jak objawia się rwa kulszowa

Jak objawia się rwa kulszowa i jak sobie z nią poradzić?

, , ,

jak objawia się rwa kulszowa

Rwa kulszowa (od łacińskiego ischias) potocznie nazywana „korzonkami”, to intensywny ból, który promieniuje od odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa i dociera aż do stopy. Ból pojawia się w okolicach unerwionych przez nerw kulszowy, który jest najdłuższym nerwem w ciele człowieka. Rwie kulszowej może towarzyszyć osłabienie siły mięśniowej lub drętwienie i mrowienie bolesnego odcinka. Ból może pojawić się w jednej nodze lub obu kończynach.

Rwa kulszowa – przyczyny

Główną przyczyną pojawienia się rwy kulszowej jest ucisk na korzenie nerwowe przez zwyrodniały krążek międzykręgowy, który potocznie jest nazywany dyskiem. Proces degeneracji krążków międzykręgowych może rozpocząć się już około 20. roku życia i wraz z wiekiem przybierać na sile, powodując dyskopatię. Rwę kulszową mogą również powodować zwyrodnienia stawów, miejscowe stany zapalne, urazy, przeciążenie kręgosłupa — na przykład od ciężkiej pracy fizycznej, choroby zakaźne, cukrzyca oraz zmiany nowotworowe. Atak rwy kulszowej może pojawić się również u osób pracujących za tak zwanym biurkiem, ponieważ siedzący tryb życia osłabia mięśnie brzucha oraz pleców, które nie mogą utrzymywać kręgosłupa w prawidłowej pozycji, przez co dyski wysuwają się i powodują dyskomfort.

Rwa kulszowa – objawy

Podstawowym objawem rwy kulszowej jest promieniujący ból, który zaczyna się w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa i przechodzi niżej przez pośladek, tylną część uda, łydkę i dociera aż do stopy. Ból może pojawić się nagle lub narastać stopniowo. Zazwyczaj jest tak intensywny, że utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Delikatne ruchy kręgosłupa spowodowane przez kichnięcie czy ostrożne stąpanie po ziemi, mogą spowodować nasilenie objawów bólowych.

Rwa kulszowa w niektórych przypadkach powoduje mrowienie i drętwienie, w tym samym miejscu, co dolegliwości bólowe.

Są również sytuacje, gdzie osoby zmagające się z rwą kulszową mają problem z prostowaniem i zginaniem stopy.

Leczenie rwy kulszowej jest uzależnione od przyczyny jej pojawienia się. Zwykle zaleca się unikanie aktywności, które mogłyby być przyczyną bólu, stosuje się również leki przeciwbólowe oraz odpowiednio dobraną terapię manualną u fizjoterapeuty.

Rwa kulszowa – jak zapobiegać?

Aby uniknąć rwy kulszowej, należy zadbać o zdrowie swojego kręgosłupa. Podstawą profilaktyki w tym zakresie jest aktywność fizyczna. Można wykonywać proste ćwiczenia na ból pleców w domu lub chodzić na zajęcia sportowe, ważne, aby się ruszać, bo nasz kręgosłup jest do tego stworzony. Ból pleców nasilający się podczas siedzenia jest sygnałem od naszego kręgosłupa, że za mało się ruszamy. Postawmy na proste aktywności, które będą sprawiały nam przyjemność. Sport nie jest dla nas? To może spacer z przyjaciółką lub mężem? Dzięki temu zwiększymy ilość kroków, a nasz kręgosłup zostanie zadbany. Podczas pracy przed komputerem róbmy sobie krótkie przerwy na rozciąganie, dzięki temu rozluźnimy spięte mięśnie. Zadbajmy też o odpowiednio ustawiony monitor, biurko i krzesło. Ergonomia pracy ma ogromne znaczenie dla zdrowia naszego kręgosłupa.

Osoby wykonujące prace fizycznie powinny podnosić ciężary na ugiętych kolanach, mając przy tym wyprostowane plecy. Ważne jest też to, aby obciążenie było równomiernie rozłożone.

Dobrą praktyką są też profilaktyczne wizyty u specjalistów, aby rwa kulszowa nie pojawiła się ponownie.

Polecane produkty