kaszel

Kaszel: jak go rozróżnić i leczyć?

,

Kaszel może być zarówno problemem okresowym, jak i całorocznym. Jego przyczyny mogą wydawać się niejasne, szczególnie, gdy nie ma sezonu typowo infekcyjnego. Na jego powstanie wpływ mogą mieć wirusy, bakterie, zanieczyszczone klimatyzatory i alergie. Warto zauważyć, że sam w sobie jest naturalną reakcją organizmu na chorobę lub brudne powietrze, ale w formie przewlekłej często świadczy o dużo poważniejszych dolegliwościach. Czym się różni mokry od suchego kaszlu i jakimi sposobami je leczyć?

Mokry kaszel

Na pierwszy rzut oka, kaszel mokry łatwo rozpoznać, gdyż w jego przypadku występuje gęsta wydzielina. Zwany również produktywnym, kaszel mokry ma za zadanie uwolnić dolne drogi oddechowe od infekcji. Tłumienie go może nie tylko mijać się z celem, ale wręcz przeszkadzać w wyleczeniu. Jeżeli śluz zabarwiony jest na żółto lub zielono, może to świadczyć o infekcji bakteryjnej i wtedy konieczna jest wizyta u lekarza.

Jak leczyć kaszel produktywny? Środki dostępne bez i na receptę działają rozrzedzająco na wydzielinę, dzięki czemu łatwiej się ją wykrztusza. Najczęściej tego typu wykrztuśny syrop na kaszel mokry i tabletki mogą być stosowane do godziny 16:00 ze względu na działanie nasilające objawy.

W aptekach znajdziemy preparaty zawierające naturalne wyciągi, bardzo skuteczne przy pierwszych objawach. Tymianek, prawoślaz, dziewanna i babka lancetowata nawilżają gardło, leczą podrażnienia i umożliwiają systematyczne wydalanie flegmy. Są dostępne w formie soków, herbat i syropów.
preparaty na kaszel

Kaszel suchy

W odróżnieniu od mokrego, kaszel suchy charakteryzuje się brakiem wydzieliny oraz uczuciem drapania i swędzenia w gardle. Jest reakcją organizmu na przesuszone powietrze oraz wirusy, które co prawda nie powodują ropnej wydzieliny, ale prowadzą do uszkodzenia nabłonka. W takim przypadku nawet oddychanie może powodować nieprzyjemne doznania i ból. Co ważne, naturalnym i dobrym objawem jest, jeżeli kaszel nieproduktywny przechodzi w mokry. W ten sposób organizm samoistnie pozbywa się wirusów i bakterii. Jeżeli to nie następuje ani nie widać poprawy, należy udać się do lekarza, aby znalazł właściwą przyczynę kaszlu.

Domowe sposoby na kaszel mogą pomóc w przypadku zarówno mokrego i suchego. Syrop z cebuli działa nawilżająco na nabłonek, przez co neutralizuje objawy kaszlu takie jak ból, swędzenie i pieczenie. Preparaty z tymianku mają działanie wykrztuśne, dlatego roślina ta często dodawana jest do syropów. Nawilżanie powietrza, parowe kąpiele z dodatkiem olejków oraz inhalacje na kaszel z soli fizjologicznej mają za zadanie wspomożenie organizmu w naturalnym oczyszczaniu z infekcji.

Kaszel – warto pamiętać

Nie każdy kaszel świadczy o infekcji. Zdarza się, że klimatyzatory, suche powietrze albo jedzenie wywołują u nas reakcje, które objawiają się kaszlem. Przy pierwszych symptomach wystarczy obserwować, czy i jaka wydzielina jest wykrztuszana i czy następuje po tym poprawa. Ma to szczególne znaczenie u dzieci, u których uporczywy kaszel może świadczyć zarówno o niewinnym podrażnieniu, jak i o zagrażającej życiu alergii.

Niewinny syropek może okazać się zabójczy, jeżeli łączony jest niewłaściwie z innymi lekami. Na przykład, osoby przyjmujące przewlekle środki z kwasem acetylosalicylowym powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty przed wyborem właściwego środka przeciwkaszlowego, aby uniknąć interakcji lub przedawkowania składników aktywnych. W takim wypadku lekarz powinien ustawić indywidualną kurację na tę dolegliwość.

Zdarza się, że nawet po leczeniu antybiotykami i zwalczeniu infekcji, suchy kaszel utrzymuje się do kilku tygodni. Może to być spowodowane stanem zapalnym błony śluzowej lub jej podrażnieniem w czasie leczenia. Można te objawy złagodzić preparatami nawilżającymi błonę śluzową, np. tabletkami do ssania zawierającymi porost islandzki. Aby upewnić się, że leczenie było skuteczne, należy poradzić się lekarza.

Co, jeśli wraz z kaszlem pojawi się katar? Sprawdź tu.

herbata na kaszelcukierki na kaszelsyrop przeciwkaszlowy dla dziecitabletki na kaszelkrople na kaszel