Strona główna > Artykuły o zdrowiu > Kosmetyki i uroda > Klej do protez - najczęstsze pyt

Klej do protez - najczęstsze pytania

Klej do protez, co powinniśmy wiedzieć?

Protezy zębowe w formie jaką stosuje się dziś, są stosunkowo niedawnym wynalazkiem. Wykonywane są z tworzyw sztucznych i trzeba wiedzieć jak się z nimi obchodzić. Co możemy zrobić dla przedłużenia żywotności naszej protezy i zdrowia jeżeli już będzie nam dane ją nosić? Na pewno na pierwszym miejscu trzeba stosować się do wskazań specjalisty u którego proteza została wykonana, zaleci nam jak dbać, czyścić oraz jak mocować protezę zębową.

Tekst ma na celu przybliżyć pokrótce czytelnikowi zagadnienia związane z klejami do protez. Spróbujmy odpowiedzieć na najczęściej nurtujące nas pytania.

Co to jest klej do protez?

Klej do protez zębowych to środek adhezyjny, specjalne spoiwo używane w celu unieruchomienia i przytwierdzenia protezy do dziąseł i podniebienia. Występuje pod postacią proszku, kremu lub żelu i tworzy miękką warstwę między protezą a częścią jamy ustnej, do której przylega. Nie powinna powodować podrażnienia błony śluzowej lub zaczerwienienia, gdy tak się dzieje należy klej zmienić na nowy po uprzedniej konsultacji ze specjalistą.

Jak używać kleju do protezy zębowej?

Jak nakładać klej do protez? To częste pytanie i jak z każdym nowym produktem, właściwej aplikacji kleju do protez należy się nauczyć. Najważniejsze aby produkt stosować na oczyszczoną protezę zębową w miejscach gdzie przylegać będzie do śluzówki. Metody aplikacji spoiwa bywają przeróżne. Czasem są to równoległe pasy. Innym razem są to elipsy. Wszystko po to, aby klej trzymał jak najlepiej protezę. Nie wolno też przesadzić z ilością, w końcu klej nie powinien dostać się na krawędź protezy. Zapamiętajmy, ile spoiwa zastosowaliśmy, aby następnym razem sprawnie zaaplikować sprawdzoną warstwę kleju. Po aplikacji szybko i zdecydowanie umieścić protezę w jamie ustnej i odczekać około dziesięć sekund. Należy ją lekko docisnąć a gdy zacznie działać ślina, zawarte w kleju substancje zaczną pęcznieć, co pozwoli przykleić protezę do śluzówki oraz dokładnie wypełnić powierzchnię styku.

Należy pamiętać, iż różne produkty mogą mieć nieco odmienne zastosowanie i charakterystykę. W związku z tym należy dokładnie zapoznać się z ulotką produktu lub udać się do naszego stomatologa, który wyjaśni nam jak stosować dany produkt.

Kej do protez, jak długo trzyma?

Wiele czynników się na to składa. Jakość samego spoiwa. Słaby klej zacznie słabnąć już po paru godzinach. Te silniejsze są w stanie nadążyć za naszymi potrzebami nawet cały dzień. Oczywiście proteza przed snem musi zostać usunięta z ust i dokładnie oczyszczona i zakonserwowana na kolejny dzień. Resztki kleju z poprzedniego dnia mogą negatywnie wpłynąć na jakość aplikacji nowej partii. W zależności od tego jak mocny klej do protez stosujemy, powinien zachować swoje właściwości przez 6-12 godzin, to oczywiście również zależy od stylu życia właściciela oraz typu protezy.

Czy klej do protez jest szkodliwy?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, jeżeli stosujemy klej zgodnie z zaleceniami naszego stomatologa, to nie powinniśmy odczuć szkodliwości substancji. Niemniej trzeba pamiętać, że jest to syntetyczna substancja i występują objawy uboczne u części pacjentów. Klej do protez może zwiększyć nasz komfort życia, ale nasze zdrowie jest najważniejsze. Wszelkie zastosowanie takich substancji powinno być bezwzględnie skonsultowane z naszym lekarzem specjalistą. Częstym negatywnym objawem stosowania klejów do protez jest podrażnienie śluzówki dziąseł. Mogą one wysychać, stać się drażliwe, a nawet boleć. Należy wtedy zastanowić się nad wymianą produktu na nowy.

Jak usunąć klej do protez?

Zwykle wystarczy kubek ciepłej wody. Nabierzmy wodę w usta i delikatnie i systematycznie starajmy się, aby wnikała we wszelkie możliwe szczeliny między protezą a podniebieniem. Ciepła woda zacznie rozpuszczać spoiwo, a my w rezultacie będziemy mogli wysunąć protezę z ust. Pamiętajmy, by protezę umieścić w odpowiednim roztworze. Zostaje nam jeszcze zadbanie o dziąsła. Płuczmy je dalej ciepłą wodą. Od czasu do czasu pomagajmy sobie szczoteczką, którą delikatnie usuwajmy nadmiar kleju z dziąseł i podniebienia. Zróbmy to na spokojnie i dokładnie. Nie chcemy przecież czuć kleju, gdy położymy się spać. Do płukania jamy ustnej używamy ciepłej wody ponieważ środki do płukania jamy ustnej mogą powodować podrażnienia i późniejszy dyskomfort w używaniu protezy zębowej.

Czy ten sam klej można stosować do protez częściowych?

Tylko nasz dentysta może zalecić nam odpowiednie w naszym wypadku stosowanie produktów spajających. Samodzielne posługiwanie się kilkoma substancjami nie tylko w przypadku kleju do protez, ale i jakichkolwiek innych medykamentów może zrodzić niechciane objawy i komplikacje.

Podsumowując, kleje do protez są środkami spajającymi protezę z podniebieniem i dziąsłami. Klej można stosunkowo łatwo usunąć. Pamiętać jednak należy o właściwej higienie jamy ustnej oraz o konserwacji protezy. Inaczej możemy poczuć efekty uboczne. Rodzaj spoiwa i jego praktyczne zastosowanie powinno być skonsultowane z naszym stomatologiem. Pełną ofertę oraz ceny klejów do protez zębowych znajdą Państwo w naszej kategorii Kleje do protez

0 Wyniki |
Filtr
Sortuj według:  
Please wait Filtr został załadowany
Kup na raty
Sprawdź opinie
Zabezpiecz zakupy
Bezpieczeństwo
Newsletter
Wysyłka w 24h
Korzyści