niewydolność żylna nóg

Przewlekła niewydolność żylna, czyli jak ją rozpoznać i leczyć? Kto najczęściej na nią choruje?

,

niewydolność żylna nóg

Z początku pojawiają się drobne pajączki widoczne przez skórę, z czasem zaczynamy odczuwać ból w nogach. Po długotrwałym leżeniu mamy problem z „rozruszaniem się” i z chodzeniem. To tylko niektóre objawy choroby, na którą cierpi ogromna liczba Polaków. Czym jest przewlekła niewydolność żylna, dlaczego na nią zapadamy i jak możemy sobie z nią poradzić?

Niewydolność żylna kończyn dolnych – na czym polega?

Krew zaopatruje organizm we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, krążąc w obiegu tętniczym i żylnym. Żyła tak jest zbudowana, aby umożliwiać jak najskuteczniejsze przepuszczenie tego życiodajnego płynu do komórek. Służą do tego między innymi zastawki. Gdy nie działają one prawidłowo lub są uszkodzone, krew się cofa i napiera na naczynie krwionośne. W rezultacie przepływ się uwstecznia i tworzą się żylaki. Z początku uwagę zwraca nieestetyczny charakter tego schorzenia, jednak przy pierwszych oznakach warto wziąć sprawy w swoje ręce i zwrócić się do lekarza odpowiedniej specjalizacji. Wynika to z tego, że pierwsze objawy nie cofną się same z siebie, a degeneracja będzie tylko postępować.

Naczynia krwionośne z natury są elastyczne, dlatego utrzymywane w zdrowiu są w stanie wytrzymać bardzo silny nacisk. Kiedy ta elastyczność zostaje nadwyrężona, do czynienia mamy z wystąpieniem pierwszych objawów niewydolności żył. Niektóre leki na tę chorobę (jak Cyclo 3 fort) ukierunkowane są właśnie na uelastycznienie naczyń, gdyż zawierają przeciwzapalny ekstrakt z ruszczyku kolczastego. Zawiera on saponiny, które zwężają światło naczynia krwionośnego i wzmacniają jego ścianki.

Jakie jeszcze znamy objawy niewydolności żylnej nóg? Z początku polegają one na subiektywnym odczuciu ciężkości dolnych kończyn oraz ich bólu, które z reguły ustępują po wykonaniu prostych ćwiczeń bądź krótkiego spaceru. Niekiedy zdarzają się również nocne skurcze mięśni łydek, poczucie „poruszania się” żył, a także obrzęki od stóp do kolan.

Niewydolność żylna nóg – kto jest szczególnie narażony?

Istnieje szereg czynników ryzyka tego schorzenia. Należą do nich m.in. płeć żeńska, otyłość i duża nadwaga, długotrwałe siedzenie lub stanie, terapia hormonalna, uwarunkowania rodzinne, ciąża, oraz wady postawy i palenie tytoniu. Kobiety, szczególnie w ciąży i w trakcie przyjmowania doustnej antykoncepcji bądź terapii zastępczej są szczególnie narażone na wystąpienie niewydolności żylnej kończyn dolnych ze względu na ich gospodarkę hormonalną, a konkretnie estrogeny i progesteron. Uwarunkowania genetyczne nie pomagają, dlatego, jeśli rodzice również mieli żylaki, panie powinny szczególnie zwrócić na to uwagę.

Nadmierna tkanka tłuszczowa, szczególnie w obrębie brzucha, również nie pozostaje bez wpływu na powstawanie żylaków. Wzmożone ciśnienie w jamie brzusznej utrudnia swobodny przepływ krwi z nóg, przez co dochodzi do obiegu wstecznego. Dieta obfita w tłuszcze nasycone oraz cukry proste, a także brak aktywności fizycznej, osłabiają stan naczyń krwionośnych.

leki na niewydolność żylną

Przewlekła niewydolność żylna – jak się ją diagnozuje?

Najlepszym sposobem na wczesną diagnozę przewlekłej niewydolności żylnej jest wykonanie badania USG kończyn dolnych metodą Doppler. Lekarz radiolog jest w stanie na podstawie obrazu ocenić, jak przebiega obieg krwi i czy w którymkolwiek miejscu jest on zaburzony. Obecnie aparaty do badania ultrasonograficznego są tak dokładne, że można z całą pewnością stwierdzić, że choroba występuje w jej bardzo wczesnym stadium. Na tym etapie lekarz może prewencyjnie włączyć leki na krążenie (np. Phlebodia 600), aby nie dopuścić do postępu choroby. Jedną z substancji, które znajdują się w lekach na usprawnienie obiegu krwi, jest diosmina, która wspomaga drenaż limfatyczny i tym samym ogranicza obrzęk naczyń krwionośnych.

Z problemem uczucia ciężkości nóg, szczególnie jeśli należymy do którejkolwiek z grup ryzyka, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który może zbadać stan skóry i skierować pacjenta na badania. Jednak coraz bardziej rozwijającą się specjalizacją medyczną jest flebologia i właśnie do takiego lekarza można również udać się po poradę. Flebolog zajmuje się chorobami układu żylnego oraz specjalistycznym ich leczeniem.

Żylaki i proste sposoby na ich profilaktykę

Nawet jeśli dotykają nas wskazania do zachorowania, można zminimalizować ryzyko wystąpienia przewlekłej niewydolności żylnej. Zdrowy tryb życia to absolutna podstawa, nie powinno w nim więc zabraknąć umiarkowanej aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diety. Jeżeli ktoś już zażywa suplementy i leki na krążenie z powodu innych dolegliwości oraz w ramach profilaktyki, warto aby wspomógł swój organizm właśnie sportem i odpowiednim jadłospisem. Podczas pracy siedzącej należy przynajmniej raz na godzinę wstać i pochodzić przez parę minut, chociażby w miejscu. Pod biurkiem warto mieć specjalną podstawkę pod nogi, dzięki której stopy będą uniesione. Jeżeli praca jest głównie stojąca, można sobie pomóc, wykonując proste ćwiczenia, np. naprzemienne zginanie i prostowanie nóg lub krążenie stopami. Można również, jeżeli to możliwe, zrezygnować z noszenia butów na wysokim obcasie lub całkowicie płaskich.

Leki na niewydolność żylną a leczenie operacyjne

Jednym z bardziej zachowawczych sposobów na leczenie żylaków jest włączenie leków na niewydolność żylną. Bardzo często opierają się one na naturalnych składnikach, które bogate są w substancje wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych. Przykładowo Antistax extra tabletki zawierają suchy ekstrakt z liści winorośli, który bogaty jest w naturalne flawonoidy. Te z kolei znane są z tego, że wspomagają przepływ krwi w żyłach.

Lekarz chirurg albo flebolog mogą również zalecić inną formę terapii niewydolności żył. Do leczenia małoinwazyjnego należy wspomniana już farmakoterapia oraz noszenie specjalistycznej odzieży uciskowej. Leczenie zabiegowe może polegać na laseroterapii, minifleboktomii, klasycznej operacji żylaków czy skleroterapii. Każde z nich obarczone jest jednak konkretnymi wskazaniami i przeciwwskazaniami, dlatego ostatecznie to lekarz kierujący podejmuje decyzję odnośnie do metody przeprowadzenia kuracji.

leki na żylakilioton 1000diohespan maxrostil tabletkiaescin tabletki