kozłek lekarski

Kozłek lekarski – właściwości. Kiedy warto sięgnąć po preparaty z walerianą?

, ,

kozłek lekarski

Każdy człowiek może przechodzić czasem ciężki okres w życiu i potrzebować pomocy, aby się uspokoić i wyciszyć. W takich sytuacjach stosowane są preparaty zawierające kozłek lekarski. Działanie tego typu środków wspiera walkę z bezsennością, może przynieść ukojenie także w problemach ze strony układu pokarmowego czy w trakcie bolesnych miesiączek.

Kozłek lekarski – działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie

Najpopularniejsze zastosowanie waleriany dotyczy zaburzeń snu. Trudności w zasypianiu mogą być powodowane przez stres, nerwowość, utrzymujące się uczucie niepokoju lub rozdrażnienie. Kozłek lekarski ułatwia zasypianie (np. herbata z walerianą) oraz pomaga przespać noc bez wybudzania się w trakcie odpoczynku. Wpływa korzystnie także na jakość snu, aby zapewnić organizmowi optymalne warunki do regeneracji.

Waleriana szczególnie sprawdza się w sytuacjach stresowych, regulując aktywność centralnego układu nerwowego. Kiedy rożnego rodzaju negatywne emocje powodowane np. problemami w pracy czy w rodzinie uniemożliwiają zachowanie spokoju. Kozłek lekarski pomaga rozładować napięcie i poprawić samopoczucie. Przywraca uczucie równowagi, redukuje rozdrażnienie i nerwowość, pomaga się wyciszyć. Działa również rozluźniająco na sztywne i napięte mięśnie karku.

Kozłek lekarski nie tylko przynosi spokój, ale może także wspierać leczenie stanów lękowych. Silniejsze działanie wykazują zawsze preparaty na bazie alkoholu, przy czym nie jest ono tak intensywne jak środków farmakologicznych.

Waleriana – właściwości rozkurczowe i wspierające układ pokarmowy

Preparaty z zawartością waleriany mogą usprawniać trawienie, dzięki czemu łatwiej poradzić sobie np. z uczuciem pełności i towarzyszącym mu dyskomfortem. Waleriana działa wiatropędnie i pobudza wydzielanie soków żołądkowych.

Bóle i skurcze brzucha to charakterystyczne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Mogą im towarzyszyć również symptomy takie jak wzdęcia, zaparcia, uczucie zmęczenia, zwiększenie masy ciała czy nadmierna tkliwość piersi. Właściwości rozkurczowe jakie posiada waleriana pomagają ograniczyć negatywne skutki zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety w związku ze zbliżająca się miesiączką, a także łagodzić dyskomfort pojawiający się w trakcie jej trwania.

Wspomagająco waleriana bywa przyjmowana także w przebiegu kamicy nerkowej. Zioło stosowane zewnętrznie w formie płukanki sprawdza się m.in. na problemy z łupieżem.

Kozłek lekarski – przeciwwskazania

Tabletki z walerianą przyjmowane zgodnie z zaleceniami i w ilościach rekomendowanych przez producentów niosą niewielkie ryzyko skutków ubocznych. Warto przy tym pamiętać, że kurację walerianą zawsze należy prowadzić z przerwami.

Wśród działań niepożądanych wymienić można m.in. bóle i zawroty głowy, senność w dzień i bezsenność wieczorami, problemy trawienne. W rzadkich przypadkach może dojść do uszkodzenia wątroby, dlatego w trakcie kuracji warto kontrolować jej stan. Po walerianę nie powinny natomiast sięgać:

  • dzieci poniżej 12 roku życia
  • kobiety w ciąży i w okresie laktacji
  • osoby przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym
  • osoby uczulone na kozłek lekarski.

Właściwości ziół mogą wchodzić w interakcje z lekami, dlatego w przypadku leków przyjmowanych na stałe warto omówić kurację waleriana z lekarzem. Preparatów z zawartością kozłka lekarskiego nie można łączyć ze środkami nasennymi, uspokajającymi, przeciwlękowymi, antydepresantami oraz z alkoholem. W przypadku chorób wątroby, zaburzeń w pracy nerek czy choroby nowotworowej, a także w podeszłym wieku zalecany jest kontakt z lekarzem.