Konturowanie twarzy na mokro – makijażowy hit czy kit?

,

konturowanie twarzy na mokro

Jeszcze kilka lat temu bardzo popularnym trendem makijażowym było tak zwane konturowanie na mokro. Umożliwiało sprawne wyeksponowanie najbardziej korzystnych cech i rysów twarzy, przy jednoczesnym optycznym zakryciu tych, które niekoniecznie dodają urody. Choć dzisiaj raczej stawiamy na naturalność w makijażu, do konturowania na mokro warto powrócić w sytuacjach, gdy makijaż powinien być trwały i nie migrować, np. podczas przyjęć. Czym jest i jak go wykonać?

Konturowanie na mokro – czas, koszt, potrzebne przyrządy

Ta część makijażu, którą nazywamy konturowaniem na mokro wprawnym makijażystom i kobietom z nim obeznanym nie zajmuje zbyt dużo czasu. Wprawna ręka i doświadczenie, a także dobra znajomość rysów i anatomii swojej twarzy grają tu niebagatelną rolę. Cały proces, zanim zabierzemy się za dalsze etapy makijażu, może trwać od kilku do kilkunastu minut.

Do konturowania na mokro najlepiej wykorzystać sprawdzone pędzle lub gąbki – w zależności od osobistych preferencji i rodzaju użytych kosmetyków. Niekiedy można wykorzystać swoje palce, ale nie poleca się nakładania wszystkich kosmetyków w ten sposób, z uwagi właśnie na poświęcony temu czas i higienę.

Pod względem użytych narzędzi nie trzeba inwestować dużych pieniędzy w wiele narzędzi, ale zdecydowanie liczy się jakość. Pędzle zbyt miękkie nie nałożą kosmetyku równomiernie oraz „zjedzą” dużą jego część, przez co dużo produktu się zmarnuje. Zbyt twarde włosie będzie naruszać już nałożony kosmetyk, przez co nie uzyskamy ładnego efektu.

Wielu paniom najlepiej sprawdzają się gąbki typu blender. Dobrej jakości, o właściwym stopniu twardości, kosztują już nawet 20 złotych i zapewniają ładny, naturalny efekt. Jeśli wolimy pędzle, dobrze sprawdzi się tak zwany „flat top” czyli o płaskiej powierzchni włosia, nie ścinany w żadną stronę.

Konturowanie na mokro – produkty

Do konturowania na mokro potrzebujemy kilku kosmetyków:

  • podkładu w wybranym przez siebie odcieniu
  • korektora o odcieniu ton jaśniejszym od podkładu
  • różu
  • bronzera w tonacji ciepłej, chłodnej lub neutralnej
  • rozświetlacza o pożądanej zawartości drobinek.

Przy konturowaniu na mokro stosuje się raczej pudry transparentne, aby zachować efekt kosmetyków konturujących i nie zmieniać ich odcienia.

Jak konturować twarz na mokro?

Pierwotnym zadaniem konturowania na mokro było i jest wyeksponowanie najlepszych cech swojej twarzy i „schowanie” tych, które według nas nie są zbyt atrakcyjne. Dlatego musimy pamiętać, że nie ma jednego niezawodnego nań wzoru, ponieważ rysy każdej twarzy są inne. Nie starajmy się więc powtarzać dokładnie tych samych schematów, które widzimy u innych, np. celebrytek, ponieważ to, co tak dobrze sprawdza się u nich, niekoniecznie będzie odpowiednie dla nas.

Konturowanie zaczynamy od pielęgnacji. Kosmetyki mokre lub kremowe nie będą dobrze prezentować się na skórze przesuszonej czy wymagającej odżywienia. Zanim więc zaczniemy konturować, skupmy się na podaniu skórze tego, czego tak naprawdę potrzebuje, a to wymagać może nieco czasu. Warto więc pomyśleć o tym zawczasu.

