alergia wiosenna

Alergia wiosenna – jak łagodzić jej objawy?

alergia wiosenna

Wiosenny odpoczynek na świeżym powietrzu nie dla wszystkich bywa przyjemny. Okres intensywnego pylenia roślin u alergików powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Alergia wiosenna to rodzaj alergii sezonowej, która wywołuje charakterystyczne objawy takie jak wodnisty i obfity katar czy łzawienie oczu. W jakie preparaty warto zaopatrzyć domową apteczkę, aby skutecznie sobie z nimi radzić?

Objawy alergii wiosennej

Przyczyną wiosennej alergii są pyłki roślin unoszące się w powietrzu, na które organizm reaguje nadwrażliwością. Obecne w powietrzu alergeny traktowane są jak zagrożenie, którego jak najszybciej trzeba się pozbyć. W rezultacie pojawiają się dolegliwości ze strony układu oddechowego, narządu wzroku czy gardła. Występować może m.in.:

  • katar, kichanie, alergiczny nieżyt nosa,
  • łzawienie i swędzenie oczu, zaczerwienienie, opuchnięcie i podrażnienie oczu
  • uczucie drapania w gardle, podrażnienie błony śluzowej gardła, kaszel alergiczny.

Duży stopień nasilenia objawów może doprowadzić do zatkania nosa i bóli głowy. Z czasem objawy alergii wiosennej niekorzystnie wpływają na codzienne funkcjonowanie i przekładają się na problemy w innych sferach życia. Utrudniają zasypianie, powodują zmęczenie i osłabienie w trakcie dnia, prowadzą do problemów z koncentracją. Występowanie uczulenia na pyłki zwiększa też ryzyko zachorowania na astmę.

Alergia sezonowa – jak się do niej przygotować? Leki przeciwhistaminowe

Do najpowszechniej stosowanych preparatów, które hamują objawy alergii, należą środki blokujące receptory histaminowe. To właśnie wytwarzana przez organizm histamina odpowiada za powstawanie reakcji alergicznej w odpowiedzi na kontakt z alergenem. Popularne leki na alergię bazują na takich substancjach aktywnych jak m.in.: cetyryzyna (np. Allertec WZF, Zyrtec UCB, Cetirizin Hexal), feksofenadyna (np. Allegra), loratadyna (np. Claritine Allergy, Lorano). Ich działanie ogranicza występowanie uciążliwych dolegliwości i przywraca komfort podczas codziennego funkcjonowania.

Leki przeciwhistaminowe zaleca się brać już na około 7-14 dni przed przewidywanym wzrostem stężenia danego alergenu w powietrzu. W ramach działań profilaktycznych warto więc zapoznać się z tzw. kalendarzem pylenia. Każdego roku publikowane są w nim informacje o tym, w jakim przedziale czasu oraz w których regionach pylenie roślin będzie najbardziej intensywne. W Polsce wiosną można spodziewać się intensywnego pylenia przede wszystkim drzew takich jak: olcha, brzoza, topola, dąb. Kalendarz pylenia ma zastosowanie dla osób, które wiedzą na jaki rodzaj alergenu są uczulone. Pozwalają to zdiagnozować testy alergiczne wykonywane w gabinecie alergologa.

Leki na alergię sezonową: spraye do nosa i krople do oczu

Leczenie objawowe to jeden z najpowszechniejszych sposobów radzenia sobie z alergią sezonową. Wybór odpowiednich preparatów zależy od rodzaju i natężenia dolegliwości.

Woda morska i sól fizjologiczna

Jedną z najpowszechniejszych dolegliwości występujących u alergików jest alergiczny nieżyt nosa. Alergeny przylegają do błony śluzowej nosa, dlatego należy pamiętać o jego regularnym oczyszczaniu, w czym doskonale sprawdzą się zarówno woda morska jak i sól fizjologiczna.

