suchość oka

suchość oka

Dotyka on coraz większą liczbę ludzi. Szczególnie teraz, kiedy pandemia zamknęła bardzo wielu z nas w domach przy komputerze, pogoda długo nie sprzyjała wychodzeniu na zewnątrz, a o poradę lekarską jest szczególnie trudno. Kogo najczęściej dotyka suchość oka, jak sobie z nią radzić i jak dbać o oczy na co dzień?

Objawy suchego oka

O suchości oka mówimy wtedy, gdy w oczach nie występuje wystarczająca produkcja łez, które w naturalny sposób je nawilżają. Dolegliwość może występować jednorazowo, sporadycznie lub przewlekle.

Najczęstszymi objawami suchości oka są pieczenie, ból, zaczerwienienie, ale również napadowe, nadmierne łzawienie (kiedy oko za bardzo próbuje się bronić przed wysuszeniem), ciągnący się z oka śluz, trudności z czytaniem i pisaniem, niewyraźne widzenie, nieprzyjemne uczucie piasku w oczach, a przy tym niektórzy uskarżają się na tak zwane uczucie ciężkości powiek.

Suchość oka – skąd się bierze?

Mimo tego, że nie płaczemy bez przerwy, łzy są obecne w oku przez cały czas. Ochronny film składa się z trzech warstw: mucynowej, wodnej i lipidowej. Ta pierwsza wyrównuje powierzchnię oka i umożliwia dwóm pozostałym do niego przylegać. Warstwa wodna nawilża oko i dostarcza mu tlen i składniki odżywcze.

Warstwa lipidowa sprawia, że łzy nie wysychają oraz chroni je przed patogenami. Dzięki równomiernemu mruganiu żadna z tych funkcji nie zostaje zaburzona. Skąd więc bierze się suchość oka? Jeżeli film lipidowy jest niewystarczający, łzy zaczynają parować. Gdy przy pierwszych objawach nie podejmiemy działania, może się to przerodzić w problem przewlekły.

Na suchość oka często cierpią osoby, które pracują:

 • w trudnych warunkach środowiskowych, to jest w smogu lub w dymie,
 • przy monitorach ekranowych,
 • w pomieszczeniach ogrzewanych i/lub klimatyzowanych,
 • przy silnym zapyleniu oraz
 • przy częstych zmianach temperatur, przy temperaturze nadmiernie wysokiej lub nadmiernie niskiej.

Do innych czynników ryzyka należy płeć żeńska (ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie), wiek, uprzednia laserowa korekcja oczu oraz przyjmowanie niektórych leków.

krople na suche oczy

Zespół suchego oka – leczenie apteczne

Obecnie w aptekach można znaleźć całą masę preparatów na suchość oka, jednak skąd wiadomo, które z nich będą najodpowiedniejsze? Czym kierować się przy wyborze tak zwanych sztucznych łez? Szeroko dostępne krople na suche oko zawierają składniki przede wszystkim nawilżające, czym przynoszą szybką ulgę w nieprzyjemnych dolegliwościach. Podstawowym komponentem, który spotyka się w tego typu produktach, jest kwas hialuronowy. Jest on bezpieczny w stosowaniu, ponieważ występuje w organizmie i wiąże cząsteczki wody. Zdarza się jednak, że pomimo optymalnej ilości hialuronianu sodu w kroplach, oko może nadal źle na nie reagować. Co wtedy?

Jeżeli mamy do czynienia z wyjątkowo wrażliwymi oczami, warto wybrać krople nawilżające do oczu bez konserwantów, ponieważ często to właśnie one wywołują reakcje nadwrażliwości. Są one przeznaczone dla alergików oraz tych, którzy muszą unikać substancji konserwujących.

Innym składnikiem, który bardzo dobrze nawilża oko, jest trehaloza. Jest ona dwucukrem, który obecnie stosowany jest właśnie w wyrobach medycznych i specjalistycznych kosmetykach. Działa podobnie jak nasz własny naturalny czynnik nawilżający i takie też ma właściwości. Nawilżające krople do oczu z trehalozą wzbogacone są dodatkowo o właściwości antyoksydacyjne i zapobiegają podrażnieniom. Jeżeli preparaty w formie kropli nie przynoszą spodziewanych efektów, może być potrzebne zastosowanie maści i żelu, które różnią sie od nich konsystencją. W ostateczności warto udać się do lekarza okulisty, który zbada oko i doradzi najlepszą kurację.

Zespół suchego oka – domowe sposoby

Jest kilka technik wspomagania swoich oczu w leczeniu. Kilka domowych sposobów poza kroplami i maściami z pewnością wspomoże cały proces. Na przykład, podczas pracy przy komputerze można:

 • upewnić się, że monitor ma odpowiedni poziom jasności. Zależy on nie tylko od naszych własnych preferencji, ale od rodzaju i poziomu oświetlenia w pomieszczeniu,
 • odpowiednio zorganizować swoje stanowisko pracy,
 • regularnie odwracać wzrok w stronę okna, aby skupić wzrok na trójwymiarowym otoczeniu,
 • dobrze wietrzyć pomieszczenie, w którym się przebywa, gdyż dostęp świeżego powietrza jest niezwykle ważny dla zachowania warstwy lipidowej oka,
 • zakładać szkła okularowe ze specjalnym filtrem światła niebieskiego,
 • regulować mruganie. Raz na jakiś czas można wykonać ćwiczenie polegające na intensywnym mruganiu przez dziesięć sekund. Pozwoli to na powrót nawilżyć oko, które zostało przesuszone przez patrzenie w monitor.

Z powodu charakteru pracy coraz większej liczby Polaków (komputer, komórka, tablet), warto również rozważyć ograniczenie ekspozycji na monitor. Można na przykład pozwolić sobie na przeczytanie tradycyjnej książki lub słuchanie audiobooka zamiast regularnego korzystania z czytników książek i gazet. Dieta ma również ogromne znaczenie. Nawilżenie organizmu od środka, a więc spożywanie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe dla zdrowia oczu. Zamiast wysoko przetworzonego śmieciowego jedzenia, które łatwo zamówić w dostawie, powinniśmy postawić na jadłospis bogaty w witaminy i minerały. Wtedy oko ma większą szanse na odżywienie.

Jeżeli suchości oka towarzyszą inne dolegliwości, na przykład nadmierne zmęczenie oczu, również można wspomóc się domowymi sposobami. Jednym z bardziej znanych i niekłopotliwych trików jest okład z herbaty. Torebkę lub fusy parzymy na bardzo mocny napar, studzimy, a następnie nasączamy waciki, które potem kładziemy na zamknięte powieki. Ważne jednak, aby herbata była najzwyklejsza czarna, tj. bez aromatów i dodatków.