Czy stosować bazę pod makijaż? Tak, jeśli nasza skóra ją toleruje. Zadaniem bazy jest wyrównanie struktury skóry, by podkład ładnie na niej wyglądał i zwiększenie przyczepności kosmetyków kolorowych.

Po nałożeniu bazy przystępujemy do faktycznego makijażu. Podkład nakładamy ruchamy wklepującymi lub posuwistymi, w zależności od preferowanej techniki, pędzlem o płaskim włosiu lub gąbeczką. Pędzel można lekko zwilżyć, dzięki czemu włosie wchłonie mniej produktu. Gąbeczkę należy porządnie zmoczyć, by podwoiła swój rozmiar, a następnie dobrze odsączyć, by była wilgotna, lecz nie mokra. Będzie wtedy miększa i lepiej rozprowadzi produkt.

Po wchłonięciu podkładu nakładamy bronzer. Podstawową zasadą jest ta mówiąca, że bronzer ląduje tam, gdzie naturalnie pada cień, podczas gdy korektor – tylko tam, gdzie naturalnie pada światło. Możemy ją odrobinę zmodyfikować, np., jeśli same chcemy pewne elementy wyodrębnić, ale przesada w tym zakresie może wyglądać groteskowo.

Najlepiej bronzer nałożyć delikatnie pod kośćmi jarzmowymi, na podbródek, a przy wysokim czole również w miejscach po bokach linii włosów. Natężenie odcienia można budować, więc warto rozpocząć delikatnie. Tak samo postępujemy w przypadku korektora, którym maskujemy lub rozjaśniamy cienie i nierówności w kolorycie.

Róż nakładamy tak samo jak sypki, jednak powinnyśmy to zrobić osobnym pędzlem lub gąbką, by nie mieszać kolorów. Ciekawym trikiem jest zastosowanie szminki w odcieniu tym samym, jaki zostanie użyty na usta.

Rozświetlacz w płynie nakłada się delikatnie już po aplikacji pudru. Można to zrobić palcem lub gąbeczką, raczej nie pędzlem, bo można naruszyć strukturę makijażu. Rozświetlacz wybieramy jednak umiejętnie – im większe drobinki, tym bardziej wyrazisty efekt, który może podkreślać nierówności skóry poprzez odbijające się w nich światło.

Zalety konturowania na mokro

Największymi zaletami konturowania na mokro są z pewnością: precyzja, jaką można uzyskać za pomocą gąbeczki i możliwość blendowania produktu w miejscu, gdzie przypadkowo nałożymy go zbyt dużo. Unikamy w ten sposób plam, które brzydko by wyglądały w końcowym makijażu.

Polecane produkty

Konturowanie twarzy na sucho – czym się różni od mokrego?

Konturowanie suche od mokrego różni się rodzajem użytych kosmetyków i etapem, w którym tego konturowania dokonujemy. Mokre odbywa się przed nałożeniem pudru, a suche – po nim. Wiele osób, uważa, że konturowanie na sucho wymaga większej wprawy w makijażu, ponieważ ewentualne plamy trudniej rozblendować, jeśli kosmetyk suchy osiadł już na skórze.

Jak konturować na sucho?

Skórę przygotowujemy w ten sam sposób – pielęgnacja przede wszystkim. Podkład i korektor nakładamy również w dokładnie tak samo. Różnica polega na tym, że następne kosmetyki kolorowe nakładamy dopiero po aplikacji pudru. Umiejscowienie bronzera, różu i rozświetlacza suchego opiera się na tej samej zasadzie, jak w przypadku kosmetyków kremowych lub płynnych. Kosmetyki te nakładamy pędzlami, ruchami delikatnie posuwistymi.

Konturowanie na sucho – produkty

Do konturowania na sucho potrzebujemy podkładu i korektora płynnego, w sztyfcie lub kremowego. Reszta kosmetyków już ma formę suchą lub sypką: puder, róż, bronzer i rozświetlacz. Nie musimy korzystać z jednej marki, u wielu osób doskonale sprawdzają się różne linie i brandy.