Sól morska w sprayu nawilża błonę śluzową nosa i łagodzi stan zapalny. W ten sposób pomaga usunąć alergeny z dróg oddechowych i ułatwić swobodne oddychanie. Działa także nawilżająco, dzięki czemu błona śluzowa nosa może lepiej pełnić swoje funkcje ochronne.

Na zatkany nos stosuje się także inhalacje z wykorzystaniem roztworu soli fizjologicznej. Ich działanie rozluźnia zalegający śluz i pomaga w udrożnieniu zarówno zatok jak i nosa. Kiedy jednak domowe sposoby nie przynoszą efektów, trzeba sięgnąć po mocniejsze środki.

Preparaty zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa i kortykosteroidy

W walce z zatkanym nosem sprawdzają się środki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej. Działają intensywniej niż woda morska, jednak przy długotrwałym stosowaniu mogą uzależniać, co w rezultacie prowadzi do utrzymywania się nieżytu nosa. Działanie tego typu środków obkurcza rozszerzone w wyniku reakcji alergicznej naczynia krwionośne i ułatwia oddychanie. Tabletki doustne lub krople do nosa mogą zawierać substancje czynne takie jak pseudoefedryna czy oksymetazolina.
Ostry alergiczny nieżyt nosa pomagają leczyć stosowane miejscowo kortykosteroidy. Spraye do nosa o tego typu działaniu łagodzą stan zapalny wywołany reakcją organizmu na kontakt z alergenem.

Krople do oczu

Nawilżające krople do oczu znane jako sztuczne łzy kojarzą się przede wszystkim z zespołem suchego oka, ale są również pomocne dla alergików. Najczęściej występuje w nich kwas hialuronowy, który zapewniając długotrwałe nawilżenie, jednocześnie zapobiega przenikaniu do oczu alergenów z powietrza. Niezbyt intensywne łzawienie czy swędzenie oczu pomaga również złagodzić regularne oczyszczanie ich przy pomocy ampułek soli fizjologicznej. W sprzedaży dostępne są krople o działaniu przeciwhistaminowym. W przypadku utrzymujących się objawów alergii sezonowej ze strony narządu wzroku, zastosowanie tego typu preparatów bezpośrednio do oczu przynosi ulgę szybciej niż przyjmowanie ich doustnie.

Alergia sezonowa – jak ograniczyć dolegliwości?

Unikanie kontaktu z alergenami to podstawowy sposób leczenia każdej alergii. Niestety w przypadku uczulenia na pyłki traw, drzew i roślin bardzo trudny w realizacji. W okresie pylenia określonych roślin trudno całkowicie uchronić się przed kontaktem z czynnikiem alergizującym, istnieją jednak sposoby na alergię, które pozwalają wyraźnie go ograniczyć. Do swojej codziennej rutyny warto więc wprowadzić kilka zasad:

  • Po powrocie do domu zmień ubranie, a najlepiej weź także prysznic.
  • Alergeny mogą przenosić się na włosach. Dlatego staraj się upinać je z dala od twarzy i możliwie często myć – nawet codziennie.
  • Zamień soczewki na okulary. Jeśli nie korzystasz z okularów na co dzień, zacznij nosić na zewnątrz okulary przeciwsłoneczne.
  • Stężenie pyłków w powietrzu maleje po deszczu. To dobry czas na spacer lub przewietrzenie mieszkania.
  • Intensywność pylenia roślin wzrasta nie tylko w określonym czasie, ale także w konkretnych regionach. Weź to pod uwagę planując weekendowe wyjazdy.

Jedynym sposobem leczenia alergii sezonowej, który pozwala uzyskać trwałe rezultaty jest odczulanie. Swoista immunoterapia prowadzona przez alergologa pozwala wpłynąć na organizm, aby przestał w sposób nadwrażliwy reagować na konkretne alergeny. Również leczenie objawowe warto omówić z lekarzem, który w przypadku silnych dolegliwości może przepisać leki na alergię dostępne wyłącznie na receptę.