zastosowanie rumianku

Zastosowanie rumianku – na trawienie, sen, skórę i włosy

,

zastosowanie rumianku

Działa relaksująco i nasennie, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego oraz trawiennego – rumianek to jedno z ziół o szerokim spektrum działania leczniczego. Co więcej, zastosowanie rumianku wykorzystywane jest także w kosmetyce. W jakich sytuacjach warto sięgnąć po rumianek?

Działanie rumianku na układ trawienny

Problemy trawienne to jeden z najpopularniejszych obszarów zastosowań właściwości rumianku. Napar z rumianku pomaga m.in. na skurcze brzucha, biegunki oraz kolki, łagodzi także objawy zespołu jelita drażliwego. Olejki eteryczne zawarte w rumianku działają wiatropędnie, rozbijają gazy gromadzące się w przewodzie pokarmowych, redukując wzdęcia i powodowany nimi dyskomfort. Pobudzają także wydzielanie enzymów trawiennych i pomagają walczyć z niestrawnością. Kwiat rumianku działa ponadto rozluźniająco na mięśnie gładkie, dzięki czemu sprawdza się jako środek na bóle brzucha powodowane silnym napięciem mięśni lub uciskiem. Może zmniejszyć również stopień nasilenia bóli menstruacyjnych.

Po preparaty na trawienie z rumiankiem sięgają wspomagająco osoby zmagające się z refluksem żołądkowym. Rumianek z jednej strony reguluje wydzielanie kwasów żołądkowych. Z drugiej, wpływa ochronnie na błonę śluzową zabezpieczając ją przed ich działaniem w trakcie cofania się treści pokarmowej w kierunku przełyku.

Uspokajające właściwości rumianku

Herbata z rumianku to popularny napój stosowany na uspokojenie. Łagodzi niepokój i obniża poziom stresu. Ułatwia także zasypianie. Uważa się, że wpływ rumianku na dobry sen jest możliwy dzięki zawartości apigeniny – substancji należącej do grupy flawonoidów. Związek ten oddziałuje na receptory, które powodują senność i pomagają w zasypianiu. Za odprężające działanie rumianku odpowiadają także związki kumaryny i spiroeter. Należy jednak pamiętać, aby bez konsultacji z lekarzem w trakcie terapii ziołami nie były przyjmowane preparaty na sen oraz środki o działaniu przeciwlękowym, w szczególności z grupy benzodiazepin (np. Diazepam).

Herbatę z rumianku można zakupić w formie gotowych saszetek (np. Rumianek fix Herbapol) lub samodzielnie przygotować napar z suszonych kwiatów rumianku. W tym celu należy zaparzyć je świeżo przegotowaną wodą, koniecznie pod przykryciem, aby zachować cenne właściwości. Zwykle 1 łyżkę suszonych kwiatów rumianku zalewa się 1 szklanką wody, dokładne proporcje warto sprawdzić we wskazaniach producenta na opakowaniu. Rumianek po ok. 10-15 minutach można odcedzić i wypić. Aby podkręcić smak herbaty ziołowej, warto dodać do niej odrobinę miodu lub plasterki cytryny. Inne zioła dobre na wyciszenie organizmu oraz spokojny sen to m.in. melisa oraz kozłek lekarski (waleriana).

Rumianek – zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów

Właściwości rumianku doskonale sprawdzają się w leczeniu objawów chorób skórnych takich jak łuszczyca, egzema. Łagodzą uczucie dyskomfortu, świąd i zaczerwienienie skóry. Rumianek można znaleźć w kosmetykach pielęgnacyjnych do cery wrażliwej oraz problematycznej. Wpływa na skórę kojąco, przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Stąd bardzo często wykorzystywany jest w formie naturalnego toniku. Do przemywania twarzy używa się m.in. czystego naparu, który doskonale odświeża, oczyszcza, łagodzi stan zapalny, a przy tym nie zatyka porów. Przeciwbakteryjne działanie rumianku wykorzystywane jest także w środkach mających przyspieszyć gojenie się ran oraz preparatach na oparzenia.

Zastosowanie rumianku nie ogranicza się jedynie do pielęgnacji ciała. Szampony do włosów z rumiankiem sprawdzą się w przypadku podrażnionej i przesuszonej skóry głowy. Złagodzą dyskomfort oraz wzmocnią cebulki włosów. Rumianek stosowany jest zarówno przeciwko wypadaniu włosów, jak i przeciwłupieżowo. Płukanki z rumianku wykorzystuje się również powszechnie do rozjaśniania włosów. Naturalny rozjaśniacz pozwala stopniowo uzyskać jaśniejsze pasma osobom posiadającym włosy w różnych odcieniach blondu, także farbowane. Nie nadaje się jednak do rozjaśniania ciemnych pasm.

Rumianek – przeciwwskazania

Podobnie jak inne środki o właściwościach leczniczych, rumianek należy stosować rozsądnie oraz z umiarem. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące na co dzień leki uspokajające oraz przeciwzakrzepowe, ponieważ rumianek może bezpośrednio wpływać na ich działanie. Inne możliwe interakcje dotyczą m.in. preparatów z grupy NLPZ, środków antykoncepcyjnych, a także preparatów ziołowych np. na bazie waleriany czy dziurawca.
Mimo, że rumianek działa przeciwalergicznie, sam również może uczulać. Nie należy go stosować u osób z uczuleniem na rumianek i inne rośliny z rodziny astrowatych.
Stosowanie rumianku w okresie ciąży należy omówić z lekarzem.