czy przed badaniem krwi można zażyć leki

Czy przed badaniem krwi można zażyć leki?

,

czy przed badaniem krwi można zażyć leki

Zaleca się, aby przed wykonaniem jakichkolwiek badań krwi lub moczu nie zażywać żadnych leków. Jeśli to możliwe i pacjent może sobie na to pozwolić, powinien z tym poczekać na moment po pobraniu.

Na przykład w przypadku panelu badań tarczycowych z krwi, zażywanie lewotyroksyny w dzień badania może zaburzać wyniki TSH, ft3 i ft4. Dlatego najlepiej badania wykonać 24 godziny po zażyciu ostatniej dawki.

Przybycie na badania na czczo nie oznacza, że wystarczy nie jeść śniadania. U pacjenta powinno minąć przynajmniej 12 godzin od ostatniego posiłku (wyjątek stanowią małe dzieci), przed pobraniem nie pijemy również kawy ani herbaty. Dozwolona jest tylko woda, bez cytryny, bez słodzików. Pacjent powinien przyjść do laboratorium lub punktu pobrania po kilkugodzinnym wypoczynku. Z tego względu zaleca się umawiać na badania w godzinach porannych, chyba że rytm pracy u pacjenta jest inny i pozwala na zachowanie takich samych warunków w godzinach popołudniowych (np. praca zmianowa).

Jeżeli zażywamy leki, które muszą być bezwzględnie przyjmowane zawsze o tej samej porze, należy o tym poinformować lekarza zlecającego badanie, by doradził nam, jaki schemat będzie dla nas najkorzystniejszy. Do takich preparatów należą np. leki antyretrowirusowe stosowane w terapii wirusa HIV. W tym przypadku zachowanie dokładnie tej samej godziny przyjmowania leku jest niezwykle ważne.