zdecydowanie lepiej zastosować leczenie homeopatyczne od razu po pojawieniu się pierwszych objawów. Im bardziej zaawansowane będzie stadium choroby w momencie rozpoczęcia kuracji, tym później odczuwalne staną się rezultaty leczenia.

Leki homeopatyczne dla dzieci

Homeopatia dla dzieci uznanawana jest za bezpieczną metodę leczenia, którą można stosować już w wieku niemowlęcym. Leki homeopatyczne dla dzieci najczęściej rekomenduje się w związku z dolegliwościami takimi jak: kolki, ząbkowanie, ból ucha, moczenie się, nawracające infekcje dolnych i górnych dróg oddechowych oraz przerost migdałków. Stosując leki homeopatyczne dla dzieci, należy pamiętać przede wszystkim o właściwym dopasowaniu formy, w jakiej podajemy środek homeopatyczny do wieku dziecka. Preparty homeopatyczne często stosowane są podjęzykowo, co zapewnia ich szybkie wchłanianie przez błonę śluzową jamy ustnej. W przypadku bardzo małych dzieci istnieje ryzyko, że maluch zamiast przetrzymać chwilę produkt homeopatyczny w buzi, od razu go połknie. Dlatego aplikowane dzieciom granulki homeopatyczne najlepiej rozpuścić w niewielkiej ilości wody, a następnie sporządzony roztwór dawkować za pomocą butelki lub plastikowej łyżeczki.

Homeopatia – skutki uboczne

Preparaty homeopatyczne zawierają niewielką ilość substancji aktywnej, co minimalizuje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Nie można ich jednak wyeliminować całkowicie. Warto również pamiętać o możliwości wystąpienia tzw. pogorszenia pierwotnego. To zjawisko, które pojawia się w początkowej fazie leczenia i prowadzi do nasilenia się objawów choroby. Pogorszenie stanu zdrowia chorego interpretuje się jako znak, że lek został odpowiednio dobrany, niemniej jednak należy je skonsultować z lekarzem.

Homeopatia ma zarówno swoich zwolenników, przekonanych o skuteczności tej metody jak i przeciwników. Jeśli jednak decydujesz się na rozpoczęcie leczenia, warto przeprowadzić je zgodnie z zasadami, o jakich mówi homeopatia. Porady praktyczne zawarte w tekście to nie wszystko, podczas terapii ważny jest także właściwy sposób przechowywania leków. Środek homeopatyczny powinno się odkładać w miejscu zaciemnionym, suchym i niedostępnym dla małych dzieci. Najlepiej z dala od sprzętów elektronicznych takich jak telewizor, komputer, telefon komórkowy czy małego i dużego AGD.

leki homeopatyczneco to jest homeopatiahomeopatia na serceleki homeopatyczne na stawyleki homeopatyczne na trawienie